RAY ARTIK KARDEMİR AŞ.’NİN İŞİ

Son Güncelleme : 10 Ocak 2020 - 16:49

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda 5.509 kilometre daha yeni demiryolu hattının tamamlanacağını ve böylelikle demiryolu hat uzunluğunun 17.525 kilometre ulaşacağını belirtti.

Demiryollarındaki millileşme oranlarının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bakan Turhan “KARDEMİR AŞ tarafından uluslararası standartlarda hızlı tren rayının yerli olarak üretimine başladık. Bugüne kadar 770 bin ton rayı yerli imkanlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık. KARDEMİR AŞ bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi kurma çalışmalarına başladık. Keza bu çalışmaların sonuçlarını da alıyoruz” dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan dün Ankara Tren Garı’nda düzenlenen “Engelsiz Ulaşım, Engelsiz Turizm, Engelsiz Yaşam” temalı programa katıldı. Turhan burada yaptığı açıklamada hükümet olarak göreve geldikleri ilk günden bu yana ulaşım altyapısının tüm yaşam alanlarını geliştiren, dönüştüren en temel unsur olduğu gerçeğiyle hareket ettiklerini ve görevde oldukları 17 yıl boyunca ulaşım ve erişim altyapısına 767,5 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını kaydetti.

Ülkemizdeki demiryolu serüveninin 1856’da İzmir-Aydın hattının inşası ile başladığını, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk döneminde başlatılan demiryolu seferberliği ile de yaklaşık 3 bin kilometre demiryolu inşa edildiğini söyleyen Bakan Turhan, bu hamlelerin 1950 yılından sonra yavaşladığını hatırlatarak “ Bunun bir sonucu olarak demiryolu mevcut sistemini dahi koruyamamış, taşıma payı yolcuda yüzde 2, yükte yüzde 4’e kadar düşmüş, dolayısıyla karayoluna dayalı bir ulaşım sistemi ortaya çıkmıştı. Geçmişi değiştirmemiz mümkün değil ama geçmişin kötü izlerini silip geleceğimizi inşa etmek bizim elimizdeydi. Bu bilinçle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yola çıktık. Demiryollarımızı gerek çevreye duyarlı teknolojisi, gerekse sağladığı ekonomik faydalarla uygarlığa atılan en önemli adımlardan biri olarak ele aldık” şeklinde konuştu.


Bir dönem kapısına kilit vurulması planlanan demiryollarını 2003 yılında devlet politikası haline getirdiklerini, 2023 hedeflerini belirlediklerini ve demiryollarında destansı gelişmelerin yaşandığı bir süreci başlattıklarının altını çizen Bakan Turhan, “TCDD’nin ödeneği artırıldı, tozlu raflarda çürümeye terk edilen projeler raflardan indi. Türkiye’yi geleceğe taşıyacak projeler art arda hayata geçirildi. Türkiye YHT ile tanıştı ve dünyada 8, Avrupa’da ise 6. YHT teknolojisi kullanan ülke konumuna yükseldi. 2011’de Ankara-Konya, 2014’te Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hatlarını da hizmete açtık. YHT’lerle 2009 yılında Ankara-Eskişehir arasında başlattığımız konforlu, hızlı ve modern seyahat hizmetini 7 il ve ülke nüfusunun yüzde 40’ına ulaştırdık. Vatandaşlarımızın geçen 60 senede kaçırdığı treni, Yüksek Hızlı Tren ile yakalamasını sağladık. Demiryollarımız, Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi altın yıllarını yaşamaya başladı. Hizmete açılan hatların dışında Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir arasında YHT hattı çalışmalarını hızlandırdık. Halen 1.889 kilometre yüksek hızlı demiryolu hattı yapım çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
” 770 bin ton rayı yerli imkanlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık”


Ulusal demiryolu endüstrisinin oluşturulması için çok önemli adımlar attıklarını ve bu engebeli yolda Türkiye’nin yerli demiryolu endüstrisini oluşturduklarını söyleyen Bakan Turhan “Travers ve bağlantı elemanları üretim tesisleri kurdurularak sektörün ihtiyaç duyduğu demiryolu üstyapı elemanlarının yerli olarak üretilmesini sağladık. Çankırı Hızlı Tren Makas Fabrikası (VADEMSAŞ) ve Sivas Modern Travers fabrikası ile hatlarımızda kullanılan her türlü makas ve beton travers imalatlarının yerli imkanlarla yapılmasını sağladık. KARDEMİR AŞ tarafından uluslararası standartlarda hızlı tren rayının yerli olarak üretimine başladık. Bugüne kadar 770 bin ton rayı yerli imkanlarla yaparak hızlı ve konvansiyonel hatlarımızda kullandık. KARDEMİR AŞ bünyesinde mantarı sertleştirilmiş ray üretmeye yönelik tesisimizi kurma çalışmalarına başladık. Keza bu çalışmaların sonuçlarını da alıyoruz” diye konuştu.


“5.509 kilometre daha yeni demiryolu hattı tamamlanacak.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak öncelikli misyonlarının bütün vatandaşların hizmetlerden eşit olarak yararlanması olduğunu anımsatan Bakan Turhan, geçmişte olduğu gibi şimdi de Anadolu’nun makus talihini yine trenin değiştirdiğini belirterek, 2023 hedefleri doğrultusunda demiryolu yatırımlarının devam edeceğini ve 5.509 kilometre daha yeni hattın tamamlanarak toplam 17 bin 525 kilometre demiryolu uzunluğuna ulaşılacağını kaydetti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.