Rektör Polat Çad’da

Son Güncelleme : 06 Mayıs 2017 - 12:53

Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın başkanlığını yaptığı

KBÜ heyeti Çad’da

 

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat’ın başkanlığını yaptığı Karabük Üniversitesi heyeti Çad’a gerçekleştirdikleri ziyarette önemli iş birliklerine ve ikili görüşmelere imza attı.

 

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat Başkanlığı’nda gerçekleşen Çad ziyaretinde heyette; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Kürtül, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Tekin, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Demir, Karabük Müftüsü Halil Bektaş, Türkiye’nin Eski Çad – Encemine Büyükelçisi ve şu an Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kavas yer aldı.

 

Karabük Üniversitesi heyetini T.C Çad – Encemine Büyükelçisi Serdar Cengiz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Koordinatörü Sami Dur ve N’Djamena Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka havaalanında karşıladı.

 

Karabük Üniversitesi Çad’ın Türkiye kapısı olacak

 

Karabük Üniversitesi heyeti dört günlük ziyarette Çad’ın önemli üniversiteleri ile öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları başta olmak üzere çeşitli alanlarda karşılıklı iş birliğine imza attı.

 

Ziyarette yapılan ikili görüşmelerde ayrıca, lisans ve lisansüstü düzeyde Çad’ın lise öğretimi değerlendirme sistemi Baccalaureate sonucunda ilk 500’e giren 300 kadar öğrencinin Karabük Üniversitesi’nin yapacağı değerlendirme sonucunda Karabük Üniversitesi TÖMER’de Türkçe eğitimi alarak yükseköğretime başlayabilmesi için karşılıklı görüş birliğine varıldı.

 

Heyetten yoğun ziyaret trafiği

 

Rektör Prof. Dr. Refik Polat’ın başkanlığını yaptığı heyet Çad temasları kapsamında dört gün boyunca yoğun bir ziyaret programı uyguladı. Heyet ilk olarak 3 Mayıs Çarşamba günü TİKA’nın Encemine’de bulunan Program Koordinasyon Ofisi’ni ziyaret etti. Burada Koordinatör Sami Dur ile bir araya gelindi. Karabük Üniversitesi heyeti daha sonrasında T.C Encemine Büyükelçiliği’ne geçerek Büyükelçi Serdar Cengiz’i makamında ziyaret etti. Heyetin aynı gün bir sonraki ziyaretleri sırasıyla; İslam Konseyi Başkanı H. Huseyin Abakar, Yüksek Eğitim Bakanı Pr. Mackay Hassan Taisso, Encemine Üniversitesi Rektörü Pr. Mahamat Barka ve son olarak Şehircilik Kalkınma ve Arazi Yönetimi Bakanı Hamid Mahamat Dahalob’a oldu.

 

Heyet ziyaretin ikinci gününde ise Encemine Üniversitesi rektörlüğüne çalışma ziyaretinde bulundu, ardından Mühendislik ve Teknik Bilimler Fakültesi, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri, Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde ikili görüşmeler yapılarak karşılıklı tanıtım sunumları gerçekleştirildi. Encemine Üniversitesi’ndeki temaslar ziyaretin üçüncü gününde de devam etti. Söz konusu görüşmede iş birliği süreçleri tartışıldı.

 

Çad ziyaretinin son gününde Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ve heyeti Kral Faysal Üniversitesi’ni ziyaret ederek burada Rektör Yardımcısı Mahamat Saleh Ayoub ile bir araya geldi. Bu ziyaretin sonrasında heyet su kuyusu açılışına katılmak üzere köy ziyareti gerçekleştirdi. Çad ziyareti TİKA Program Koordinasyon Ofisi’nin verdiği akşam yemeği ile sona erdi.

 

 

KBÜ’de “Raylı Sistemlerde Test ve Belgelendirme”

eğitimi verildi

 

Öte yandan; Karabük Üniversitesi (KBÜ) Raylı Sistemler Bölümü ile Mekanik Taşıyıcılar ve Ulaştırma Kulübü tarafından “Raylı Sistemlerde Test ve Belgelendirme Eğitimi” düzenlendi.

 

Üniversitenin 15 Temmuz Şehitler Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa raylı sistemler alanında NoBo, DeBo, AsBo, ECM, RAMS ve Test faaliyetleri yürüten ERC Uluslararası Teknik Kontrol, Belgelendirme, Denetim ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. Genel Müdürü Alp Giray Karabacak, Mühendislik Fakültesi Raylı Sistemler Mühendisliği Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Akay, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin mesleki gelişimine katkı sağlamak amacıyla gerçekleşen seminerin açış konuşmasını Raylı Sistemler Mühendisliği Bölüm Temsilcisi Yalgın Kahraman yaptı. Kahraman, bölüm adına en aktif faaliyeti yürüttüklerini ifade ederek Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü olarak öğrencilerin gelişimi adına çalışmaların devam edeceğini belirtti.

 

Programın açılışında konuşan Mühendislik Fakültesi Raylı Sistemler Mühendisliği Program Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin Akay, sektöre insan yetiştiren üniversiteler ile sektörün temsilcileri ve istihdam sağlayıcıları arasındaki yakın diyaloğun eğitim öğretimin gerçekten amacına uygun yapılabilmesi için önemli bir vasıta olduğunu söyledi. Bu etkileşim ile öğrencileri daha iyi yetiştireceklerini ifade eden Akay, meydana getirdikleri katma değer ile yetinmeyerek yeni teknolojiler üretip patentler almak ve bu ürünleri başka ülkelere satmak gibi açılımlara gireceklerini söyledi. Yrd. Doç. Dr. Emin Akay, DeBo ve AsBo şirketlerini ileride öğrencilerin de kurabileceğini belirterek öğrencilerimizin yeni ufuklara açılabilmesi için fikirler verdi.

 

“ERC ile Avrupa’dan sonra Türkiye’de de faaliyet göstereceğiz”

 

Programa konuşmacı olarak katılan ERC Uluslararası Teknik Kontrol, Belgelendirme, Denetim ve Eğitim Hizmetleri Ltd. Şti. Genel Müdürü Alp Giray Karabacak sunumunda standartlara uygun olarak demiryolu sistemlerinin testlerinin ve belgelendirmesinin nasıl yapıldığı konusunda bilgiler verdi.

 

Dünyadaki raylı sistemler pazarında Türkiye’nin önemli bir paya sahip olduğunu vurgulayan Karabacak, emniyetli sistemlerin kurulmasının gerekliliğinden bahsederek Dünya’da ve Türkiye’de test, belgelendirme, Emniyet ve RAMS faaliyetlerinin gerekliliğine vurgu yaptı. Karabacak, Avrupa’da 3 farklı ülkede kurulmuş olarak Aebt GmbH ile faaliyet gösterdiklerini ve Türkiye’de de yeni kurulan ERC ile faaliyet göstereceklerini kaydetti.

 

Karabacak, raylı sistemler alanında uzmanlara ihtiyaçları olduğunu ve mühendis adaylarının bu alanda kendilerini geliştirmesi gerektiğini ifade ederek, yerli uzmanların yetişmesi için destek vereceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.