Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

SAFRANBOLU TURİZMİ İÇİN KORKUNÇ KAYIP..!!

Safranbolu Turizmini geliştirmek ve

Safranbolu Turizmini geliştirmek ve yüceltmek için kurulan SAFTİD  yönetimi,  Safranbolu Turizmini daha iyi ve daha fazla gelir yaratabilir seviyelere ulaştırmak için yaptığI araştırmanın sonucunu kamuoyu ile paylaştı.

Dernekten yapılan açıklamada “Safranbolu Turizmi oteller arası rekabet ve yanlış pazarlama hatalarından dolayı 2023 yılında 600.000 USD para kaybetti  ! ” dendi.

 İşte SAFTİD  (Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği ) tarafından yapılan o önemli açıklama…

Uzakdoğu ülkelerinin gözdesi olan Safranbolu yıllık kitle turizmi bazında 100.000 pax uzakdoğulu misafir ağırlamaktadır. Bu grupları organize eden seyahat acentaları hizmet aldıkları destinasyonlar için her yıl başında maliyet hesapları yapmakta , belirlenen maliyet fiyatlarını da yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere hizmet alınan otel ve restaurantlara ödemektedirler. Edindiğimiz bilgilere göre bu turları organize eden seyahat acentalarının 2023 yılı için Safranbolu konaklamalarında 1 kişi için yarım pansiyon  35 usd , öğle yemeği için ise 1 kişi  13 usd maliyet belirlediğini yetkili sektör temsilcilerinden öğrendik .  Fakat Safranbolu otelleri kendi aralarında rekabete girdiği için bu fiyat konaklamada 20 usd  öğle yemeklerinde  ise 6 usd ye kadar düştüğünü tespit ettik . Gelen kişi sayısı ile rekabetten dolayı eriyen fark hesap edildiğinde 1 yıl içinde Safranbolu turizm sektörüne girdi sağlaması gereken 600.000 usd  paranın buharlaştığını yetkili merciler ile yaptığımız araştırma sonucu tespit ettik.  Yine edindiğimiz bilgilere göre rekabet sonucu işletmelerin karlılıkları düştüğünden gelen yabancı gruplara kalitesiz hizmet verilmesinden ötürü sayısız şikayetler alındığını , müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntılı durumlar oluştuğu için Ağustos ayından itibaren Safranbolu’da konaklayan bazı uzakdoğulu seyahat acentalarının artık Bolu’daki otellerde konaklamaya başladığını öğrendik.  Bu olumsuz durumun Safranbolu turizmine ne  kadar zarar vereceğini ilerleyen süreçte bölge turizmcileri tecrübe edecektir .  Bu noktada Safranbolu ekonomisinin en önemli katma değerini sağlayan turizm sektörü yetkililerini kentimizin turizm geleceğini sağlıkla sürdürebilmesi açısından sorumlu olmaya davet ediyoruz.