Şahin Karabük’ten Sinyali Verdi

Son Güncelleme : 08 Haziran 2014 - 16:10

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Eğer Tayyip Erdoğan aday olur ve Cumhurbaşkanı seçilirse Gül’ün partiye yeniden geri dönmesi, genel başkanlığına gelmesi ve 2015 seçimlerinde AK Parti iktidarının Başbakanı olması isteğimdir. Benim gönlümden geçen düşüncedir bu. Çankaya’da Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlıkta Abdullah Gül’’ dedi.

şahinn

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Türkiye, önümüzdeki günlerde iki partili bir yapıya doğru gidiyor.” dedi

 

Şahin Karabük’te katıldığı bir dizi etkinlikte, “Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı ve bunun arkasından gelecek olan başkanlık tartışmaları, Türkiye’yi ister istemez iki partili bir yapıya doğru götürecek” dedi. Şahin, “Gönlümden geçen düşüncedir bu. Çankaya’da Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık’ta Abdullah Gül” mesajını verdi.

 

Ak Parti Safranbolu İlçe Teşkilatı İstişare Toplantısı’nda konuşan Karabük Milletvekili ve AK parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, “Cumhurbaşkanını sadece kararname imzalayan, yabancı büyükelçileri kabul eden ve bir takım atamaları yapan bir kişi konumundan Türkiye’nin yönetiminde fiilen içinde bulmuş, sevk idare eden bir konuma getirmek durumundayız. Bunu kendi aramızda konuşuyoruz, Başbakanımız Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile de görüşüyor. Benim kişisel görüşüm, Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül ki, bu partiyi birlikte kurduk. Başbakanımızın Cumhurbaşkanı olması durumunda partiye yeniden geri dönmesi ve genel başkanlığa gelerek, 2015 seçimlerinde başbakan olarak Ak Parti iktidarının başbakanı olmasıdır. Çankaya Köşkü’nde kiminde oturacağı kadar partinin başında kimin bulunacağı ve partinin geleceğinin sorusunun cevabı da önemlidir. O nedenle Abdullah Gül Bey’in Başbakanımızla bütün bunları görüşecektir. En isabetli kararını verecektir. Biz AK Partililer olarak hiçbir göreve talip olmadık. Bizlere görev verilmiştir, elimizden geldiği kadar gayretle yerine getirmeye çalışmışızdır. Başkanımızda aynı düşünce ve zihniyettedir. Abdullah Gül’de aynı düşüncededir. Bizim teşkilatımız tabanımız tarafından kendisine bu arzumuz ifade edildiğinde görevden kaçacağı kanaatinde değilim. O nedenle hiç kimse umutsuzluğa düşmesin. Ak Parti 2023 yılına kadar Türkiye’nin sorumluluğunu üstlenecek ve 2023 yılına kadar taşıyacaktır. Türkiye partili cumhurbaşkanlığı dönemine zaten filen bu seçimlerde geçmiş olacak. Anayasada cumhurbaşkanlığı seçimlerin partisi ile ilişkisi kesilir cümlesinin hiçbir anlamı kalmayacaktır. Dolayısıyla biz anayasayı mutlaka değiştirmek zorundayız” dedi.

 

 Şahin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışındaki vatandaşların da oy kullanacağını anlatarak şöyle dedi  “Eğer Batı’daki bir takım çevreler ve gazeteler Tayyip Erdoğan ile ilgili o olumsuz ve menfi propagandayı yapmasaydı, sandıklar açıldığı zaman göreceğiz daha fazla oy alacak. Bunlar hiç farkında değil, orada vatandaşlarımızı bilediler. Geçtiğimiz hafta 14 yerleşim yerinde ara seçim yapıldı ve buralarda yüzde 43 olan oy oranımız yüzde 47’ye çıktı. Ağrı ve Yalova’da seçimi almayı arzu ederdik ama ittifak oldu. Bunlardan rahatsız değiliz biz. Bir takım ittifaklar oluyor, zaten Türkiye’nin gidişi buraya doğru. Türkiye önümüzdeki yıllarda iki partili bir yapıya doğru gidiyor süratle. Çünkü halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı ve bunun arkasından gelecek başkanlık tartışmaları Türkiye’yi ister istemez iki partili yapıya getirecek. Partilerden biri belli Ak Parti, diğer kim olacak galiba, CHP’mi olur, MHP’mi olur, onu bilemem kendileri bilir. Oy geçirgenliğini sağlarlarsa sağlasınlar. Bu Türkiye’nin önümüzde yaşayacağımız olan bir siyasi tablosudur. Çünkü yarı başkanlık veya başkanlık sisteminin uygulandığı ülkelerde iki güçlü parti var. Türkiye’de de önümüzdeki yıllarda böyle bir noktaya doğru süratle gideceğiz. CHP ve MHP’nin birbirini desteklemesi filan bunlardan rahatsız değiliz. Bu eşyanın tabiatını aykırı değil, hatta olumlu bir gelişmedir. Ama hangisi hangisinin içersinde erir, onu önümüzdeki dönemde hep birlikte göreceğiz” 

 

Konuşmalarına Seçimkolik mi ne olduk. diye devam eden Şahin “Bir ülkede ortada sandık varsa ve sonucu sandık tayin ediyorsa demokrasi vardır demektir. Demokrasi görevini icra ediyor demektir. Hiç endişeye mahal yok. 2019 yılında üç seçim aynı anda yapılacak Anayasa değişmediği takdirde. Yani bir sene içinde tüm seçimler yapılacak ve diğer yıllar siyasi istikrar açısından sorun teşkil etmeyecek. Anayasa gereği bu seçimleri yapmak zorundayız. İnşallah cumhurbaşkanlığı seçimini Türkiye kazasız belasız atlatacak. Birileri ortalığı yine germeye çalışıyor. Gezi eylemlerinin yıldönümünde germeye çalıştılar ama halk bunların gerçek niyetini anladı, destek vermedi. Bir günde sönüp gittiler. Çünkü karşılarında dirayetli yönetim var. Onların bu eylemleri niçin yaptığını ve ona göre tedbir alan hükümet ve başbakanı var.” diye devam etti.

 

Bizim 1982 Anayasamız diyor ki; ‘Cumhurbaşkanı seçilenin partisi ile ilişkisi kesilir’. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildiği an Ak Parti ile ilişiği kesilecektir diyen Şahin ”  Başkanımız Cumhurbaşkanı seçildiği zaman Abdullah Gül kadar, hatta ondan daha başarılı performansı ortaya koyacaktır ama bu kafi değil. Türkiye mutlaka yarı başkanlık ya da başkanlık sistemine geçmek durumundadır. Bu bizim cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra çokça konuşacağımız bir sorundur. Sorun olduğu kadar geleceği tanzimle ilgili bizi ilgilendiren çok önemli anayasal bir problemdir. Özellikle 2015 seçimlerine doğru giderken Ak Parti olarak halkımıza vaat edeceğimiz hususlardan biri yeni bir anayasa olmalıdır. Bu yeni anayasanın içinde başkanlık mı yarı başkanlık mı olur bu sitemi iyi monte ederek halkımıza izah etmek durumundayız. Biz parlamentoya inşallah anayasayı referandumla bile değiştirecek bir sayıyla girdiğimiz takdirde anayasayı değiştirerek başkanlık sistemine geçmek zorundayız. Bu halde cumhurbaşkanlığı adayı olur ve seçilirse, Recep Tayyip Erdoğan’ın oradaki konumu Türkiye’ye hizmet bakımından daha büyük önem arz ediyor. Onun sadece kararname imzalayan, yabancı büyükelçileri kabul eden ve bir takım atamaları yapan bir kişi konumundan Türkiye’nin yönetiminde fiilen içinde bulmuş, sevk idare eden bir konuma getirmek durumundayız. Başkanlık sistemi ile bunu kastediyorum.” dedi..

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.