ŞAHİN “LAİKLİK KORUNMALI”

Son Güncelleme : 02 Mayıs 2016 - 18:59

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin, AK Parti içinde gerilim olduğu ve son MKYK’daki kritik yetki devriyle ilgili değerlendirmesinde, “Kendi ayağımıza kurşun sıkacak bir davranış bizden beklenmemeli” dedi.

şahin mehmet ali

 

NTV’ye konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, son günlerde AK Parti içinde gerilim olduğu ve MKYK toplantısındaki kritik yetki devriyle ilgili değerlendirme yaptı. Şahin, “Kendi ayağımıza kurşun sıkacak bir davranış bizden beklenmemeli” dedi.

 

“Vatandaşların bize hâlâ güvenmesinin nedeni icraatlarımız ve kendi içimizdeki uyumdur, kardeşlik bağıdır. Bu uyumu bozacak bir görüntü vermek halk nezdinde bizi sıkıntıya sokar. Bu konuda herkes hassastır. Son MKYK’da olanları buna bağlamak son derece yanlıştır. Yaşananlar AK Parti olarak yürüyüşümüzü etkileyecek şeyler değil.”

 

Cuma günkü AK Parti MKYK’sında alınan yeni kararla, teşkilâtlarla ilgili yetki yeniden MKYK’ya verilmişti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Bunun bir değişiklik, çok radikal bir tutum gibi ele alınması doğru değil. Bu teknik bir mesele” ifadelerini kullanmıştı.

 

“Ne kongre ne erken seçim gündemde”

sahinnnnnnŞahin, AK Parti’nin kongreye gidip gitmeyeceğiyle ilgili ise, “Kongremizi yeni yaptık. Gündemimizde Türkiye’nin sorunları var ve yapmak zorunda olduklarımız var. Ne kongre ne erken seçim gündemimizde… Seçim 2019’da olacak” dedi.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu geçen cuma günü, “Erken seçimle ilgili dillendirme var. Hükümetin aldığı bazı kararlarda sanki bir erken seçim olacakmış gibi bir tabloyu önümüze koyuyor” demişti. Şahin bunun üzerine, “Erken seçime gitmek istiyorlarsa tekliflerini versinler” dedi.

 

“Laiklik anayasada korunmalı”

Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklik ilkesinin yeni anayasada olmaması gerektiğiyle ilgili sözleri üzerine başlayan tartışma da Şahin’e soruldu. Şahin, laikliğin geçmişte Türkiye’de bir baskı aracı olarak kullanıldığını söyledi. Ancak anayasada yer alması gerektiğini de vurguladı.

 

“Laikliğin gerçekten Anayasa’nın 3. maddesinde yazıldığı gibi herkesin inancını yaşamasının teminatıdır. Yeni teklifte de bu elbette kalacak. Anayasada laiklik mutlaka korunmalıdır. AK Parti olarak biz bundan yanayız. Böyle bir tartışma Sayın Meclis Başkanımızın bir açıklamasından sonra gündeme geldi. Kendisi daha sonra bunun ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştı. Meclis Başkanı sıfatıyla bunu söylediği için bir takım tepkilere maruz kaldı. AK Parti tüzel kişiliğinin bu konuda ne düşündüğü esastır. Bu konuyu gündemde tutmak abesle iştigâldir.”

 

Mehmet Ali Şahin, “Yeni anayasada dini tabirler olacak mı?” sorusunu ise, “Buna gerek olmayacağını düşünüyorum” diye yanıtladı.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu da laiklik tartışmalarıyla ilgili, “Yeni anayasada da laiklik ilkesi bireylerin din ve inanç özgürlüğünü teminat altına alan, devletin tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmasını garanti altına alan bir ilke olarak yer alacak” demişti.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, “AK Parti’nin yeni anayasada İslâm’a daha fazla vurgu yapacağı” söylentileriyle ilgili, “Bunlar boş şeyler” diye konuşmuştu.

 

“Yargının titizlik göstereceğine inanıyorum”

Milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili tartışmalar ve Anayasa Komisyonu’nun kavgayla başlayan toplantısı da gündemde. 1994’te DEP milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmış, vekiller Meclis’e giden polisler tarafından gözaltına alınmıştı. Şahin’e benzer bir durumun yaşanıp yaşanmayacağı da soruldu. Mehmet Ali Şahin, “Böyle bir tabloyla Türkiye’nin karşılaşacağını sanmıyorum. Tutuksuz yargılama esastır. Yargı organlarının da bu konuda titizlik göstereceğine inanıyorum” dedi.

 

Kaynak NTV 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.