Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

SALGIN VAR DİKKAT!!

      Önce

 

 

 

Önce mideye yerleşip kusma ve ishal gibi belirtilerle kendini gösteren Norovirüs salgını  olarak  bilinen  hastalık  giderek ülkemizde de  yayılmaya başladığı iddia edildi. Karabük’te ise son günlerde yaşanan ve sık sık görünen ishal,bulantı,ağrı şikayetlerinin artması ve acillere yada polikliniklere yapılan müracaatlar dikkat çekmekte..

 

 

SALGIN HASTALIK MI?

 

 

KARABÜK’TE BİR ÇOK KİŞİ İSHAL,BAŞ AĞRISI VE KUSMA ŞİKAYETLERİNDE BULUNUYOR.

HALK SAĞLIĞI VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ NE YAPIYOR ?

 

Milyonlarca kişiyi yatağa düşüren ve hızla yayılan  virüs için araştırmalar devam ederken son günlerde özellikle MEDİKAR hastanesi ve KBÜ Eğitim Araştırma hastanesine müracaat edenlerde görülen kusma,baş ağrısı,mide bulantısı şikayetlerinin artması dikkat çekerken uzmanlar uyarıyor, bol bol sıvı tüketin ve derhal hekime başvurun.

 

Norovirüs, tek zincir RNA yapısında olan Caliciviridae ailesinden ve gastrointestinal sisteme (mide ve bağırsak) yerleşen bir virüs olduğunu belirten uzmanlar, Virüsün yerleştiği bünyelerde mide ağrıları, kusma, ishal, halsizlik görüldüğü belirtiliyor.

 

Virüs; su, yiyecekler ve kapalı alanlarda virüsü taşıyan insanlardan hızla yayılmakta olduğunada dikkat çeken konuya yakın uzmanlar,  hastalık genellikle hastahaneler, hapishaneler ve uzun yol gemileri gibi kapalı gruplarda görülmesine rağmen, tüm toplumu etkileyecek biçimde kapalı grupların dışında da görülebilmektedir. Virüsün yapısında lipid (yağ) gelişimi olmadığı için klor bazlı dezenfektanlar ile etkisiz hale getirilmektedir diyorlar.

Norovirüs bulaşan kişide hastalık belirtileri 24 ile 48 saat içerisinde görülmektedir  virüs bulaşan insanlarda kusma ve sulu ishal vakaları rapor edilmiştir şeklinde bilgiler veren uzman doktorlar,  Bunların yanında mide ve bağırsak ağrıları, bazı vakalarda baş ağrısı ve kas ağrıları da gözlemlenmiştir Hastalığın tam olarak iyileşme süresi ise 2 hafta olarak belirtilmiş ve tedavinin ardından kişilerde hastalığın tekrar görülmediği fakat virüsün yapısını değiştirmesinden dolayı görülebileceği , virütik bir hastalık olması nedeniyle de aşı gibi önceden önlem alınmasının söz konusu olmadığını belirtiyorlar.

 

Karabük’te ki hastanelerde son günlerde artan ishal,baş dönmesi,ağrısı,kusma gibi belirtiler sonrası virüsün kaynağı araştırılırken salgın hastalık için uzmanlar özellikle okulların açılacağı son haftalarda önlemlerin alınması konusunda uyarıyorlar.

Web Tasarım & SEO: Best4SEO