Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

SEÇİM SENARYOLARI BAŞLADI

KARABÜK 30 MART 2014

KARABÜK 30 MART 2014 SEÇİMLERİNE  HAZIRLANIYOR.

ADAYLIĞI ARTIK BELLİ OLAN MHP’DEN MEVCUT BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ DİĞER YANDA ADAYINI 1 ARALIKTA KESİNLEŞTİRECEK AK PARTİ. MUHALEFET SESİNİ  CHP’DE ERDAL DEMİR YÜKSELTMEYE ÇALIŞIRKEN BİR BAŞKA MUHALEFET SP DE ADAY SON GÜN AÇIKLANACAK.

PEKİ 29 MART 2009 SEÇİMLERİNDE NE BEKLENİYORDU,NE OLMUŞTU…

2014 SEÇİMLERİNDE NE BEKLENİYOR NELER OLABİLİR..?

MANSETT

 

2009seçimleriKarabük 2014 Belediye başkanlığı seçimlerine hazırlanmaya başladı. Partiler aday adaylığı müracaatlarını tamamladılar. Hatta MHP de Rafet Vergili, CHP’de Erdal Demir isimleri belli oldu görüntüsü hakim.

SP -1 Aralık uzatma hakkını kullanmak istiyor.

Ak parti ise aday adayları arasında temayül yoklamasını yaptı. Temayül yoklamasında 5 adayın haricinde 2 isim öne çıktı diyen konuya yakın kaynakların iddiaları ne kadar doğru çıkacak yine 1 Aralık’ta belli olacak. Zira Ak parti  önümüzde ki günlerde  kamuoyu yoklamasına göre hareket edeceğini duyuruyor.

Adaylar 1 Aralık sonrası net bir şekilde belli olacak ancak şu an itibari ile sokak ne düşünüyor, vatandaş ne diyor derseniz işte senaryolar.

raficanMHP de Rafet Vergili son Muhtarlar toplantısında gösterdi ki aday. Hatta Vergili başkan İlçeleri dizayn etmeye başladı ve Eflani, Eskipazar, Yenice, Safranbolu adaylarını belirledi bile diyenler,  bu anlayışla MHP sinin 2009 seçimlerinde aldığı ve sonrasında yapılan Milletvekilliği seçimlerinde alınan oylarını 2 ye katlayarak çoğaltmak  istediğini 2015 vekillik seçimlerinde ise elini güçlendirmek istediğini ifade ediyorlar.

Vergili’nin aday olması öncesi kamuoyu yoklamalarında %60 bir farkla önde olduğu iddia edilirken yine de Ak partinin adayı ortada yok seçim öncesi hatta son gecesi çok şeyler değişebilir deniyor.

Mevcut Başkan Rafet Vergili, seçimlere bir adım önde başlıyor diyen siyasi çevreler, Vergili döneminden önce ki 3 dönemin boşa geçtiğini, bu dönem ise eksik de olsa  Kent parkı,battı çıktısı,yürüyen merdivenleri ve park-sosyal binaları ile başkanın göz doldurduğunu bununda kendisi için avantaj olduğu vurgulanıyor.

Aynı kaynaklar yinede başkan Vergili iktidar kaynaklarından çok yararlandı, Kendisi de ifade etti M.Ali Şahin’e her zaman şükranlarımı sunarım dedi, Şahin farklı dedi ve kendisine yardımcı olduğunu her fırsatta belirtti,  bu anlamda Vatandaş siyasi iktidardan yana bir başkanın olmasının daha avantaj sağlayacağını düşünüyor.

Ancak  Başkan adayının çok girişken, halk tarafından sevilen biri olması gerekir diyenler bu konuda AK partisinin adayının seçime yön vereceğini vurgulamaları dikkat çekiyor.

 Yine bu kaynaklar Dursun ALTIPARMAK  DP ülkede silik durumdayken çıktı aday oldu ve kendi sevecenliği ve tavırları ile 12 bin üzerinde oy topladı, Başkanlık ise 19 bin oyla kazanıldı bu göstermektedir ki AK Parti sevecen , vatandaş tarafından tasvip edilen bir Başkan adayı çıkartırsa Karabük’te yeniden belediyeyi alabilir aksi taktirde  Rafet bey işi götürür ama burada CHP ve SP adaylarınında önemli rolü vardır diyorlar.

DURSUN-ALTIPARMAKwe

.

İŞTE  29 MART 2009 BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI

1. MHP Milliyetçi Hareket Partisi  19.336
2. AK PARTİ – Adalet ve Kalkınma Part  19.250
3. DP – Demokrat Parti  12.263
4. SP – Saadet Partisi  5.757
5. CHP – Cumhuriyet Halk Partisi  3.982
6. ANAP – Anavatan Partisi  583
7. DSP – Demokratik Sol Parti  578
8. BTP – Bağımsız Türkiye Partisi  309
9. Bağımsız – Bağımsız  123
10. TKP – Türkiye Komünist Partisi  91
11. Bağımsız – Bağımsızlar  83
12. DTP – Demokratik Toplum Partisi  6
13. EP – Emek Partisi  4
14. LDP – Liberal Demokrat Parti  0
15. MP – Millet Partisi  0
16. HYP – Halkın Yükselişi Partisi   0
17. BDP – Barış ve Demokrasi Partisi  0
18. ÖDP – Özgürlük ve Dayanışma Partisi  0
19. BBP – Büyük Birlik Partisi  0
20. IP – İşçi Partisi 0
21. HAK-PAR – Hak ve Özgürlükler Partisi  0

2009 seçimlerinde ; 62365 geçerli oy içerisinde MHP adayı Rafet Vergili 19336 oy alırken Ak parti adayı Hüseyin Erer 19250 oy alıyordu ve   Hüseyin Erer’i  yıpratan en büyük olay Hastanelerin durumu oluyordu. Ancak 86 oy farkı ile Ak parti Belediye başkanlığını MHP de devrediyordu. 

et78MHP nin bu seçimlerde zaferle çıkmasını CHP adayı belirlemiştir  diyenler çoğunluktaydı. Zira CHP si tarihinin en düşük oyunu  bir Dönem Refah partisinde bir Dönem Demokrat Partisinde Belediye başkanlığı yapmış,   Enver Tümen ile alıyordu.

Bu arada ülke genelinde bir çok İl ve ilçede seçime giremeyen ve parti tabelalarının bir çok ilde indirildiği Demokrat Parti adayı Dursun Altıparmak kendi oy potansiyeli ile 12 binin üzerinde oy alarak bir sürprize imza atıyordu.

ÖNÜMÜZDE Kİ DÖNEM NE OLABİLİR 

Tüm bu dengeler partiler tarafından değerlendiriliyor. Ak parti Rafet Vergili’ye karşı güçlü ve güvenilir bir aday peşinde. Zira Rafet Vergili’nin kamuoyu yoklamalarında tüm partilere karşı %60 ları yakalayarak önde olduğu biliniyor.

chpk 002CHP ise Erdal Demir ile umut arıyor ve sosyal demokratların bu sefer yuvalarına dönerek tek çatı altında toparlanmasını bekliyor. Bu aşama CHP  için çok önemli ve mutlak suretle oy potansiyeli artırmak isteyecektir aksi taktirde il ve tüm ilçe yöneticilerinin bu seçimler aktif siyaset tarihinde sonları olur deniyor.

SP ise bu dönem siyasi iktidar hedef değil , MHP li bir başkan var karşımızda ancak Milli görüşü temsil eden tek partiyiz içimizden bir aday belirleyeceğiz ve çıkışa geçeceğiz her şey olabilir görüşünü savunuyor.

 

Seçimlerin ne olacağı konusunda net yanıtın ise AK parti adayının belli olması ile netleşeceğini söyleyen siyasi uzmanlar , seçimlerin Ak parti ile MHP arasında geçeceği görüntüsü CHP sinin ve SP ortaya koyacakları performans belirleyecektir şimdi bu iki siyasi parti ne yapacak onu gözlemlemek gerekir diyorlar.