Seçimler Ardından “Suç ve Ceza”

Son Güncelleme : 01 Nisan 2019 - 2:29

Türkiye 31 Mart seçimlerini de tamamladı…

Karabük Gündem olarak Kasım/2018 ayında yazdıklarımız bugün ispatlandı ise kimse kusura bakmasın tevazu gösterecek değiliz.  

İyi analiz ettiğimizi ve insanlara sadece paragözlüğü ile bakmadığımız  bir kez daha kanıtlandı. Biz bu kazanımı milyonlara değişmeyiz..

Ancak, bu saatten sonra seçimleri kaybedenler neden kaybettiklerini,  analiz etmeleri gerekecek..

Tabi kazananların da,  kazanım sonrası etraflarını saracak apaçilere dikkat etmeleri gerekiyor.

Suç tespitlerini yapacağız burada ama siyasette ceza nasıl kesilecek onu zamanla göreceğiz..

Her şeyden öte genel bir değerlendirme yapalım, Biz seçimin Ak parti adayı ile MHP adayı arasında geçeceğini  baştan yazdık. Karabük merkezde Millet ittifakı adayında ısrar edilirse oy potansiyelinin de 12 bini geçmeyeceğini bağıra bağıra, herkesin gözüne baka baka söyledik..Yazdık..Yorumladık.

Ne Oldu ? MHP adayı kesin olmayan verilere göre 273 oyla kazandı. İşte bir oyun önemi bir kez daha tescillendi. 

Karabük’te  sandığa katılım oranı %78  yani %22 dolayında  Seçmen oy kullanmamış …

Diğer bir bakışla 79727 Bin seçmenden oy kullanan 62459. bin seçmen ve  bunların da 61729 u geçerli oluyor.

Baktığınızda 17268 kişi oy kullanmamış… 

Neden? 

İnandığı partisinin adayını beğenmemesi ana neden ?

Siyasette ki kirlilikten yorulmuş bir başka neden !

Örneğin, CHP merkez de ittifak adayını içine sindiremedi .

Mehmet Durum ile  CHP tek başına seçime girseydi en kötü 10-11 bin dolayında oy alırdı zaten..

İYİ parti tabanı da sandığa çok rağbet etmedi sanırım.. Zira bir seçim önce Millet ittifakının Milletvekili seçimlerinde ki seçmen sayısına baktığımızda bunu net görebiliyoruz..

Yani kısacası, seçmen artık nöbetçi aday istemiyor.. Ne demişler kuyu kazmaya gelen eninde sonunda kuyuya kendi düşer.. Unutmayın bu memlekette Demirel 6 kere geldi 7 kere gitti, Karabük’te  bir aday 8 kere gelmiş 9. kere ne olacak tı ki (?) .. Ne bekleniyordu ki? 

Bu arada kim ne derse desin Rafet VERGİLİ’Nin Karabük’te ve Zeki ÇAYLI’Nın Yenice de  seçimleri tekrar tekrar kazanması başarıdır..

Yine Elif KÖSE’Nin Safranbolu’da, Hüseyin DÖNMEZ’in de Eskipazar’da kazanması da takdire şayandır.

Karabük’te Rafet Vergili kendisinden o kadar emindi ki 31 mart akşamı kutlamaların yapılacağı kent parkında ki program için 29 Mart tarihinde ‘hazırlığınızı yapın’ diyebiliyordu !..

Elif Köse Safranbolu’da o kadar güzel bir ivme yakaladı ki 30 mart mitinginde ki coşku  bunun işareti oldu. Yenice’de Zeki Çaylı ile o kadar çok oynandı ki, adeta Yenice halkına Çaylı ile devam edin dendi.

“Ağaca, balta ile kesiyorlar seni demişler, Ağaç sapı bendendir ne yapayım demiş” misali,  Ak parti cephesinde o kadar çok yanlışlar vardı ki Karabük’te,Safranbolu’da,Yenice de ve Eskipazar da sanki rakiplerine alın almazsanız bu seçimi darılırız deniyordu..

Özellikle basına farklı bakışlar, sosyal medyada yanlış kullanımlar, sponsorlu şişirmeler vs..vs.. işte bugün sonuç ortada.

Şimdi şapka düştü kel göründü  Ak parti için.. 6 İlçe 1 Beldeden kala kala 2ilçe kaldı ellerinde.

Bize göre Ak parti Genel Merkezi ‘Orada neler oldu’  diyecektir.. ?

Öte yandan, Karabük merkezde İYİ parti ile CHP nin Millet ittifakı, bir önceki Milletvekili seçimlerine göre bugün oy oranında düşüş  yaşadı ise bunun da aday belirleme sürecindeki yanlışlıktan kaynaklandığı açık ve net ortada ise bu iki partinin Genel Merkezlerinin de  ‘Orada ne oldu’diyeceği kesindir..

Ha.. CHP Safranbolu’da kazandı ama nasıl .. Tabi ki doğru aday belirlenmesi yanı sıra bu başarının altında İttifakın mimarı  ‘Mustafa Özata’  ve bunu olgunlaştıran anlayış  yok mudur?

Seçim sonrası şimdi suçlular ve cezaları gündemdedir.

..Devam edeceğiz….  

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Karabüklü 2 Nisan 2019 / 06:36 Cevapla

SAFRANBOLU DA ÖZATA ADAYLIKTAN ÇEKİLİP CHP ADAYINA DESTEK VERDİĞİNİ AÇIKLADIĞINDA KARABÜK DE Kİ GÖZLERİMİ HIRS BÜRÜMÜŞ BURHANETTİN UYSAL VE RAFET VERGİLİ GERGİNLİĞİ YÜZÜNDEN İTTİFAK YAPMAYIP AYRI ADAYLARLA SEÇİME GİREN AK PARTİ VE MHP TEŞKİLATLARI SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞINI KENDİ ELLERİ İLE CHP YE HEDİYE ETTİLER.ARTIK BİRİLERİ BİR YERLERİNE KINA YAKSIN .

Semih Gülen
Semih Gülen[email protected]
Karabük Gündem Haber Sitesi ve Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni - Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Karabük Başkanı