Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

‘Serbest elektrik’

  Aylık ortalama elektrik

 

Aylık ortalama elektrik faturası 82 lira olanlar, bu yıl itibariyle serbest tüketici olma ve elektrik aldığı şirketi seçme, onlarla pazarlık etme hakkı kazandı. Bugün serbest tüketici anlaşması yapanların sayaç sayısı ise 3 milyonu aştı.

 

Elektrik piyasasını  2002 yılında buyana uygulanan ‘serbest tüketici’ sistemi, 2017 yılıyla birlikte yeni bir evreye daha girdi. Serbest tüketici olmak için uygulanan limit bu yıl daha da düşürüldü. Ancak konut tüketicisinin bu imkan daha çok yararlanabilmesi için sistemin özelliklerini iyice incelemesi şart. 

* Kimler serbest tüketici sayılıyor?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre “İletim sistemine doğrudan bağlı olan tüketiciler”, “Bir önceki takvim yılında veya içinde bulunulan yılda, serbest tüketici limitini aşan miktarda elektrik tüketilen kullanım yerinin kullanım hakkına sahip ya da kullanım hakkını edinen tüketiciler”, “Organize sanayi bölgesi tüzel kişilikleri” ‘serbest tüketici’ sayılıyor. Ayrıca “Elektrik enerjisi tüketimleri tek bir ortak sayaç ile ölçülebilen birden fazla gerçek ve/ veya tüzel kişinin tükettiği toplam elektrik enerjisi miktarının serbest tüketici limitini geçmesi durumunda” bu kişilerin birlikte serbest tüketici niteliği kazandığı da kabul ediliyor. En önemli konuların başında ise firmaların tüketiciyi ucuz fiyat politikaları ile kandırması yada iflası halinde neler yaşanacağı, geliyor.

*Bilgi edinmek için özel portal açıldı

Serbest tüketiciler, elektrik tüketim değerlerini, sayaç okuma tarihlerini ve tedarikçilerine ilişkin bilgileri, Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) bünyesinde yeni açılan özel bir internet portalı üzerinden görebilir. Bunun için “www.epias.com.tr” adresindeki “serbest tüketici portalı”na girmek ve e-Devlet şifresiyle bağlanmak yeterli oluyor. Ya da ‘e-Devlet’e direkt girerek ilgili portal aranabilir.