Sıkıntılı Festival İçin Açıklama Yapıldı

Son Güncelleme : 30 Ağustos 2018 - 19:27

19. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Basına Tanıtıldı. Organizasyon da ki Kayırmacılık  konusunda bir açıklama yapılmadı.

Kültürel Miras ve Korumacılık ana temasıyla 6-8 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek olan 19. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali tanıtım toplantısı düzenlendi. Karabük Gündem’in Organizasyon ile ilgili ihalelerde kayırmacılık mı var haberi sonrası basın toplantısı gerçekleştiren  Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer’in Karabük ve Safranbolu’da hizmet veren yerel ve ulusal basınla bir araya geldiği toplantıda 3 gün sürecek olan festival anlattı.

Toplantıda konuşan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Festivalin özelinde Safranbolu olduğunu, genelinde Türk, İslam ve Osmanlı şehirlerinde olan değerlere atıfta bulunmaya çalıştıklarını söyledi.”

Festivalin yan temasının “Mahalle Kültürü” olduğunu hatırlatan Ürkmezer, bu nedenle bir dönemin önemli dizileri “Bizimkiler”, “Mahallenin Muhtarları” gibi dizilerin oyuncularını Safranbolu’da ağırlayacaklarını, mahalle kültürünün işleneceğini belirtti.

Festival programını oluştururken devletin büyük desteklerini aldıklarını aktaran Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, “Festivalin yapımında Kültür ve Turizm Bakanlığımız büyük destek oluyor. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bu desteğini manevi ve maddi anlamda da alıyoruz. Sinema Genel Müdürlüğü ve son düzenlemeyle Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanan Tanıtma Fonu aracılığıyla festivalimiz maddi olarak doğrudan destekleniyor. Bunun yanında medya sponsorumuz ve iş birliği yaptığımız TRT var. TRT geçen sene ve bu sene desteğini doğrudan veriyor. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın da destekleri oluyor.” diye konuştu.

“Safranbolu Cazibe Merkezi”

Festivalin 500-600 bin lira civarında yapıldığını vurgulayan Ürkmezer, şöyle konuştu:

“Sinema Genel Müdürlüğü’nden 200 bin lira destek alıyoruz. Daha önceden bu destek 60 bin lira civarındaydı. Tanıtma Fonu’ndan 50 bin lira, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nden de 25 bin lira destek alıyoruz. Bazı destekler belirli konulara verilir, onun dışındaki harcamaları kendiniz yaparsınız.”

Festivale yurt dışından kardeş şehirlerin çağrıldığını anlatan Ürkmezer, “Bulgaristan, Yunanistan, Fransa, Azerbaycan’dan ve Türk dünyasından da misafirler geliyor. Biz davet ediyoruz ama gelen bütün yabancı misafirler Safranbolu’nun kendisine geliyorlar zaten. Safranbolu, UNESCO şehri olduğu için kendisi bir cazibe merkezi.” değerlendirmesinde bulundu.

Festivalin ana temasının “Kültürel Miras ve Korumacılık” olduğunu belirten Ürkmezer, şunları kaydetti:”Buradaki asıl amaç, Safranbolu’nun geçmişten bugüne getirdiği mirasını korumak. Bunun içinde restorasyon var, restorasyonu ayırt edemem, ancak bizim Safranbolu’yu Safranbolu yapan mahalle kültürü var. Bunu nasıl ayırt edelim. Safranbolu’yu mahalle kültürü, arasta kültürü olmadan düşünemezsiniz. Restorasyon, safran, çavuş üzümü olmadan düşünemezsiniz.”

Ürkmezer, mahalle kültürünün mihenk taşı çocuklarımızın da unutulmadığı festivalde, geleneksel hale gelen Oyun Köyü 7-9 eylül tarihleri arasında kapalı pazar alanında kurulacağını belirterek, “Pamuk şekeri ve balon dağıtımının da olacağı alanda animasyon ekibinin interaktif oyunlarıyla çocuklarımız doyasıya eğleneceği program tamamen ücretsiz olacak. Bu festivalde bir ilki daha gerçekleştirerek, gezici oyun tırı ile çocuklarımıza da kendi mahallelerinde eğlenceyi ayaklarına getiriyoruz. Gezici oyun tırı, animasyon ekibinin interaktif ve geleneksel çocuk oyunlarıyla, ücretsiz dağıtımlarla toplam 10 mahallede belirlenen noktalarda çocuklarımıza unutulmaz saatler yaşatacaklar” diye konuştu.

Festival ile ilgili çalışmaları tamamlandığını hatırlatan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, toplantıya icabet ederek festivalin duyurulmasında katkıda bulunan medya mensuplarına teşekkür ederken, toplantı sonrası uzun süre sohbet ettiler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.