Sökmen, Bulak Turizm Kalkındırma Vakfını Ziyaret Etti « Karabük Gündem – Karabük Haberleri

Sökmen, Bulak Turizm Kalkındırma Vakfını Ziyaret Etti

Bu haber 13 Mart 2018 - 12:57 'de eklendi ve 60 kez görüntülendi.

 

Karabük Sosyal ve Aile Politikaları İl Müdürlüğü, ASDEP ile Bulak Turizm ve Kalkındırma Vakfını ziyaret etti

Bulak Turizm ve Kalındırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin ERER ziyaretten dolayı memnun olduklarını ifade ederek ; “Bulak, Karabük’ün 400 haneli bir köyü olmasına rağmen günümüzde 50 – 100 haneye kadar düşmüştür. Bir taraftan Karabük Belediyesi diğer taraftan Safranbolu Belediyesi ile sınırdaştır. Bulak, Safranbolu’dan önce Türkler tarafından fethedilmiştir. Buraya ilk gelenler Horasanlılardır. Bu köyde yüzyıllardır hiç bir Rum tapusuna ve malına rastlanmamıştır. Bulak deresinin Safranbolu yamaçları Cumhuriyete kadar Rum bağ ve bahçeleri iken, bu derenin Bulak yamaçlarında Bulaklılar dışında kimse mal edinememiştir. Bulak halkının çok dara düştüğü 1.Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı sıralarında Safranbolulu Rumların çok yüksek bedeller teklifine karşın yabancıya köyden mal satılmamıştır. Kendi bağ ve bahçelerinin geliri ile geçinmeye gayret etmişlerdir. Bulak köyü, uzun yıllar 6 muhtarlık halinde idare edilmiştir. Şimdi ise tek muhtarlıktır. Köy, yeniçerilik kalkınca bölgenin Ayanlık merkezi olmuştur. Bulaklılar sanatkâr Türklerdendir. Duvarcı ustaları, marangoz ustaları, dülgerler hep genellikle İstanbul’da çalıştıklarından Osmanlı Sarayı ile de ilişki içinde bulunmuşlardır. Sarayın peşkircibaşıları, mevlithanları, marangozları, hafızanlar Bulak’tan çıkmışlardır. Son yüzyılda, Şeyhülislam Zühtü Efendi, Mevlithan Halil Efendi, emekli olduklarında İstanbul’dan köylerine dönerek, baba ocaklarını tamir edip yaşamışlardır. Genel tarih açısından Bulak köyü, çevrenin tarihinden ayrılmamıştır.40 Yıl önce kurulan Bulak Turizm ve Kalkındırma Vakfımızı kurduktan sonra Bulak Köyü’müzde bulunmakta olan tarihi hamamı restore ettik. Köyümüzde vakfımız kanalıyla atıl olan tarihi hamamımızın yanındaki binayı restore ederek köyümüzün kadınlarına istihdam sağlamış bulunduk. Ortalama yaşları 50 civarı olan çalışanlarımız burada kültürümüze özgü baklava, börek, mantı, yufka vb. çeşitli lezzetler üreterek haklımıza sunmaktadırlar.” dedi.

 

Bulak Köyü Turizm ve Kalkındırma Vakfında çalışarak halkımıza çeşitli lezzetler sunan 13 Örnek Anadolu Kadınımız vakıf aracılığıyla Hijyen Eğitimi, Girişimcilik Eğitimi vb eğitimleri alarak hizmet sunduğunu belirten Sosyal ve Aile Politikaları İl Müdürü Galip Sökmen’de; Misafirperverliği ve ikramları için Bulak Turizm ve Kalkındırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin ERER’e  ve kadın çalışanlarına teşekkür etti.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.