Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

SON SEÇİM ANKETİNDE BÜYÜK SÜRPRİZ!

26 ilde 1824 katılımcıyla

26 ilde 1824 katılımcıyla yapılan seçim anketine kararsızlar damga vurdu. Yüzde 25 ile kararsızların başı çektiği ankette; yüzde 21.6 ile CHP ikinci sırada yer aldı. AK Parti ise yüzde 21 ile üçüncü sırada yer aldı.

İdea Politik Enstitü tarafından dikkat çeken bir araştırma yapıldı. Türkiye de 26 ili kapsayan araştırmada 1824 katılımcıyla “Yarın seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

Anketten çıkan sonuca göre; şu an “Türkiye’nin en büyük partisi” kararsızlar olarak öne çıktı. Türkiye’nin en büyük problemi olarak ‘ekonomik şartların’ işaret edilmesi ve şikayetçi olunması dikkatleri çekti.

Araştırmaya göre bu pazar seçim olsa kararsızlar yüzde 25.5, boş oy kullanırım diyenler yüzde 6, fikir bildirmeyenler yüzde 5.6, oy kullanmayacağım diyenlerin oranı ise yüzde 0.5 oldu. Katılımcıların yüzde 66,7’si Türkiye’nin en büyük problemi olarak ekonomiyi işaret etmesi ve şikayetçi olması dikkatleri çekti.

Buna karşılık CHP yüzde 21.6 ile birinci parti konumunda yer alırken, AK Parti yüzde 21’lik oranla hemen arkasından geliyor.

Kararsızlar, fikir belirtmeyenler ve oy kullanmayacaklarını söyleyenlerin oyu aritmetik dağıtıldığında ise CHP yüzde 35.2’lik oy oranına, AK Parti ise yüzde 34.3’e ulaşıyor.

Üçüncü sırada yüzde 12.4 ile DEM Parti, dördüncü sırada yüzde 5.6 ile MHP, beşinci sırada yüzde 4.2 ile Yeniden Refah Partisi var.

İYİ Parti ve Zafer Partisi ise sırasıyla yüzde 3.6 ve yüzde 3’lük oy oranıyla onları takip edildiğini belirten İdea Politik Enstitü araştırmasında  genel yaşam memnuniyeti konusunda katılımcıların Türkiye’de en çok ekonomik zorluklardan şikayetçi olduğu görüldü.