TARİH’DEN GÜNÜMÜZE PARA

Son Güncelleme : 23 Ocak 2021 - 19:10
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

          Para… İnsanlık tarihi kadar eski ve küresel bir olgu olarak gelişimini çeşitli formlarda sürdürüyor ve yaşamdaki kilit yerini koruyor.

          Uygarlıkların olduğu kadar savaşların, yıkımların temelini attığı da bir gerçek. Bir Kızılderili atasözünde denildiği gibi,” Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak”mı?

         Paradan önce MÖ 9000’de TAKAS sistemi Mısırda başlıyor. Takas sistemi, ineklerini, koyunlarla veya tahıllarını yağ ile değiştirmek isteye çiftçiler Mısırda Pazar oluşturuyor.

        Hiyerogliflere göre, malın değerini belirleme konusunda tartışmalar yaşanıyor. Sorun bilindiği üzere Anadolu’da LİDYALILAR tarafından MÖ 7.yüzyılda ilk madeni Paranınbulunması ile çözülüyor.

        İlk Lidya sikkeleri MÖ 600’de Kral Alyattes döneminde basılmış, ilk altın parayı basan Lidya Kral’da KROİSOS. “ Karun Kadar Zengin Olmuş” diye bu kral’a denir. Lidya paralarının üzerinde Aslan Başı bulunuyordu.

       Osmanlı Devletinde ise, İlk Para 1329’da Orhan Bey tarafından basılmıştır. Gümüş’den yapılan Osmanlı Parası bölge pazarlarında hemen kullanılmaya başlamıştır. Fatih Döneminde İse Altın Para basılmış, bu durum, devletin zenginliğini de gösterir.

       Kâğıt Para, İlk defa Moğollar tarafından basılmıştır. MS.6.yüzyılda Çin’de Senet olarak ortaya çıkan kâğıt para 1279’a kadar dolaşımda kalmıştır. Bu arada taklit edilmesi en zor kâğıt Para Kazak Tengesi olarak bilinir.(2011)

        Türkiye Cumhuriyetinin ilk Banknotlarının basılma kararı 1925 bir kanunla alınıyor. İlk banknotlar, henüz harf devrimi yapılmadığı için Arap Alfabesi ile basılıyor.(1927) Avrupa Kıtasında İlk Banknot 1661’de İsveç’te basılıyor.

      1776’da bağımsızlığını ilan eden Amerika, Kendi para birimi olarak Dolar’ı seçiyor. Amerikan Doları 1785’de resmi para birimi olarak kabul ediliyor.

      Tarih’de ilk ÇEK,22 Nisan 1659’da Londra’da kullanılıyor. İlk Uluslararası Borsa 1531’de Belçika da açılmıştır.35 yıl sonra 1566’da Londra Borsası açılmıştır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 1984 de kuruldu.1986 yılından beri işlem yapıyor.

      Dünyanın İlk ATM’si Londra’da 1967 de açıldı. İlk Kredi Kartları da 1958 de Kaliforniya (ABD) Bank of Amerika tarafından çıkarılıyor.

    PARA; Hayatımızda Doğası Gereği İyi bir Uşak, Kötü bir Efendi olmaya devam edecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
admin 23 Ocak 2021 / 18:08 Cevapla

hocam sanırım önümüzde ki yıllarda para da yerini sanal olarak alacak

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.