TEKNOLOJİ NEDİR, FAYDALARI/ZARARLARI NELERDİR

Son Güncelleme : 29 Ocak 2021 - 14:49
Tayfun ÇETİNtekfurdagli@gmail.com
Siber Güvenlik Uzmanı | Öğretim Üyesi | Webmaster | Linux, Nginx, Php Expert

Son zamanlarda günlük hayat içinde sıklıkla kullandığımız bir kelime var: teknoloji.

Ancak teknoloji nedir faydaları nelerdir dendiğinde çok az kişi tam bir cevap verebiliyor.

Teknoloji ve sağlık endüstrisi etkileşimi oldukça önemli. Sağlık endüstrisindeki teknolojik gelişmeler insanların güvenli ve sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor.

Modern teknoloji, akıllı saat ve telefon gibi işlevsel cihazların yolunu açıyor. Bilgisayarlar her zamankinden daha hızlı, daha taşınabilir ve daha güçlü.

Unutmayalım ki kâğıdın bulunması günümüz bilgisayar teknolojisinin ilk aşamasıdır…

Günümüzde fazla üstünde durulmuyor ancak eğer kâğıt bulunmasaydı, düşünceleri kaydedeceğimiz bir malzeme olmayacaktı.

Matbaanın icadı da dünya tarihini etkileyen en önemli teknolojik gelişmelerden biri. Matbaayla birlikte insanların düşüncelerinin yüzyıllarca kalıcı olarak kaydedildiği ve başkalarıyla paylaşıldığı bir yöntemin ortaya çıkması çok önemli bir gelişme. Matbaa insanların ilk kez kitap ve diğer el yazmalarının basılmasına izin verdiği için kişilerin entelektüel olma şeklini modernize ettiği de söylenebilir.

Gerçekte teknoloji ne demek, teknolojinin faydaları ve zararları, teknoloji bağımlılığı, teknoloji araçları gibi konularda araştırma yaptık ve sizlerle paylaşıyoruz…

Teknoloji Nedir?

Teknoloji insanların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere hedefe ulaşmak için kullanılan çevreyi geliştiren, değiştiren ve hatta dönüştüren bilgi, beceri, yöntem ve süreçlerinin tamamı olarak tanımlanıyor.

İnsanlar teknolojiyi mal veya hizmet üretmek, bilgiye ulaşmak ve kullanmak gibi amaçlarla kullanabildikleri gibi  teknoloji sayesinde bilimsel araştırmalar yapılabiliyor ve insanlığın yararı için önemli çalışmaları hayatımıza kazandırıyorlar   

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Teknolojinin saymakla bitmeyecek birçok faydası bulunuyor. En belirginleri, bilgiye ulaşmada kolaylık sağlaması…

İşte internet ve bilgi her yerde..

İnsanlara ulaşım, tedavi yöntemleri, bilimsel çalışmalar, ev işleri ve daha birçok alanda zaman kazandırıyor. İletişimi daha kolay hale getirirken uzakları yakınlaştırıyor. Teknolojik gelişmeler, çalışma ortamlarının ve işyerindeki insanların yaşam standardının iyileştirilmesine yardımcı oluyor. Teknolojiye yatırım yapan işletmelerde çalışan motivasyonu, refah, yüksek verimlilik ve büyüme oranları artıyor.

Birçok sektörde inovasyon imkânı veriyor. Yapay zekâ kullanımıyla insanların yapamayacaklarını yapılabilir ve üstesinden gelinebilir kılıyor.

Teknoloji pandemi gibi olağanüstü durumlarda uzaktan çalışmaya izin veriyor..

Eğitimde teknoloji sınıflara eğlence getiriyor. Öğrencilerin motivasyonunu artırmak için öğretim becerileri geliştirilebiliyor, bilimsel yöntemler entegre edilebiliyor.

Öğrencilere eğitimlerinde yardımcı olmak için yazılımlar ve teknolojik aletler yanında bunları sınıf ortamına adapte etmek etkili öğrenmeye katkıda bulunmak adına Teknoloji kullanılıyor.. Örneğin uzaktan eğitim bunun bir parçası olarak günümüzde hayatın içinde net görülmekte

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin zararları psikolojik ve fizyolojik olarak değerlendirilebiliyor. Psikolojik olumsuz etkilerinden biri izolasyon olarak biliniyor. Sosyal medya gibi teknolojiler insanları bir araya getirmek için tasarlanmasına rağmen bazen tersi etki yapabiliyor.

Tabi sosyal medya kullanımı yüksek seviyede olan kişilerin düşük seviyedekilere göre sosyal çevrelerinden üç kat fazla izole olduklarını ortaya koyan araştırmalar var ki bu çocuklarda oyun büyükler de eğlence sektöründe ki teknoloji kullanımında net görülüyor

Teknolojinin fizyolojik olumsuzluklardan biri de göz yorgunluğu yine  teknoloji bağımlılığı ileri seviyelerde vücudun baş, boyun ve omuz bölgelerinde ağrıya neden olabiliyor.

Ayrıca insanlar teknolojiye çok fazla güveniyor ve gerçek hayattaki şeylere olan ihtiyacı ve yardımlaşmayı unutabiliyor.

Teknolojinin Hayatımıza Etkisi Nasıl Olmuştur?

Teknolojinin toplum hayatında en çok öğrenmeyi etkilediği de söylenebiliyor. Öğrenmeyi daha etkileşimli ve işbirlikçi hale getirerek insanların öğrendikleri ve sorun yaşadıkları malzemelerle daha iyi etkileşim kurmalarına yardımcı oluyor. Kaynaklara erişimi kolaylaştırıyor.

Teknoloji, bireylerin iletişim kurma, öğrenme ve düşünme biçimlerini etkiliyor. Topluma yardımcı oluyor ve insanların günlük yaşamda birbirleriyle nasıl etkileştiklerini belirliyor.

Bir başka etki de iletişim alanında gözleniyor. Teknoloji halihazırda birçok yeni elektronik iletişim yöntemi geliştiriyor ve yaşamlarımıza dahil ediyor. Örneğin e-postalar ve sosyal ağlar sayesinde dünyanın diğer tarafında yaşayan bir insanla iletişim kurulabiliyor.

Kısacası bu iletişim sayesinde teknoloji daha fazla ve daha hızlı gelişebiliyor.

Geleceğin Teknolojileri Nelerdir?

Geleceğin dünyayı değiştirecek birçok teknolojik gelişmeye gebe olduğu tahmin ediliyor. Tam olarak bilmek mümkün değilse de gelişme gösterecek ve belki de keşfedilecek yeni alanlar olduğu öngörülebiliyor.

Örneğin; Kendini iyileştiren ‘yaşayan beton’, hibrit robotlar, sanal gerçeklik, 760 mph trenler, kalp sağlığını izleyen t-shirt, sesle orman yangınlarına müdahale, kanser tespiti yapabilen mikro iğneler, alkol ölçen otomobiller, hızlı şarj olabilen otomobil bataryaları, akıllı gıda etiketleri, silikon çipler üzerinde akıllı nöronlar, mükemmele yakın yalıtım gibi teknolojik ürünler geleceğin teknolojileri olarak konuşuluyor..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.