TGF ve ASGD’den AA’na Yapılan Şiddete Kınama

Son Güncelleme : 16 Ocak 2020 - 16:46

ASGD Genel merkezi Anadolu Ajansına yapılan şiddeti kınadı

Yapılan açıklamada “Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Merkezi, Anadolu Ajansı Kahire ofisine baskın düzenleyen Mısır polisini şiddetle kınadı. ASGD’nin açıklamasında, “Biri Türk vatandaşı, 4 çalışan derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.


ASGD Genel Merkezi adına Genel Başkan İbrahim Erdoğan’ın açıklaması şöyle: “Demokrasinin tamamen askıya alındığı Mısır’da yaşanan bu olay özelde gazetecilere, genelde de, basına karşı yapılmış bir şiddet, hatta devlet eliyle yapılmış bir terör eylemidir. Anadolu Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti’nin güçlü bir basın kurumu, aynı zamanda da dünyadaki en yaygın haber ajanslarından biridir. Mısır polisi bu tutumuyla basın özgürlüğüne büyük bir darbe vurmuştur ve demokrasi konusunda da bir kez daha sınıfta kalmıştır. Mısır Yönetimi, A.A. mensubu meslektaşlarımızın akıbeti konusunda acilen açıklama yapmalı, Batılı ülkeler başta olmak üzere basın ve ifade özgürlüğü konusunda duyarlı olduklarını söyleyen tüm dünya ülkelerinden Mısır’a baskı gelmelidir. ASGD Camiası olarak Mısır polisinin uyguladığı, basına terörü ve ona müsamaha gösteren Mısır Yönetimi’ni şiddetle kınıyoruz.” dendi

TGF, AA’nın Kahire Ofisine yapılan Baskını şiddetle kınayarak yazılı bir açıklama yaptı;

Yapılan açıklamada “Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Mısır güvenlik güçlerince Anadolu Ajansının (AA) Kahire bürosuna baskın düzenleyerek çalışanlarının gözaltına alınmasını kınadı.

TGF tarafından yapılan yazılı açıklamada ”Hiçbir gerekçe gösterilmeden AA’nın Kahire bürosuna Mısır güvenlik güçlerince yapılan baskın ve sonrasında çalışanlarının gözaltına alınması Türk Basınına ve dünya demokrasisine yapılmış bir eylemdir ve şiddetle kınıyoruz”

Bu eylem demokrasiden uzak basın özgürlüğüne yönelik bir tacizdir. Dünya kamuoyu içerisinde önemli bir yere sahip olan ajansımız tüm dünyaya gerçek haberleri tüm şeffaflığıyla aktarmaktadır. Bunlardan rahatsız olan Mısır hükümetinin bu tutumu eminiz ki sonuçsuz kalacaktır. Basın ve ifade özgürlüğünün asla önüne geçemeyeceklerdir. Mısır hükümetinin konuyla alakalı hiçbir açıklama yapmaması da oldukça düsündürücüdür.

Türk basınına ve dünya demokrasisine karşı yapılan bu eylemi şiddetle kınıyor, gözaltında bulunan 5 AA Calışanının derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.