TRUMP VE BİDEN’NİN TÜRKİYE İÇİN ORTAK YÖNLERİ

Son Güncelleme : 10 Aralık 2020 - 16:49
Nuri Kırımlı
Nuri Kırımlı[email protected]
Emekli Tarih Öğretmeni

      Ülkemizde ABD seçimleri sırasında, Bidenciler ve Trumpçular arasında amansız bir mücadele oldu.

Hangisinin ülkemiz için daha faydalı olacağı günlerce TV ve Gazete Köşelerinde tartışıldı. Hâlbuki ABD siyasetinde ortak amaç “ Her şey Amerika İçindir “

  Trump ve Bide’nin bölge ve Türkiye konusunda ortak yönlerini aşağıya çıkarmaya çalıştım.

a-Trump da Biden da BOP’ un katıksız destekçisidirler. Bölgedeki Arap ülkelerinin, İranın ve Türkiye’nin sınırlarının ve rejimlerinin değiştirilmesini desteklediler.

b- Arap baharı her ikisinin de savunduğu gelişmelerdir. Biden bürokratik geçmişinde, Trump son yıllardaki uygulamalarında bunu desteklediler.

c- Her ikisi de PKK-YPG beraberliğine: Irak ve Suriye’de bir Kürdistan’ın bağımsız ayaklarının gelişmesine sıcak baktılar ve destek verdiler.

d- Her ikisi de Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmak için faaliyet gösteren Gülen Cemaati’nin ABD’deki koruyucusu oldular.”dinci teröre “ destek verdiler.

e- S-400 sonucu, Türkiye’ye getirilen F-35 ve diğer askeri kısıtlamalar konusunda benzer görüşlere sahipler.

f- Trump’da, Bidende Yunanistan’ı ve Kıbrıs Rum Kesimini Türkiye’ye karşı desteklediler.

     Bütün bunlar açık seçik ortada iken, Trumpçular ve Bidenciler diye ayrılmak neyin nesi! Trump’un yerine Biden gelecek ve ABD’nin Türkiye Politikası ( ve Stratejisi ) değişmeyecektir.

      Biz ülke olarak Ulusal Çıkarlarımızı gözeten güçlü bir parlamenter rejim, katılımcı demokrasi düzenine geçemezsek, ha Trump ha Biden, hiç fark etmez:

     İkisi de maskelerini değiştirerek oyunlarını sürdürürler. Bizde seyirciler olarak televizyon ekranlarında oynanan bu oyunları güle oynaya seyreder, ciddi ciddi yorumlar yaparız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
emel 10 Aralık 2020 / 16:57 Cevapla

Başlığa baktım çok ilgimi çelmedi okudum ama zaten bu tür bilgileri genel basından alıyoruz keşke siz engin deneyim ve tecrübeniz ile Karabük Safranbolu tarihinden kesitler verseniz yazsanız selamlar saygılarımla öğretmenim..

osman 10 Aralık 2020 / 21:47 Cevapla

size katılmıyorum emel hanım öğretmenimiz süper bir konuda yorum yapmış. her fikrin her yorumun kadrini kıymetini bilelim

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.