TUİK VERİLERİNDE Kİ ÇARPICI FARK !!

Son Güncelleme : 27 Ocak 2016 - 15:42

277c799280e082a716f9c4e45ea3920fd9

TUİK  Yaşam Endeksi Araştırmasında, Yaşanabilir İller ve  Eğitim alanında ki başarı oranlarını belirli kıstaslara ve araştırmalara göre belirledi. Yaşam endeksinde Isparta, eğitim endeksinde Tunceli, çalışma hayatı endeksinde Zonguldak, gelir ve servet endeksinde ise İstanbul ilk sırada yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu, (TUİK) ilk defa yayımlanan illerde yaşam endeksi ile bireylerin ve hane halklarının yaşamını objektif ve subjektif göstergeler kullanarak yaşam boyutları ayrımında il düzeyinde ölçmeye, karşılaştırmaya ve zaman içinde izlemeye yönelik bir endeks çalışması yaptı..Karabük bir çok başlıkta 81 il arasında ilk 15 de yer alırken Gelir serveti bakımdan 30., Yaşam memnuniyeti açısından ise 63.il oldu..

Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılına

ilişkin İllerde Yaşam Endeksi’ni açıkladı.

24561_img_1_435_22.01.2016-1941885152

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk defa yayımlanan ‘İllerde Yaşam Endeksi’ ile vatandaşların “yaşam kalitesini” şehirler bazında ölçmeye yönelik bir çalışma yaptı.

Endeks, konut, çalışma hayatı, gelir ve servet, sağlık, eğitim, çevre, güvenlik, sivil katılım, altyapı hizmetlerine erişim, sosyal yaşam ve yaşam memnuniyeti olmak üzere, 11 başlığı kapsıyor.

Endekste 41 gösterge inceleniyor. Endeks, 0 ile 1 arasında değer alıyor ve 1’e yaklaştıkça “daha iyi bir yaşam düzeyini” ifade ediyor. Bu ölçümler sonucunda TÜİK ilk sonuçları açıkladı.

Buna göre, Türkiye’nin en yaşanabilir şehirlerini de belirleyen TUİK, bu sıralamayı şöyle açıkladı;

“Ankara, Eskişehir, İstanbul, Antalya, Trabzon, Edirne, Isparta, İzmir, Artvin, Kırklareli, Kırıkkale, Bolu, Kocaeli, Karabük, Karaman, Sinop, Elazığ, Mersin, Kayseri, Zonguldak, Muğla, Bursa, Çanakkale, Samsun, Kastamonu, Adana, Uşak, Balıkesir, Denizli, Gümüşhane, Rize, Burdur, Yalova, Nevşehir, Erzurum, Kütahya, Aydın, Giresun, Tekirdağ, Bartın, Malatya, Manisa, Niğde, Kırşehir, Sivas, Çankırı, Ordu, Erzincan, Çorum, Tunceli, Amasya, Adıyaman, Kahramanmaraş, Bilecik, Kilis, Tokat, Konya, Sakarya, Osmaniye, Bayburt, Hatay, Gaziantep, Düzce, Aksaray, Afyonkarahisar, Bingöl, Yozgat, Van, Iğdır, Siirt, Bitlis, Mardin, Ardahan, Kars, Muş, Batman, Şırnak, Şanlıurfa, Hakkari, Diyarbakır, Ağrı.” Karabük yaşanabilir iller arasında 12.sırada yer alırken kıstas olarak büyük illere yakınlığı,güvenliği ve eğitim seviyesi gösterildi.

Yine bireylerin en temel ihtiyaçlardan biri olan ve diğer yaşamsal faaliyetlerini sürdürmeleri için ön koşul sayılabilecek güvenlik boyutu endeksinde en yüksek endeks değeri 0,8222 ile ilk sırada Artvin ili yer aldı. Sinop 0,7860 ve Gümüşhane 0,7697 değerlerini alırken sıralamada 2.ve 3. oldular..Karabük’te güvenlik konusunda 14.sırada yer aldı..

illerEğitim Sıralamasında Karabük 9. Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün ilk defa açıkladığı ‘İllerde Yaşam Endeksi’ araştırmasında eğitimde en iyi il, Tunceli oldu. İstanbul, Ankara ve İzmir ilk 30’a bile giremedi. Hakkari ili ile doğu illerinin bir çoğu son sıralarda yer alırken Karabük 9.sırada yer aldı..

Karabük; sağlık endeksinde de 26.sırada

Genel sağlık durumu, sağlık altyapısı ve imkanlarının yeterliliği, sağlık hizmetlerinden memnuniyet açısından yaşam kalitesiyle doğrudan ilgili olan sağlık boyutu endeksinde en yüksek değeri 0,8408 ile Isparta aldı. Isparta’dan sonra sırasıyla 0,8023 ile Bolu ve 0,7695 ile Rize gelirken, sağlık endeksinde son sırayı 0,3014 ile Ağrı aldı. Ağrı’dan sonra 0,3192 değeri ile Kilis ve 0,3308 ile Şırnak yer aldı. Karabük Sağlık alanında ise 26.sırada yer aldı..

Çalışma hayatı endeksinde ilk sırayı Zonguldak aldı, Karabük 14.Sırada

216915-500x275Kişilerin maddi olarak daha çok kaynağa erişebildiği bir hayat sürmelerini sağlayan, onlara yeteneklerini geliştirme, toplum içinde yararlı hissetme ve özgüvenini arttırma yoluyla yaşamını iyileştirme imkânı sunan çalışma hayatı boyutunda en yüksek endeks değerini 0,7921 ile Zonguldak aldı. Zonguldak’ı 0,7063 ile Bilecik ve 0,7023 ile Kütahya takip etti. Çalışma hayatında Karabük 14.sırada yer aldı..

 

Sosyal yaşam endeksinde ilk sırayı İstanbul aldı

Güçlü toplumsal ilişkilere, çeşitli sosyal faaliyetlere sahip olma yoluyla bireylerin sağlık, çalışma hayatı gibi diğer yaşam boyutlarını da olumlu etkileyen sosyal yaşam endeksinde ilk sırayı 0,6747 ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla 0,6534 değeri ile Uşak ve 0,6441 ile Bolu izledi. Sosyal yaşam endeksinde Karabük 13.Sırada yer aldı

TÜİK Verilerinde ki en ilginç sonuç; Karabüklüler İllerinden memnuniyette  81 İl arasında 63.sırada yer aldı ?

Yaşam memnuniyeti endeksinde ilk sıra Sinop’un oldu

İnsanların yaşamlarının farklı zamanlarında ve alanlarında ortaya çıkan ihtiyaç ve isteklerinin karşılanmasından doğan tatmin düzeyini ifade eden yaşam memnuniyeti boyutunda en yüksek endeks değeri ile ilk sırayı Sinop aldı. Sinop’u sırasıyla 0,9655 ile Afyonkarahisar ve 0,9510 ile Bayburt takip etti. Yaşam memnuniyeti endeksinde son sırayı Tunceli alırken 81 il arasında eğitimde,sosyal yaşamda,güvende, özellikle çevrede ve Sivil kurumların katılımlarında ön sıralarda yer lan Karabük, bu kategoride 63.sırada yer aldı..

Konu uzmanları,” TUİK araştırmalarının kamu verileri ve göstergeler üzerinden yapılmasından kaynaklanan bazı üst seviye değerler İnsanlara bire bir sorulduğunda farklı çıkabiliyor, Eğitim de Çevre de Sosyal yaşamda,Güvenlikte ilk 15 il arasında yer alan Karabük’ün Yaşam memnuniyeti konusunda 63.sırada yer alması dikkat çekicidir” diyorlar

İşte o Tablo

 


TÜİK Liste

 

 

BAŞLIK

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
fanatik 27 Ocak 2016 / 21:11 Cevapla

bunların hiç biri gerçeği yansıtmıyor

neden yazdım çümkü Türkiyede seçilmiş ailelerden biri benim arkadaşım iyi biliyorum inanın sorulan sorular bunlar değil bence büyük ihtimal kafalarına göre yazıyorlar. resmi kaynaklardan alsalar o zaman bu aileleri neden seçsinler bende anlamadım gitti. Aynı tezatlığı bende kendi kendime sordum. ne diyelim burası TÜRKİYE

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.