Türk Dünyası Adına, Evlad-ı Fatihan Payitahtta buluştu

Son Güncelleme : 26 Kasım 2018 - 10:33

Son yıllarda üst üste gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projeleriyle öne çıkan Anadolu Basının birliğini sağlayan ASGD bir kez daha anlamlı bir projeye imza attı.

 

ANADOLU Basın birliği hüviyetinde çalışmalarına devam eden ASGD   Türk Dünyası ülkeleri ile Ortadoğu ve Balkanlar’daki şehit ve gazi çocuklarını Bursa’da  kardeşlik projesi, “Evlad-ı Fatihan Payitahtta buluşuyor” projesi ile anlamlı ve dikkat çekici bir uygulamaya imza attı.

ANADOLU basını bir arada toplayan ASGD Genel Başkanı ve TGF Başkan yardımcısı İbrahim Erdoğan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, 22 Kasım Perşembe başlayan projenin, yurtiçi ve yurtdışından toplam 65 katılımla gerçekleşeceğini ve geniş kapsamlı etkinliklerle 4 günlük program dahilinde yapılarak 25 Kasım’da sona erdiğini  ifade etti.

KARABÜK ASGD başkanının da temsil ettiği “Evlad-ı Fatihan Payitahtta buluşuyor” projesi kapsamında “Ülkemizde ve Türk Dünyası ülkelerinde verilen anlamlı milli mücadelelerde şahadete erip şehitlik mertebesine ulaşmanın ve gazilik unvanını kazanmanın, gerçekten çok ayrı bir anlamı vardır. Dinimizde de çok özel yeri bulunan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin; biliyoruz ki aileleri, anne, babaları ile çocukları: uğrunda can ve kan verilen millete emanettir” açıklaması yapan Genel Başkan İbrahim Erdoğan şöyle konuştu:

“Türk Dünyası ülkeleri arasında Azerbaycan’da Karabağ, Hocalı ve Nahcıvan, Balkanlarda Srebrenitsa, Kosova ve Bosna Hersek, K.Irak’ta Musul, Kerkük, Tuzhurmatu, Filistin’de Gazze başta olmak üzere, Türk Milleti için tarihsel öneme haiz bölgelerde yaşayan soydaşlarımız anlamlı mücadeleler içinde olmuşlardır. Nitekim bu mücadeleler neticesinde binlerce şehit verilmiş, ortak kültüre sahip olduğumuz on binlerce insan bu hain savaşlarda gazilik mertebesine erişmiştir. İşte bunların tamamı son tahlilde “Evladı-ı Fatihan” diye tanımlanan ve fetihler sırasında Anadolu’dan göç ederek o bölgelerde tarihi mücadelelerde omuz omuza savaşan kahraman soydaşlarımızdır. Ve bu savaşlarda ne yazık ki geride gözü yaşlı aileler, anneler, babalar, çocuklar kalmıştır. İşte bu noktadan hareketle, ülkemizdeki şehit ve gazi ailelerinin çocukları ile Türk Dünyası ülkelerindeki şehit ve gazilerin çocuklarının buluşturulmasını hedefleyen “EVLAD-I FATİHAN PAYİTAHTTA BULUŞUYOR KARDEŞLİK PROJESİ” tadıyla bir sosyal sorumluluk çalışmasının gerçekleştirdik.  “Hikayemiz Aynı” temasıyla, Türk Dünyası’nın nabzının Bursa’da atmasını sağlamış olacağız. Mustafa Kemal paşa’da yaptığımız panel ardından, Bursa’daki tarihi, turistik ören yerleri gezileri şeklinde geçen  etkinliğin Büyük Türk Dünyası Birliği’ne de katkı sağladığına inanıyoruz. ”

ASGD tarafından gerçekleştirilen projeye Bursa BŞ, Osmangazi, Mustafakemalpaşa, Mudanya, Nilüfer Belediyeleri  yanı sıra  Bursa Valiliği ile TİKA’dan destek aldı ve  4 günde tamamlandı.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.