Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TÜRKOĞLU “SAFRANBOLU’NUN EN BÜYÜK SIKINTISI İMAR” DEDİ

      CHP

 

 

 

CHP SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKAN ADAY ADAYI VE ŞEHİR PLANCISI BÜLENT TÜRKOĞLU YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASINDA, SAFRANBOLU BELEDİYE BAŞKANI NECDET AKSOY’U ELEŞTİRİ BOMBARDIMANINA TUTTU.

TÜRKOĞLU “SAFRANBOLU HALKI, BELEDİYE BİNASINI ARTIK SOĞUK GÖRÜYOR VE GİRMEK İSTEMİYOR”

 

 

 

TÜRKOĞLU “SAFRANBOLU’NUN

EN BÜYÜK SIKINTISI İMAR” DEDİ    

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi Safranbolu Belediye Başkan Aday Adayı, son günlerde yaptığı açıklamalar ile dikkatleri üzerine çekmeye başladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kuruluşunun 90. Yıl dönümünü kutlayan Türkoğlu “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nden sonra en büyük eseri olarak belirttiği Cumhuriyet Halk Partimizin kuruluşunun 90. Yılını büyük bir onur ve gururla kutlarken, Cumhuriyet rejimimizin koruyucusu olarak gördüğüm partimi Türkiye Cumhuriyeti var oldukça görevini en iyi şekilde yerine getirmesi için her zaman hizmetinde olacağımı belirtmekten de ayrı bir mutluluk duyuyorum.” Dedi.

Şehir Plancısı Bülent Türkoğlu ayrıca, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy’un yapamadıklarını dile getirerek, Safranboluların belediyeden her zaman taleplerinin ret gördüğünü ifade ederek geniş bir açıklamada bulundu.

CHP Safranbolu Belediye Başkan Aday Adayı Bülent Türkoğlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi;

“AK Parti iktidarında Safranbolu’da yapılan yanlış ve hatalı uygulamaları takip ediyor ve görüyoruz. Tarihi ve Turistik Safranbolu kentinin Şehr-i emini olan Sayın Belediye Başkanı Necdet Aksoy’un sosyal medya aracılığı ile yaptığı bir paylaşımı hepimizi derin düşüncelere sevk etmiştir. Sayın Başkan, Safranbolu Belediyesi’nin taşınmazlarında uzun yıllardır hizmet veren esnafları yeterli kira ödemediğini kast ederek, “Bazı Asalak insanlar” tabirini kullanabiliyor. Ardından bakıyorsunuz, Kıranköy’de yine mülkiyeti Belediyeye ait olan bir halı sahanın işletmecisine nasıl imtiyazlar tanındığını hep birlikte görüyoruz. Bu konu ile ilgili sonuç olarak şunu söyleyebiliriz; “Asalak” diye tabir edilen bizim insanımızın aslında birinci sınıf olduğunu görmelidir ve asıl kendisi kişiye göre ayrımcılık yapmamalıdır.”

Uzmanlık alanı olan İmar konuları ile ilgili de görüş beyan eden Şehir Plancısı Türkoğlu, tüm imar planlarının sil baştan olacağını ve ayırma kayırma yapılmayacağını belirterek sözlerine şöyle devam etti;

“Safranbolu’da en büyük sorun imar, imar… 10 Yıl öncede imardı, şimdi de imar sorunu yaşanıyor. Mesleğim itibarıyla Şehir Plancısı olduğumdan, Safranbolu’da imar sorunlarının tamamı bizim iktidarımız döneminde sonlandırılacaktır. Safranbolu imar planları kimseyi mağdur etmeden iptal edilecek. 18. Madde uygulamaları iptal edilecek. Kişiye özel imtiyaz tanınmayacaktır. Bir kişiye yapılan uygulama, herkese yapılacaktır. Bizim insanımız hak edildiği şekilde yönetilmiyor. Bir Şehir Plancısı olarak bu zamana kadar altına imzamı attığım hiçbir projenin yanlış olmadığını ifade etmekten mutluluk duyuyorum. Dün olduğu gibi bu günde sürdürdüğümüz bir dava var. Safranbolu’yu daha iyi yarınlara taşıma davası.”

Açıklamalarını sürdüren Türkoğlu, “Çöp tesisimiz yok, Belediyeler birliğimiz yok. Safranbolu, Karabük Belediyesi ile hiçbir hizmet birliği yapmıyor. Kent konseyimize bakıyorum Safranbolu’da tamamen siyasallaşmış durumda. Kapısını açıyoruz, kimse yok. Diğer tüm modern yönetilen şehirlerde, Kent konseyi çok aktif durumdadır. UNESCO tarafından Safranbolu gibi Dünya Miras Listesine alınmış bir kentte ehil olmayanlar, Safranbolu’yu tanımayanlar ve Dünya Miras Listesi olgusunu anlamamış insanlar yönetimde. Safranbolu’ya dokunmasın bu insanlar. Her şey Safranbolu için diyenlerin, aslında, her şeyin kendileri için olduğunu uzun yıllardır görüyoruz.” Dedi.

Bülent Türkoğlu “Safranbolu Belediyesi’nin mevcut yönetimi Safranbolu’da bir kültür yozlaşmasına doğru bu tarihi ve turistik kenti sürüklüyor. Tarihi evlerin restorasyonunu yapacağız, yapıyoruz diyorsunuz, sorunlu yerlerden değil, kişiye özel yerlerden başlıyorsunuz. Sokak kaplamalarının son derece sağlıksız bir şekilde inşa edilmesi de ayrı bir problem. Asıl sorun Safranbolu Turizminin verimli hale getirilememesidir. Safranbolu’ya gelen turisti, yarım saatte gezdiriyor ve gönderiyoruz. Yıllık bir milyon turistten bahsetseniz ne olur. Kentimize gelen turistin kaç saat, hatta kaç dakika kaldığına yönelik istatistikler ortada. Tabi ona göre turizm işletmecisi de gelirini elde ediyor. Safranbolu’da turizm işletmecilerinin gelirlerini yükseltmeye yönelik hiçbir çalışmanın yapıldığını bu zamana kadar yine maalesef görmedik. Tarih diyoruz, kültür diyoruz, sanat diyoruz ama bakıyoruz Safranbolu sokaklarında bu değerlere yönelik hiçbir çalışmayı yine görmüyoruz. Bu gün Üniversitemizde Güzel sanatlar Fakültemiz var ve bu fakültemizden yararlanmıyoruz. Safranbolu’ya gelen yerli veya yabancı bir turist, tarihi bir ara sokakta yan flüt çalan, keman çalan, ya da bir bağlama çalan kişiyi veya grubu görse daha güzel olmaz mı? Geleneksel kıyafet giymiş Belediye zabıtası görmek istiyor yabancı turist. Yabancı dil bilen kaç belediye çalışanımız, Safranbolu Turizminde acaba görev yapıyor. Ben söyleyeyim. Hiç… Bakın bunlar çok küçük şeyler ama getirisi ve oluşturduğu imajı çok ayrı ve güzel şeylerdir. Türkiye’nin ve Dünyanın tarihi ve turistik yerlerine gidiyor Sayın Belediye Başkanı ama gözü kapalı geziyor anlaşılan. Oralardan böyle küçük bir şeyler kapıp, kentimize uygulayamaz mı? Safranbolu’yu tanıtmak için bir yere gidecekseniz, oralardan binlerce turisti getirebilmelisiniz.” Diyerek, açıklamalarının sonunu sürdürdü;

“Son on yıldır Safranbolu belediye binasına bir işini halletmek için gelip, memnun ayrılan vatandaşlarımızın sayısı her geçen gün azalmakta. Hele hele son yıllarda bu memnuniyetsizlik artık hat safhaya çıkmıştır. İnsanlarımızın çok basit, fakat onlar için çok önemli olan bazı şahsi talepleri sürekli yerinde görülmeyip, ret edilmektedir.

Bakın, birkaç örnek vermek gerekirse, Yaşlı bir amcamız Şehir mezarlığının etrafı duvarlarla çevrildiğini görünce, rahmetli eşinin kabrine yakın bir yerden küçük bir kapı açılmasını istemiş. Mevcut kapıdan girdiği zaman çok uzakta kaldığı için. Fakat bu amcamızın talebi uygun görülmemiş. Ne var sanki mezarlık duvarlarının birkaç yerine ufak kapılar açılsa, kötü mü olur.

Yine bir vatandaşımızın tarlası mezarlık genişleme alanı içine alınmış. Tarlası istimlâk edilen bu vatandaşımız kendi arsası içinden aile mezarlığı için 100-150 metre kare bir yer istemiş ve bu talepte ret görmüş. Bu ve bunun gibi onlarca, yüzlerce örnekleri sıralayabilirim.

Örnekleri şehir mezarlığından verirken, mezarlık alanında çalışmalar yapıldı fakat bir Mezarlık bilgi sistemi kurulamadı. Böyle bir sistem ile parsel parsel, kimin nereye ait olduğunu veya olabileceğini görüp planlama yapabiliyorsunuz. Hatta Belediyeye de iyi bir gelir elde edebiliyorsunuz.

Safranbolulu hemşerilerime o belediye binası artık soğuk, itici geliyor. Neden? Çünkü hep olumsuzluklar ile anıldığı için ve halkın içinde böyle bir imaj oluştuğu için. Bu gün bir anket yapsak, haklılığımız ortaya çıkacaktır.

İşte söz konusu bizim iktidarımızda halkımızın bireysel taleplerine cevap verebilmenin önemini herkes görecektir.

Netice itibarıyla; Safranbolu özel bir kent. Safranbolu’ya herkes dokunmasın diyoruz. Safranbolulu sevgili hemşerilerimizin de, önümüzdeki yerel seçimlerde hak etikleri idarecileri tercih etmelerini istiyorum.”

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO