Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ULUSLARARASI 25. ALTIN SAFRAN BELGESEL FİLM FESTİVALİ BAŞLADI

Çeyrek asırlık 25.Uluslararası Altın

Çeyrek asırlık 25.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı.

Festival meşalesi yakım programına Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Eflani Belediye Başkanı Hüsnü Akın, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Azerbaycan TÜRKSOY Temsilcisi Elçin Gafarlı, Karabük Üniversitesi Akademik Kadrosu ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi Karabük Milletvekilimiz Cevdet Akay, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, KBÜ İletişim Fakültesi Dekanı  Prof.Dr  Fatih Bayram ve Festival Jüri Başkanları, İl Müdürleri ve Basın mensuplarının katılımı ilede basın toplantısıyla festival etkinlik programı başlatıldı

Konuyla ilgili olarak Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin ilk gününden çeyrek asıra ulaşan hikayesini dinlediğimiz “Festivalde Çeyrek Asır” şöyleşisi ve 25 yılın festival afişlerinin sergilendiği “Festivalde Çeyrek Asırlık Afişler” isimli sergisiyle geçmişten günümüze yerel bir festivalin ülkemizi uluslararası platformda tanıtışına şahit olduk. Daha nice çeyrek asırlarını göreceğimiz festivalimizde bu güne kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi

25.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında Yönetmen Başak Çardak imzalı “Safranbolu’nun Altın Çiçeği Safran” belgesel filminin izlenmesi ardından, Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çanakçı Çavdur’un şefliğinde gerçekleşen KBÜ Safranbolu Fethi Toker GSTF Müzik Bölümü Çoksesli Korosu’nun konseri ile devam etti.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali’nin ilk gününden çeyrek asra ulaşan hikâyesi “Festivalde Çeyrek Asır” konu başlığı ile Prof. Dr. Aytekin Can, Dr. Sühendan Kumcu, Dr. Musa Ak ve Öğr. Gör. Serdar Sabuncu tarafından gerçekleştirilen söyleşi ile katılımcılara anlatıldı. Safranbolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen festivalin ilk gününe damga vuran anlardan biri de çeyrek asrın afişleri oldu. Katılımcılar 25 yılın festival afişlerinin sergilendiği “Festivalde Çeyrek Asırlık Afişler” isimli sergisiyle geçmişten bugüne yerel bir festivalin Türkiye’yi uluslararası platformda tanıtışına şahit oldu.

Festivalde açık hava sinema geceleri “Türk İşi Dondurma” filmi ile başladı. Patlamış mısır eşliğinde hep birlikte gülerken ağladığımız harika bir sinema gecesi yaşandı.


Safranbolu Belediye Başkanı Köse; “25 yılı geride bırakıyoruz. Bu festival bizim gözbebeğimiz. İlk günden bugüne kadar bu festivalin ne zorluklarda icra edildiğini biliyoruz. Ben ilk günden bugüne kadar emeği geçen herkese bu yıl bu festivalin eksiksiz yürütülmesini sağlayacak ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.’’ dedi

Festival akşamı iseMisaki Milli meydanında konser coşkusu ile devam etti.