Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Vali Çeber, Şehrin Ekonomi Aktörlerini Dinledi

    Vali Kemal

 

 

Vali Kemal Çeber, ilimizin ekonomik durumunu ve potansiyelini, ilde devam eden kamu ve özel sektör yatırımlarını ve istihdam konularını değerlendirmek amacıyla; şehrin ekonomik aktörleri, esnaflarımız, işadamlarımız ve onların oluşturduğu meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Çevrik Köprü’de gerçekleşen toplantıya Vali Kemal Çeber’in yanı sıra, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Valiliği Hukuk Müşaviri Numan Tahir Şimşek, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun, ilgili kurum müdürleri, meslek kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve işadamları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Kemal Çeber, “İlimizde zaman zaman ekonomi, istihdam ve benzer isimler hakkında toplantılar oluyor. Herkesin aklına gelen hür türlü sorunları rahatlıkla sorabilmesini, verebileceği her türlü katkıyı vermesini, tekliflerini ve önerilerini iletmesini faydalı buluyorum. Bu toplantıda kamu anlamında bazı sayısal veriler, istatistikî çalışmalar sunulacak. Son üç ay içerisinde nereden nereye geldiğimizi bende görmüş olacağım. Bu anlamda Karabük hep söylediğim gibi dinamik bir şehir, sanayi ve emek kenti. Bizim kentimiz ve hayatımız, emek üzerine, sanayi üzerine, çalışmak üzerine kurulmuş. Burada sanayi ve emek olduğu müddetçe varız. Cumhuriyet kenti olarak sanayileşme ile beraber önce belde, sonra ilçe ve son olarak il olan bir kent. Bizim bütün donelerimiz, verilerimiz, istatistiklerimiz, tarihimiz Karabük tarihi dediğimiz o 80 yıllık kent olmayla birlikte anılan tarih hep bunun üzerine örtülenmiş, örülmüş. İlk geldiğim gün söylemiştim, Karabük’teki herkes benim mesai arkadaşım, devlet memuru, özel kurum veya kuruluş fark etmiyor hepimiz Karabük için çalışıyoruz. O anlamda bu veriler bizlere ışık tutacaktır. İnsanlar bazen iyi bildiğini düşündüğü şeylerde bile aslında bilgisinin güncellenmesi gerektiğini yeni çalışma ile fark edebiliyor. Bu duygularla ben geldiğiniz, katıldığınız ve zaman ayırdığınız için hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Sunumları yapacak olan ve bu organizasyonu hazırlayan arkadaşlara da başarılar diliyorum ve teşekkür ediyorum. Hepinize, hayırlı, bereketli, bol kazançlı, sağlıklı, huzurlu ve mutlu gün ve gelecek diliyorum.”diye konuştu.

Vali Çeber’in konuşmasının ardından, İŞKUR Müdürü Coşkun Güven, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Şahin, KOSGEB Müdürü Serhat Saygın ve BAKKA Koordinatörü Sakin Eren tarafından kurumlarının proje destekleri hakkında katılımcılara sunumlarda bulundular.

Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü (İŞKUR)Coşkun Güven, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunun ilk 9 aylık çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Özellikle çalışma hayatı ve 2017 yılı işgücü piyasası hakkında bilgiler paylaşan Güven, istihdam seferberliği kapsamında bugüne kadar il genelinde yaklaşık meydana gelen istihdam artışları hakkında verileri paylaştı. Aktif İşgücü Programları ve İş sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamaları hakkında da bilgi paylaşımında bulundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Şahin, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi, Hibeye Esas Proje Toplam Tutarları ve Destekleme Oranları, ilimizde uygulamaya konulan yatırım konuları başta olmak üzere başvuru tarihleri ve başvuru şekilleri hakkında bilgiler verdi.

KOSGEB destekleri hakkında sunum yapan KOSGEB Müdürü Serhat Saygın, KOBİGEL, KOBİ Gelişim Destek Programı, Genel Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı, Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı hakkında bilgiler verdi. Saygın, destek programlarının sürekli açık olduğunu ancak KOBİGEL destek programı kapsamında başvuruların 11 Eylül 2017-20 Ekim 2017 tarihleri arasında olacağını vurguladı.

Toplantıda son olarak BAKKA Koordinatörü Sakin Eren tarafından katılımcılara Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının proje destekleri hakkında bilgiler verildi.

Toplantı, görüş ve önerilerin belirtilmesinin ardından sona erdi.