Vali Gürel, İl Müftülüğü Çalışmaları Hakkında Bilgi Aldı

Son Güncelleme : 11 Ocak 2022 - 20:33

“İl Genelinde 972 Camimiz, Kuran Kurslarında 4-6 Yaş Gurubunda 639 Öğrenci Bulunuyor”

Vali Fuat Gürel, kurum denetimleri kapsamında Vali Yardımcısı Ahmet Sami Meram ve İl Yazı İşleri Müdürü Şerafettin Kelleci ile birlikte Karabük İl Müftülüğünü ziyaret ederek 2021 yılında yapılan çalışmalar ve faaliyetler hakkında İl Müftüsü İlyas Yılmaztürk’ten brifing aldı.

İl Merkezi ve ilçelerimizdeki kadrolu ve sözleşmeli personel durumu hakkında bilgiler vererek sunumuna başlayan İl Müftüsü Yılmaztürk, “Karabük Merkez ve köyleri ilçeler merkez ve köyleri de dâhil olmak üzere il genelinde 972 camiinin bulunduğunu, vatandaşlarımıza usulüne uygun olarak, Kur’an-ı Kerim ve anlamı,  İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarını, namaz sureleri ve dualarını ezberletip, uygulamalı olarak öğretmek amacıyla açılan kuran kurslarında toplam 100 öğretici ile bin 730 kursiyerin yer aldığını ifade etti.

İşte İl Müftülüğünün Brifing Bilgileri,

  • 4-6 Yaş Kur’an Kurslarımızda 639 Öğrencimiz Bulunmaktadır.
  • Eğitim hizmetleri hakkında da bilgiler veren Yılmaztürk, 4-6 yaş grubu Kur’an Kurslarımızda Karabük il genelinde 36 kursta 44 öğreticinin görev yaptığını bu kurslarda 639 öğrencinin eğitim alıyor

8 adet Hafızlık Eğitim Kursu bulunduğunu, kurslara 212 öğrencinin devam ettiğini yine bu kurslarda 21 öğreticinin bulunduğunu kaydeden Yılmaztürk, Çevrimiçi Kur’an Kurslarına devam ettiklerini,  8 Kurs ve 8 öğreticinin 87 öğrenciye çevrimiçi olarak hafızlık eğitimi aldığı söyledi.

Camilerde açılan Kur’an Kurslarında 14 öğreticinin toplam 216 öğrenciye kurs verildiğini ifade eden Yılmaztürk, Yaz Kur’an Kurslarına ise 908 öğreticinin katıldığını 8 Bin 730 kişinin kurslardan faydalandığını kaydetti.

2021 yılı içerisinde Kuran Kursu Öğreticileri Eğitim Seminerleri, Hafızlık Tespit Sınavı, İlçe Müftüleri ile İstişare Toplantıları, Personel Toplantıları, önemli gün ve haftalarla gündeme ilişkin mevlit programlarının icra edildiğini kaydeden Yılmaztürk, Safranbolu 125. Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı ile Karabük Organize Sanayi Bölgesi Camilerinin temellerinin atıldığını, Karabük Merkez Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanlığı ile Karabük Kent Merkezine Camii Yapım protokolünün imzalandığını söyledi.

Covid-19 tedbirlerine bağlı olarak 2021 yılında Hac ve Umre ziyaretlerinin gerçekleştirilemediğini kaydeden Yılmaztürk, 2021 Kasım ayından itibaren Kudüs Turları Organizasyonu başlatılmış olup, kayıtların alınmasına devem edildiğini sözlerine ekledi.

Gençliğe Değer Projesi hakkında bilgiler veren İl Müftüsü Yılmaztürk, proje kapsamında 7 bin 322 gence ulaşıldığını, ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak seminer konferans ve söyleyişiler düzenlediklerini ifade etti.

“Alo 190 Dini Soruları Cevapla Hattı” kurduklarını, vatandaşlarımızdan gelen soruları mesai saati içerisinde cevapladıklarını kaydeden Yılmaztürk, 2021 yılında İl Müftülüğünce 40, İlçe Müftülüklerince 45 nikâh kıyıldığını, yeni evlenecek çiftlere ise “Evliliğe İlk Adım” Seminerleri düzenlediklerini kaydetti.

2021 yılında 2442 kişinin online olarak vekaletle kurban kesimi organizasyonu gerçekleştirdiklerini söyleyen Yılmaztürk, 189 hisseli 27 büyükbaş hayvan kesimi gerçekleştirilerek Müftülük personeli ile dağıtımının gerçekleştirildiğini kaydetti.

İdlib’te savaş mağduru aileler için inşa edilen briket ev desteğine 86 Bin ₺ bağışlandığını ve 14 ev yapıldığını, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden 13 öğrenciye ise tablet desteğinin sağlandığını ifade eden Yılmaztürk, Afrika ülkelerinden Zimbabve’de 186 Bin ₺ harcama yaparak bir su kuyusu açıldığını, Kastamonu ve ilçelerinde yaşanan sel felaketinde afetzedelerin yaraların sarılması için bir tır insani yardım malzemesinin bölgeye gönderildiği kaydeden Yılmaztürk, ihtiyaç sahibi üniversite öğrencileri ile yardıma muhtaç ailelere 49 Bin 290 ₺ nakdi ve gıda yardımı yaptıklarını, 2021 yılı içerisinde 967 Bin 52 ₺ yardım gerçekleştirildiğini belirtti.

İl Müftülüğünün Karabük genelindeki cami ve Kur’an Kurslarının vatandaşlarımızın hizmetine açık tutulması ve bu mekânlarda halkımıza doğru dini bilgi aktarılması için görev yaptığını ifade eden Vali Gürel, “Halkımızın yüce dinimizi en iyi  şekilde öğrenmesi ve uygulaması sosyal hayatımızda çok önemli yer tutmaktadır. Ben yaptıkları çalışmalardan dolayı İl Müftümüz başta olmak üzere Din görevlilerimize ve Türk Diyanet Vakfı çalışanlarına teşekkür ediyorum, başarılı çalışmalarının devamını diliyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.