VERGİLİ TMMOB ÜYESİ MİMAR VE MÜHENDİSLER İLE BİR ARAYA GELDİ

Son Güncelleme : 22 Şubat 2019 - 22:35

KarabükBelediye Başkanı Rafet Vergili, TMMOB üyesi Mimar ve Mühendisler ile Büyük Kulüp’te akşam yemeğinde buluştu.

Yemek sonrası bir konuşma yapan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, “Değerli tekniker, mühendis arkadaşlarım hepinizi saygıyla selamlıyorum. Böyle bir camiada fazla mühendislik bilgisi dersi vermek bize zaten yakışmaz. hayıtımızın her alanını, her noktasını dizayn eden mühendislik bilgileri çağımızın gelişmesindeki en önemli unsurlardan birisidir. Önümüzdeki tıptan, çevreden, imardan aklınıza ne geliyorsa mutlak surete her noktada bulacağımız bir mühendislik hizmeti vardır. Sahada çalışanlar, sahada olayları planlayanlar mühendisliklerin en büyük özelliklerinden birisi benim gördüğüm kadarıyla her zaman 3 boyutlu düşünebilmelidir. Buda sizin dünya üzerindeki yaratmış olduğunuz fark olur. İnsanlara verilmiş özel yetenekler, insanların ülke için, dünya için hizmetlerinin farklılaşması. Biz bugüne kadar tüm yaşamım tamamını mühendislerin görüşünü alarak, mühendislerin fikirlerini alarak mutlak suretle o şekilde yönlendirmişimdir.

2009 senesinde ilk Belediye Başkanı olduğum zaman Karabük’te muazzam bir mühendislik çalışması yaptırdım ve propagandaya bu şekilde başladım. Neler yapabileceğimiz, Karabük’e neler verebileceğimiz üzerine yola cıktık ve şükürler olsun bugünlere kadar geldik. İcraatlarımız içinde hiç bir zaman şu şu şekilde olacak diye Karabük’e hiç bir şey dikilmemiştir. Fikirler alınmadan, mühendislik bilgileri alınmadan hiçbir icraat yapılmamıştır. Yapmış olduğumuz işler içinde yanlışlar olabilir mi? bu kadar büyük icraatlar içerisinde yanlış olmaması mümkün değil. Mutlaka eksiklerimiz, noksanlarımız olmuştur. Ama Karabük ile ilgili çok hayati konularda rantiyecilere, para stokçularına yol verilmeden Karabük’ün hayatı ile ilgili çok önemli kararlar alınmıştır. Türkiye’de bu tek örnektir. Yüzüncü Yıl mahallesindeki inşaatlardaki kat sayıların düşülmesi Türkiye’de tek bir olaydır. Herkes rant için 200 Evler gibi beton yığınları dikerken biz Yüzüncü Yıl mahallesini baştan bir yaşam alanına çevirdik. ve hiç kimseden tereddüdümüz olmadı. Bugüne kadar yapmış olduğum icraatın içerisinde bir gün dahi siyaset yapmadım. Hiç kimseyi sen şu partilisin diye ayırmadım. Burada her görüşten arkadaşlarımız var. Aynı şekilde Belediye Meclis Üyelerimizde her görüşten arkadaşımız var. 500 e yakın arkadaşımıza kumanya veririz. Bir tanesinin siyasi kimliğini bilmem. Bir sürü arkadaş işe alınmıştır hiç birisi siyasi referanstan veya siyasi kimlikten işe alınmamıştır. Bir tek amacım şu. Cenab- Allah bana bu görevi verdi.2009 senesinden bu tarafa teraziyi hiç bir şekilde oynatmadan her kesimin oyunu canı gönülden alarak Belediye Başkanlığı yapmaya devam ettim.

Son günlerde sizde sosyal medyalarda görürsünüz. Akademisyenler ile sahada çalışanların farklarını siz benden daha iyi biliyorsunuz. Arkadaşımız Karabük Belediyesi şöyle zararda diyor. Ben dedim ki biz Karabük’ü 10 senede Türkiye’nin en zengin belediyesi yaptık. İşçimizin maaşını bir gün dahi geciktirmedik, ikramiye alacaklarını 1 gün dahi geciktirmedik. 300 tane arkadaşımız emekli olurken 1 gün dahi mağdur etmedik. Şuanda kasamızda 21 trilyon lira para var. Kapımıza bu güne kadar alacak için bir Allahın kulu gelmedi diyoruz. Onların elinde şöyle bir şey var. Karabük Belediyesinin şu kadar borcu varmış diye konuşuyorlar. Ben diyorum ki bütün maliyeciler gelsin konuşalım. ben bununda uzmanıyım diyor. Bazı kişiler biliyorsunuz her şeyin uzmanı olur. Buradan hocama ufak bir gönderme yapmış olayım. Ben köyde büyüdüm. Sabah kalktım bir tane yumurta yiyeceğim kümese baktım hiç yumurta yok. Yan taraftaki komşudan bir tane yumurta istedim. Yumurtayı aldım yedim akşam kümese gittim. 5 tane yumurtam var, komşuma da bir tane borcum var bir tane yumurtayı verdim. Benim elimde kaç tane yumurta kaldı? 4 tane yumurta kaldı. Karabük Belediyesi böyle bir belediye işte. Sen yumurtanın bir tanesini komşuna verirsin. 4 yumurta da senin elinde olur. Teknik olarak başka türlü anlatamıyorum. Kanunlar, kitaplar anlatmama imkân yok. Belediye muhasebesi teknikleri ile anlatmama imkân yok. Şimdi herhalde bizim profesör hocamız benim anlatmış olduğum teknikten anlamıştır.

Diğer bir konu bakın havaalanı yapmak için çıktı burada hepiniz teknik insansınız, mühendissiniz, en iyi karar verecek kişi sizsiniz. Her söylediğimi aynı anda gözünüzde canlandırabilecek kişilerdensiniz. Şimdi Gökçebey’de havaalanımız var 45 kilometre mesafede. Almanya’dan yolcu uçağı geliyor bir daha kalkamıyor. 200 kişilik uçak geliyor. Kalkarken 150 kişi ile kalkıyor. Ve karşısında bir dağ var. O dağı kesmeye çalışıyorlar. Hatta Kalkınma Ajansından para istediler. Bir sürü Valimiz var orada, ticaret odası Başkanları var, Belediye başkanları var dedim buna paramı yeter. Dağ kesmek ile biter mi? Dün akşam konuşurken hala şöyle söylüyor. “uçaklar inebilirmiş ama kalkarken problem olurmuş” benim söyleyecek bir lafım yok.

Ben Karabük’ün 50 yıllık geleceğini tekrardan nasıl inşa edeceğime dair 4 – 5 tane proje hakkında çok kısa bilgilendirme yapacağım. Öncelikle Karabük’te yapacaklarımızdan bir tanesi Sağlık tarama Merkezi ve bu çok büyük bir ihtiyaç. Önemli ihtiyaçlardan bir tanesi Sağlık Tarama Merkezi. Karabük artık tomografi sıralarında beklemeyecek. İstediği gibi ücretsiz bunlardan faydalanıp istediği gibi bunları kullanabilecek. Sonra bir tane Bilim Merkezi yapacağız. Bu merkezin içerisinde gençlerimize yönelik, talebelerimize yönelik her türlü deneyleri yapabilecek, gençlerimizin ufkunu açacak ve Türkiye’de gençlerimizi daha üst seviyelere çıkartacak bir merkez olacak. Bunların hepsinin yerleri planlanmış. Sonra Karabük’te hava alınacak bir yer olması lazım. İnşallah 30 Mart akşamı sizleri de açılışa, çay içmeye davet ediyorum. Karabük’ün en güzel yerinde yürüyüş yolu, oturma alanı, botanik bahçesi olan bir yer kazandıracağız. Kentsel dönüşümlerimiz devam edecek, Kemikli Dere kentsel dönüşüm devam edecek. Soğuksu Mahallesi kentsel dönüşüm devam edecek. En önemlilerinden bir tanesi Çarşamba Pazarındaki eski pazarın hepsini Allah bana nasip ederse o eski fabrikaların tamamını 2019 senesine kadar söküldüğünü göreceksiniz. Ki bu programı yapabilecek Türkiye’de ne 2.ci bir belediye olabilir nede Bakanlık bu işin altından kalkabilir.  O fabrikaların ekonomik değerlerini ödeyerek o fabrikaları kaldırabilir. Bunların hepsi kişisel beceri olayı. Sonra Devlet Demiryolları arazisinin tamamı 2022’ye kadar Karabük Belediyesine geçecek ve Karabük Belediyesi eski sanayi bölgesine kadar da birleşip yeni bir kent merkezine kavuşacak. Size en büyük sıkıntılardan birisini söyleyeyim. Yağmur suyu drenaj ile ilgili bugüne kadar şehrimizde hiç bir çalışma yapılmamış. Yağmur yağar yağmaz her tarafı sel götürüyor. Tam 2 yıl saha çalışması yapıldı bu projenin yapılabilmesi için. 5000 Evlerde aynı problemimiz var, Yeşil Mahallede aynı problemimiz var, Bayır Mahallede, her yerde var. Ben size şöyle söyleyeyim bir belediye bunu Avrupa Birliği Projeleri ile milyon dolarlar ile bunu yapamaz. Biz işin nasıl olacağını, hesaplamaların nasıl yapılacağını biliyoruz. Çünkü bizim Karabük’ün paralarından, sizlerden toplamış olduğum paralardan birisine peşkeş çekecek bir lira paramız yok. Karabük’te 10 kilometre ana hat borusu değişti ne kadar 300’lük, 400’lük asbes boru varsa değiştirdik. Büyük mahallelerimizin tamamının su tesisatı yenilendi. Bizim bunları toplam yapım bedelimiz 6,5 trilyon lira civarındadır. Yalnız ana boruların montajı ile ilgili fiyat topladığımız zaman 4,5 trilyon liranın altında kimse fiyat vermedi. Biz bu kadar işi 6,5 trilyon liraya yaptık. Allah için çalıştım. Cenab-ı Allah inşallah beni bu çizgimden en ufak ayırmadan bu görevleri bana yapmayı ve tamamlamayı nasip eder.

Değerli dostlarım hangi partiden olursanızolun gelin Karabük2ün 50 yıllık geleceğini beraber inşa edelim. Çok teşekkürediyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.