Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YENİ ÜNİVERSİTE GİRİŞ SİSTEMİNİN SONUÇLARI

                  Lise giriş

 

              

 Lise giriş sistemi gibi alelacele YÖK tarafından değiştirilen, Üniversite sınavı, öğrenciler için kötü sonuçlar doğurdu. Önceki gece açıklanan sonuçlarla, yüz binlerce gencin umutları başka bahara kaldı.

  İKİ MİLYON 260 bin öğrencinin sınavının geçerli sayıldığı yeni sistemde 40 bin öğrenci yarım net sınırını bile aşamayarak sıfır çekti.

   Sayısalcıların %65’i,sözelcilerin %25’i,eşit ağırlık öğrencilerinin ise yarısı baraj altında kaldı. YÖK’ün 150 puan barajını geçemeyen 511 bin aday ise ilk oturumda elendi.

    Öğrenciler için esas hüsran; İkinci oturumda yaşandı. Sayısal puanı hesaplanan 1 milyon 248 bin öğrenciden yalnızca 428 bini 180 barajını aşarak tercih yapma imkânı kazandı. Yani sayısal puanı hesaplanan öğrencilerin 3’te ikisi baraj altında kalarak elenmiş oldu.

   Sözel puanı hesaplanan 1 milyon 226 bin adaydan 904 bini barajı geçerken öğrencilerin %25’i sistem dışında kaldı. Eşit ağırlık puanı hesaplanan 1 milyon 489 bin adaydan ise sadece yarısı yani 735 bini barajı geçerek tercih hakkı kazandı.

   Öğrenciler Ders ders döküldüler. Temel Yeterlilik sınavında, Türkçede 40 sorudan, 16

  Sosyal Bilimlerde 20 sorudan,06, Temel Matematik de 40 soruda,5.6, Fen bilimlerinde 20 soruda 2.8 ortalama yapabildiler.

    İkinci Oturumda 40 matematikte 4 doğru bile yok. Branşım olan Tarih daha kötü, 1.6- 1.4 ortalama acaba kaç tarih öğretmenimiz o gece uyuyamadı? Valla bizim Jenerasyon %50 yi geçemezse uyuyamazdı.

    Temel Yeterlilik Testinde en başarılı okul Türleri:

     Fen Liseleri-364 puan ortalaması ile en başarılı okullar oldu.

     Özel Fen Liseleri- 357 puan ortalaması ile ikinci,

     Yabancı Dil Ağırlıklı Kolejler 244 ortalama Puanla üçüncü sırada yer aldılar.

     Anadolu İmam Hatip Liselerinde ise adaylar sayısalda baraj altı kalırken, eşit ağırlık puan ortalaması 188 ile barajın biraz üzerine çıkabildi. Düz İmam Hatip Liselerinde ise öğrencilerin ortalaması sayısalda 150 barajını bile zorla geçti.

     Yukarıda ki gerçekler eğitimin geldiği noktayı göstermektedir. Benim de tanıdığım Milli Eğitim Bakanımıza çok iş düşmekte.

      Son olarak sevgili öğrenciler,7-14 Ağustos arasında puanınıza göre tercih yapacaksınız. Okulunuzun Rehberlik servislerinden yardım alarak tercih yapınız. Sonuçlarda bir aksilik olmazsa 31 ağustosta duyurulacaktır.

         Hepinize şimdiden kolay gelsin .

Web Tasarım & SEO: Best4SEO