YURT SAHİPLERİ DENETİM İSTİYOR.!

Son Güncelleme : 01 Mayıs 2016 - 18:00

13105855_10154237945147340_1748665304_o

 

 

KARABÜK GÜNDEM Haber sitemizin gündeme getirdiği “Karabük’te faaliyette bulunan Milli Eğitime bağlı Yurt sahipleri merdiven altı pansiyonları ve hatta pansiyon ruhsatı dahi almamış yerleşim yerlerinin denetlenmediğini ve bu nedenle haksız rekabet yaşandığını belirterek, Bursa/İnegöl’de yaşanan olayı örnek gösterip, öğrencilerin mağdur olmaması adına yargıya başvurabileceklerini ifade ediyorlar.” Haberi sonrası Karabük ve Safranbolu’da ki MEB İl Müdürlüğü tarafından KYK yönetmeliklerine göre denetlenen Yurt sahipleri harekete geçti.

Hafta sonu Safranbolu’da basın ile kahvaltıda buluşan Yurt sahipleri dernek kurup yasal çalışmaları bu dernek üzerinden takip edeceklerini ifade ettiler.

YURTLAR İŞİ CİDDİYE ALIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı ve buna bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ruhsatlı 13 yurt yetkilisinin düzenlediği basın toplantısında Ahmet Şahin; “” Karabük Valiliği başta olmak üzere,İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte ilgili kurumları göreve davet ediyoruz, Bizler Karabük ve Safranbolu’da Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ruhsatlı özel yurt sahipleri olarak bakanlığın kendilerinden istediği tüm yaptırımları yerine getiriyoruz, bu sorumluluğu taşıyoruz, ancak Yurt tabelası asıp içinde ne olduğu bilinmeyen, statüsü belli olmayan mekanların mevcut olduğunu da biliyoruz, görüyoruz, sorumluluğumuz gereği kentimize gelen öğrencilerimizin en iyi şekilde barınabilmesi için tüm yükümlülüklerimizi yerine getiren bizleriz, Ruhsatlı yurtlar haricinde bulunan mekanlar ise birçok yükümlülüklerini yerine getirmiyor. Bu tip merdiven altı diye tabir edilen öğrenci barındıran yerlerin, gerek güvenlik açısından gerekse öğrenciye düzgün, hijyenik şartların uygun olup olmadığı noktasında denetim eksikliğini görüyoruz, bu anlamda denetimlerin arttırılması konusunda talebimiz var.Ya bizlerle aynı statüye gelecekler, Devletimizin koyduğu kanun ve yönetmeliklere uygun hale gelsinler yada Öğrenci Yurduyuz demesinler. Bu konuda daha önce sayın Valimizle bir araya geldik ancak yaşadığımız sıkıntılara halen daha bir çözüm bulunmadı. Merdiven altı diye tabir edilen ve statüsünün ne olduğu belli olmayan mekanlar konusunda artık harekete geçilmesini bekliyoruz” dedi.

KARABÜK VALİLİĞİ ÇALIŞMA YAPACAK MI ?

Bakın Bursa’da bunun örnekleri yaşanmış, Önümüzdeki günlerde Karabük’te bulunan 13 adet ruhsatlı yurt sahipleri ile birleşerek,Karabük Özel Yurtlar Derneği kuracağız diyen Şahin ; “ Bizimde yaşadığımızaşahin sıkıntılar ile ilgili Bursa İnegöl’de de yaşanan aynı tür olumsuzluklar yargıya taşınmış.Valilik orada ki sıkıntılar ile ilgili gerekeni yapmış ve ruhsatsız mekanlara belirli bir zaman tanıdıktan sonra gereğini yapmış.Bizlerde bunu yapmak istiyoruz.Çünkü her geçen gün sıkıntılarımız artıyor” açıklamasına yer verdi.

Şu an Karabük’te 8 bin adet özel yurtlarda barınan öğrencinin yanı sıra yeni eğitim-öğretim yılına açılacak KYK yurtları ile birlikte devlet yurdunda barınacak öğrenci sayısının 15 bin civarında olacağını bildiren Şahin,”Karabük Üniversitesinde, Karabük’lü öğrenciler ve ilçelerde ki öğrenci sayıları düşüldükten sonra geriye 35 bin civarında öğrenci kalıyor. Yani öğrenci sayısının yüzde 50’si kadar yurt mevcut.” Dedi

Yurtlar adına yapılan açıklamalar sonrası Karabük Valiliğinin nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu olurken, konunun kurulacak dernek vasıtası ile gündeme daha sık getirileceği de vurgulandı..

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.