ZAFER DESTANIDIR 30 AĞUSTOS

Son Güncelleme : 30 Ağustos 2016 - 19:00

13223683_566453690183118_442854102_o

30 Ağustos Zafer Bayramı, Türk milletinin büyük bir coşku içerisinde kutladığı ulusal bayramlarından birisidir… Zafer Bayramının 94.yılı Hepinize kutlu olsun.

19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkmasıyla, kurtuluş mücadelesine başlayan Türk Ulusu, Atatürk’ün önderliğinde düşmanı yurttan kovmanın ve asırlardır bağımsız olarak yaşadığı topraklarda yine bağımsız olarak yaşayabilmenin azmi içerisindeydi.

Amasya Genelgesi’nin yayınlanmasının ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongreleri ile Anadolu tek vücut olmaya başlamıştı. 23 Nisan 1920’de TBMM’nin kurulması ile memleketin yönetim hakkı Türk halkına verilmiş, bu sayede Ankara’da Kurtuluş Savaşı’nın merkezi durumuna gelmişti.

Misak-ı Milli sınırları içinde vatanın bir bütün olduğu ve parçalanamayacağı görüşünden hareketle, düşmanla mücadele kararı alınmış, oluşturulan düzenli ordu ile savaşa girilmiştir.

Türk Ordusu, Gazi Mustafa Kemal Başkomutanlığında 26 Ağustos 1922’de düşmana saldırdı. Düşman mevzileri bir saat içinde ele geçirildi. 30 Ağustos’ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis’te vardı. Bu savaş, Atatürk’ün başkomutanlığında yapıldığı için “Başkomutanlık Meydan Muharebesi” olarak adlandırıldı.

Büyük Taarruzun başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan ordusu İzmir’e kadar takip edildi ve 9 Eylül 1922’de İzmir tamamen düşmandan temizlendi. Artık Türk milleti vatanını tamamen düşmandan temizlemiş oluyordu.

“30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı,

ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.”

Atatürk Diyor ki
“Gençler! Geleceğe güvenimizi güçlendiren ve sürdüren sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitimle, bilgi ile, insanlıkta üstünlüğün, yurt sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en değerli örneği olacaksınız.

Ey yükselen yeni kuşak! Cumhuriyeti biz kurduk, O’nu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.”

Sevgili Gençler;
Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Ankara ve İzmir’de kutlanmıştır.

Resmi olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi Mayıs 1935 yılında olmuştur. 30 Ağustos Zafer bayramı 81 yıldır ülkemizde kutlanmaktadır. Cumhuriyet var oldukça kutlanmaya da devam edecektir.

Her yıl, Kara Harp Okulu bu tarihte mezun verir. Tüm subay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olurdu. Ancak bu yıl bu durum 15 Temmuz darbe girişiminden dolayı gerçekleşmemiştir.

Hatta askeri öğrenciler, okullarından mezun olamamamışlardır. Yaşın yerinde kuruda yanmış,öğrenciler ve aileleri büyük üzüntü yaşamışlardır.

Bize göre okulları kapatmak çare değil, Çare soruları çaldırmamaktır.

30 Ağustos 1922 tarihi, Türk ulusunu esir etmek isteyen yayılmacı, istilacı güçlere karşı; kadınıyla çocuğuyla, ordusuyla topyekûn verdiği bir savaşın ve ulusal benliğini kurtardığı ve Zafer Destanı’nın yazıldığı gündür.

Bu vesile ile hepinizin zafer bayramını,bağımsızlık bayramını,Cumhuriyetimize kavuşmamızı sağlayan bayramınızı kutluyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.