Zonguldak Bu İddialar İle Çalkalanıyor

Son Güncelleme : 26 Temmuz 2019 - 16:12

Soydaş: “Eren Enerji Kolombiya’dan zehirli yakıt getiriyor”

MHP Zonguldak eski İl Başkanı Metin Soydaş, Eren Enerji adlı şirketin Çatalağzı’ndaki santralinde Kolombiya’dan getirtilen ve Avrupa ülkelerinin kullanmayı reddettiği yakıtı kullandığını iddia etti

Eren Enerji’nin, santralin kuruluş sürecinde yerli kömür kullanmayı taahhüt ettiğini ancak sözünde durmadığını belirten Soydaş, önemli iddialar ortaya attı. Soydaş Karabük Gündem’e yaptığı yazılı açıklamada şöyle dedi;

1)Termik Santraller Zonguldak’ın Nefesini Kesiyor ZONGULDAKTA yaşayanlar olarak Çatalağzı’na yaklaştıkça önce yükselen dumanı görüyorsunuz ardından hava kirliliğini genzinizde hissediyorsunuz. Greenpeace’in 2014’te ilçede yaptığı ölçüme göre hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü’nün güvenilir limitinin üç katı.

Ancak kenti nefes alınmaz hale getiren, 2010’da Eren Holding’in 1390 megavat gücünde kurduğu iki termik santral (ZETES 1-2) olmuş.
Mavi ve yeşilin birlikteliğiyle anılan Karadeniz kentlerinin aksine Zonguldak artık tamamen kömür dumanında bir kara şehre döndü.
İlçede de halkın en çok şikayet ettiği husus bu. Herkes “artık nefes alamıyoruz” diyor. Sebze meyve yetiştiremediklerinden dert yakınıyorlar.Yetiştirmek için diktikleri sebze ve meyvelerin kuruduğunu bu yüzden de yemek için korktuklarını söylüyorlar,çünkü vatandaşlarımız kanser olmaktan korkuyor. Kapıyı açamadıklarını, balkon taşlarının bir günde kapkara olduğunu söylüyorlar.

Bu konu ile ilgili tüm yetkileri göreve davet ediyorum,ayrıca bende bu konunun yakın takipçisi olacağım. Bu konu ile ilgili uzman kişilerin desteği ile termik santrallere ilgili gerekli raporları hazırlatacak şehrimiz Zonguldak için üzerime düşeni yapacağım…


İşte Termik Santralin Zararları

Metin Soydaş yazılı açıklamasında Termik Santralin zararlarını da açıklayarak,

  1. Termik santrallerde üretim sırasında azotoksit, kükürtdioksit ve pek çok küçük yapılı partikül açığa çıkmaktadır. Bu zararları maddeler salındıkları çevredeki insanların sağlığın için tehdit oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalara göre bu maddeler yöre insanının sinir sistemininde olumsuz etkilere yol açmaktadır.
  2. Bu çıkan zararları gazlardan etkilenen sadece insanlar değildir. Aynı şekilde bu gazlar etrafta yer alan hayvanlara da zarar vermektedir. Ayrıca çevre tarlalarda yer alan tarım ürünlerine, su kaynaklarına ve ormanlara da zarar verici etkileri bulunmaktadır.
  3. Üretim sırasında bacalardan salınan küller insanlar tarafından solunmaktadır. Bu durumda çevre yörelerde kanser riskini arttırmaktadır.
  4. Bacalardan yayılan zararlı gazlar asit yağmurlarının oluşmasına neden olmaktadır. Asit yağmurları sonucunda da termik santralinin inşa edildiği bölgelerde ki toprakların yapısının bozulması ve verimin düşmesi gibi pek çok olumsuz durumla karşılaşılmaktadır. Ayrıca asit yağmurlarının etkilediği başka canlılar da ağaçlardır. Ağaçların tahrip olması hayvancılığı da etkilemektedir.
  5. Santraller de yüksek sıcaklıklarda elde edilen buharın soğutulması amacıyla yer altı suları veya akarsular kullanılmaktadır. Santralde ki sıcak su ile soğuk su değişimi yapılarak ortam soğutulmaktadır. Çekilen soğuk su yerine bırakılan sıcak su bırakılan ortamdaki canlılara zarar vermektedir. Ayrıca bu su akarsu veya yer altı kaynaklarını kirletmekte ve yeşilliği de tahrip etmektedir.
    Termik santraller ekonomik anlamda ülkeye katkı sağlasa da beraberinde büyük tahribatlarda getirmektedir.” ifadelerine yer verdi

Şu an Çatalağzı Belediye Başkanımız Sayın Adnan AKGÜN ‘e , Muslu Belediye Başkanımız Sayın Sebahattin ADIYAMAN’a ve Kilimli Belediye Başkanımız Sayın Kamil ALTUN sizlere sesleniyorum” diyen Soydaş;

” Çatalağzında çevre koruma derneği senin kontrolün de Sayın Adnan AKGÜN. Makamlarınızdan çıkın tabutlara girip şov yapmayın!

Beldelerin ize bağlı mahalle sakinleri ile görüşün özellikle kanser hastalığı tedavisi gören vatandaşlarımızı ziyaret edin,

Beldenize bağlı yeşil alanları gezin, doğaya bakın; ağaçlar dallarından köklerine doğru kurumuş.Ben 1 haftadır Çatalağzı ve Muslu beldemizde aile ziyaretleri, doğadaki değişimleri,doğa hayvanlarını gözlemledim ve hayatım boyunca görmediğim şeyleri gördüm , duymadığım şeyleri duydum. Tim bunları not aldım ve fotoğrafladım sizleri halk seçti halkın yanında olun birilerinin yanında olmayın.

Yeni bir santral kurulması duyumları alıyoruz,zaten gün geçtikçe kanser vakası artıyor.Özellikle sizlerin bu konuyu yakından takip etmeniz, gerekmektedir.” değerlendirmesinde bulundu

“AVRUPA REDDEDİYOR BİZ Mİ ALACAĞIZ ?”

Soydaş ; ” Şuan Rusya’dan Ukrayna’dan kömür geliyor. Kolombiya’dan getirilen kömürün içinde özellikle zehirli elementler var. Bu kömürü Avrupa ülkeleri satın almayı reddediyor.” dedi

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.