Uçurmayın..YASAK..!!

Son Güncelleme : 06 Ekim 2017 - 17:21

 

 

Karabük il genelinde Dron olarak bilinen İHA’lar yasaklandı.

 

Konuyla ilgili olarak KARABÜK VALİLİĞİ’NDEN Yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Terör örgütlerince, önem atfedilen günler başta olmak üzere tüm propaganda faaliyetleri ile açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüşler, anma etkinlikleri, cenaze töreni, basın açıklaması, halkla buluşma, protesto eylemi, stant açma gibi etkinliklerin muhtemel saldırıların hedefi olabileceği hususu dikkate alınarak güvenlik tedbirlerinin hassasiyetle uygulanmasının büyük önem taşımaktadır.

Terör örgütleri tarafından özellikle hobi ve ticari amaçlı kullanımı yaygınlaşan uzaktan kumandalı drone ile, kamu kurum ve kuruluşları basta olmak üzere stratejik ve ekonomik öneme haiz binalar, halkımızın toplu olarak bulunduğu yerler ile il merkezimizi ve ilçelerimizi ziyaret edebilecek devlet büyüklerine, adli ve mülki idarecilere, kimyasal gazlı ve bombalı eylemler düzenlenebileceği değerlendirilmektedir.

İl merkezinde drone ile yapılabilecek eylemlerin önüne geçilebilmesi, genel güvenliğin, asayişin ve kamu düzeninin korunması amacı ile kamu kurum ve kuruluşlarının faaliyetlerini tespit amacı ile sivil vatandaşlar tarafından izin alınmadan drone ile yapılacak olan her türlü uçuş Valilik Makamının 05 Ekim 2017 tarih ve 2017/01 sayılı kararı ile yasaklanmıştır.”

 

İzin Almayanlar 3 Yıla Kadar Ceza Alabilir 

Aralık 2015’te ABD’de yürürlüğe giren “Drone Kayıt Zorunluluğu”nun hemen ardından gelen bu düzenlemeye göre Türkiye’deki dronelar, azami kalkış ağırlığına göre 4 ayrı sınıfta değerlendirilecek.

Buna göre;

a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr – 4 kg aralığında olanlar (piyasada yaygın olanlar bu grupta),

b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg – 25 kg aralığında olanlar,

c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg – 150 kg aralığında olanlar,

ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg ve daha fazla olanlar.

Ağırlığı 4 kg’nin altında olan (İHA0) ‘drone’ların hobi ve eğlence amaçlı kullanımı durumunda, herhangi bir pilot lisansı, kayıt, tescil, uçuş izni zorunluğu aranmayacak. Bu drone’lar, görerek şartlarda 400 ft (122 metre) altı ve en fazla 2 km görüşe açık havalarda uçurulabilecek.

Ağırlığı 4 kg ile 25 kg arasında olan drone’ların (İHA1) SHGM’ye kayıt ettirilmesi gerekecek.

Uçuş izni alma zorunluğu gerekmeyecek olan bu drone’lar da görerek şartlarda 400 ft (122 metre) altı ve en fazla 2 km görüşe açık havalarda uçurulabilecek.

Ağırlığı 25 kg ile 150 kg arasında olan drone’lar (İHA2) için SHGM’den Özel Uçuş İzni, Tescil, Pilot Lisansı almak gerekecek. Bu drone’ların uçurulabileceği bölge, verilen izin kapsamında değerlendirilecek.

Ağırlığı 150 kg’yi geçen drone’lar (İHA3) Uçuşa Elverişlilik, Pilot Lisansı, Tescil şartlarına tabi tutulacak. Bu drone’ların da uçuş bölgesi verilen izine göre belirlenecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.