Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ABD’nin yeni çelik tarifesi 13 ağustos’ta başlıyor..!

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye 2017’de yaklaşık 13,4 milyar dolarlık çelik ihracatı gerçekleştirdi. İhracatın yaklaşık yüzde 9’una karşılık gelen 1,2 milyar dolarlık bölümü ABD’ye yapıldı

ABD hükümeti, Türkiye’den ithal ettiği çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını iki katına çıkararak yüzde 50’den uygulamaya 13 Ağustos’ta başlayacağını duyurması ile Çelik üreticileri konuyu düşünmeye başladı..

Beyaz Saray tarafından  ABD Başkanı  Donald Trump’ın imzasıyla yayımlanan açıklamada, “Çelik ithalatını daha da azaltmak ve yerli kapasite kullanımını artırmak için 13 Ağustos’tan başlayarak Türkiye’den ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesini yüzde 50 oranında uygulamanın gerekli ve uygun olduğuna karar verdim.” ifadelerine yer verildi..

ABD Ticaret Bakanlığından yapılan ve Bakan Wilbur Ross’un ifadeleri aktarılan yazılı açıklamada ise “Başkan Trump, Türkiye Cumhuriyeti’nden ithal edilen çelik üzerindeki gümrük tarifesi oranını yüzde 25’ten yüzde 50’ye yükseltti.” bilgisine yer verildi.

Trump, cuma sabahı kendi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise ABD’nin Türkiye’den ithal ettiği çelik ve alüminyum üzerindeki gümrük tarifesi oranlarını iki katına çıkartarak bu ürünlere sırasıyla yüzde 50 ve yüzde 20 gümrük vergisi uygulamak için talimat verdiğini bildirmişti.

 

ÇELİK ÜRETİCİLERİ İZLEMEDE 

Çelik İhracatçıları Birliği  “Türkiye oyun dışına itiliyor,dikkat mesajı verirken  Ekonomistler,   “Spesifik olarak bazı şirketleri olumsuz olarak etkileyebilir ama bu şirket düzeyinde kalır. Türkiye ekonomisini topyekûn etkileyecek, ‘Türkiye ekonomisi darbe aldı’ denilecek bir durum söz konusu olmayacaktır” görüşünü paylaşıyorlar..

Dünyanın en büyük çelik ithalatçısı olan ABD, 2017’de çelik ithalatının yüzde 7’sini Türkiye’den gerçekleştirdi. Türkiye; Kanada, Brezilya, Güney Kore, Rusya ve Meksika’nın ardından ABD’ye en çok çelik ihraç eden 6’ncı ülke konumunda.