Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bakanlık, ekmeği mercek altına aldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmekte GDO olduğu yönündeki iddiaların araştırıldığını söyledi.

Bakanlık resmi İnternet sitesinden yapılan açıklamada Çelik, “Bakanlık olarak 6 bin 600 personelle sürekli gıda denetimleri yapıyoruz.2016 ve 2017 yıllarında 1 milyon 50 bine yakın gıda denetimi gerçekleştirdik.Bunların sonucunda 15 bin 600 denetimde çeşitli uygunsuzluklar tespit edilmiştir.Bu uygunsuzluklardan dolayı 75 milyon TL para cezası kesilmiştir.” dedi

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ülkemizde gıdalarda GDO kullanımı kesinlikle yasaktır diyerek şu açıklamalarda bulundu ;

“Ülkemizde GDO kullanımı kesinlikle yasaktır. Aykırı davrananlara 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bu çerçevede, 2016 ve 2017 yıllarında 12 bin 286 GDO denetimi yapmış bulunuyoruz. Bu denetimlerde soya içeren 112 üründe GDO tespit edildi. İlgililer hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.Bu arada, 2016 ve 2017 yıllarında Adana’da 29 GDO denetimi yapılmıştır. Bunlardan, sadece birinde, etsiz kıyma olarak tarif edilen soya eti kıyması denetiminde GDO tespit edilmiştir ve öngörülen cezai işlemler yapılmıştır. Öte yandan haberde bahsi geçen katkı maddesi üreten firmaya şimdiye kadar 8 gıda denetimi yapılmıştır. Bu denetimlerde herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir. Ayrıca bu firmaya, soya ham maddesi temin eden tedarikçi firmaya da GDO denetimi yapılmıştır. Bu denetim neticesinde de herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır.”

Gündeme gelen haber üzerine hem katkı maddesi üreten firmadan hem de ekmek ve unlu mamuller üreten işletmelerden yeniden numune alındığını belirten Çelik, laboratuvar sonuçlarını en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Öte yandan Karabük’te üretim yapan fırınlarda mercek altına alındı. İlgili Müdürlük tüm yurt genelinde yapılan araştırmaları başlatırken Kentte GDO lu ürünlerin olup olmadığı merak ediliyor.