Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dikkat Mantar Zehirlenmeleri Çoğaldı…

  KARABÜK GÜNDEM KISA

 

KARABÜK GÜNDEM KISA BİR SÜRE ÖNCE ” SON

YEDİĞİNİZ YEMEK MANTAR OLMASIN”DİYE UYARMIŞTI..

 

mediaktüel

Mevsimin yağışlı geçmesi ve tabiatta yeşilliğin artmasıyla mantar miktarında da artış yaşandığını belirten uzmanlar  ailelerin bu konuda uyarıyorlar.

Yabani mantarları bilinen mantarlar ile karıştırıp   yediklerini dile getiren  uzmanlar,  son dönemde hastanelere  mantar zehirlenmesi şikayetiyle başvuruların arttığını belirtiyorlar.

Eylül ayında 10’u aşkın  mantardan zehirlenme  yaşanan Karabük’te, Ekim ayında bu sayının 20 ye yaklaştığına dikkat çeken yetkililer Özel hastaneler yanı sıra KBÜ Eğitim araştırma ve çevre ilçe hastanelerde tedavi gören  durumu ciddi olan  ve yoğun bakımda halen tedavi gören hastaların olduğuna dikkat çekiyorlar. 

Medikar Hastanesi Baş hekim yardımcısı Dr Ali Akçay ” Doğada yetişen mantarların önemli bir kısmının ciddi zehirleyici maddeler taşıdığını, bunların da başta karaciğer olmak üzere pek çok organa zarar verdiğini belirterek, ”Bu nedenle kesinlikle tabiatta yeşeren mantarlar toplanıp yenmemeli. Sadece kültür mantarları tüketilmeli” dedi.

Akçay ; www.mediaktüel.com sağlık sitesine verdiği bilgilerde ayrıca  ”  Ülkemizde doğal alanlarda yetişen yabani mantarların büyük bir çoğunluğunun zehirli olduğu unutulmamalıdır, bu anlamda mantar zehirlenmeleri, bulantı, kusma, ateş, terleme, uyku bozukluğu, sersemlik, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarıklık, ağızda metalik tat, karın ağrısı, ishal  olarak görülebilir  bu durumların  bir yada birkaçı görüldüyse hiç zaman kaybı yaşanmadan en kısa sürede sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır”  uyarılarında bulundu 

 

 

 

Kaynak : www.mediaktul.com