Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Erken Yerel Seçim Konuşuluyor !!

Türkiye genelinde 24 Haziran

Türkiye genelinde 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin ardından, Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlerin erkene alınabileceği siyasi kulislerde konuşulmaya başlandı..

Seçimlerin erkene alınmasına muhalefetin de olumlu baktığı ifade edilirken, bugün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın CNN Türk Televizyonu’nda gıda fiyatlarındaki artışları anlatırken yaptığı “yerel seçimlerin erkene, 1 Kasım’a çekilmesinin doğru olacağı” yönündeki açıklaması üzerine kulislerdeki iddia yerini tartışmalara bıraktı.

Tartışmaların ana nedeni ise  mahalli idareler seçiminin erken yapılabilmesi için anayasa değişikliği gerekiyor olması..

Anayasada yerel seçimlerin “5 yılda bir yapılması” hükmü yer aldığından, değişikliğin yapılabilmesi için Meclis’te 367 milletvekilinin oyu gerekiyor.

“Cumhur İttifakı”nı oluşturan AK Parti ile MHP’nin milletvekili sayısı 344 olduğundan, bu sayı anayasa değişikliğinin Meclis’te yapılabilmesi için yetmiyor. Bu nedenle de gözler, ‘Millet İttifakı’nı oluşturan CHP, İYİ Parti gibi partiler ile HDP’de.

Kısaca muhalefet cephesinin iktidardan gelecek “yerel seçimleri öne alma” teklifine olumlu yaklaşılacağı kaydediliyor.

Bugün Karabük Gündem gazetemizi ve haber sitemizi ziyaret eden CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır, erken seçime hazırız derken “ Genel Başkanımız “teklif ediyorum, demokrasiyi koruyalım. 17 ay beklemeyelim, yerel seçimler için buyurun gelin, seçimleri erken yapalım.” Sözlerini hatırlatarak erken seçime CHP nin olumlu yaklaşacağını ifade etti.

Öte yandan AK Parti’de, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri öncesinde ekonomi üzerinde küresel güçlerin hâlâ aktif olduğu değerlendirmeleri de yapılırken, 24 Haziran’dan sonra yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin tam anlamıyla rayına oturtulması için “partilerin gündemlerinden seçimlerin tümüyle kalkması gerektiği” değerlendirmeleri de yapılarak erken seçim konusunun netleşmediğini ifade ediliyor.

KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ DEVAM EDER Mİ?

Karabük’te ise  yerel de bir erken seçim olyorsa tüm gözler Rafet Vergili’de olacak.

Ak parti yerel yönetimlere bu kez çok önem verecek bu anlam da Karabük’te kıyasıya bir çekişme yaşanır görüşlerine yer veren siyasiler şimdiden Ak parti, CHP ve MHP adayları üzerinde çalışıldığına dikkat çekiyorlar.