ET FİYATLARI UÇUYOR !

Son Güncelleme : 22 Ocak 2016 - 10:43

ET BALIK-SÜT KURUMU,KARABÜK’E 

NEDEN ŞUBE AÇMIYOR ! AÇTIRILMIYOR?

 

 

et fiyat

 

Hemen hemen bütün gıda maddelerinde olduğu gibi et piyasasında da fiyatları regüle edecek mekanizmalar yok diyen konuya yakın kaynaklar, ” Et ve Süt Kurumu da  yaygınlaştırılamadığı için  ne yazık ki piyasa kontrolünü elinde tutamıyor , et fiyatlarını belirleme noktasında yetersiz kalınıyor” diyorlar.

Ülkede ve Kurumda, et fiyatları da başıboş bir şekilde, denetimsiz fiyatlar ile tüketiciye ulaşırken, Bakanlığın  ette ithalatın da çözüm olmadığı ifade ediliyor..

Et ürünlerinde ki artış yanı sıra serbest piyasa fiyatlarının değişkenliği, Vatandaşları et reyonlarından uzak tutarken, Et Balık ve süt Kurumunun piyasada ki bir kğ et fiyatlarında 10-15 liralık fark olduğunu belirten,  konu uzmanları  ” Et Balık Kurumu Şubesinin illere – ilçelere açılması yada şubeler verilmesi ile  aynı zamanda et fiyatlarını da belli bir düzeye çekecek, ekonomik olarak et tüketimini yapamayan ailelerin memnuniyetine yol açacaktır” görüşlerini dile getiriyorlar.

Et fiyatlarında ki bu kontrolsüz fiyatlar Karabük piyasasında da önemli bir sorun olmaya başladı. Özellikle, lokantalar, Yurtlar,Cafeler gibi toplu et tüketimi yapan işletmeler tekel pozisyonundan şikayetçi olurlarken emekli ve işçi kenti olarak bilinen Karabük’te ki et fiyatlarının yüksek oluşu nedeni ile kent merkezinde Et Balık Süt Kurumunun şubesinin açılması istenmişti.

SİYASİLER YETERSİZ !

Et Balık-süt  Kurumunda 25 Tl Dana kıyma Karabük piyasasında 34-37 Tl satışta bu 2 kg et alımında 20-25 Tl fark demek o da 1 Kg kıyma parasına denk geliyor ayda 2 Kg yerine Vatandaş 3 Kg et tüketebilir görüşlerini dile getirenler, konunun Karabük Milletvekilleri tarafından değerlendirilmesi gereği üzerinde dururlarken siyasi parti temsilcilerinin de konuya duyarsız kalması dikkatleri çekiyor.

et fiyatları fark

ET BALIK KURUMU İLE KARABÜK PİYASASINDA SATILAN ET ÜRÜNLERİNDEKİ FİYAT FARKLILIĞI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, son gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında, gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını vermişti.

EKK’da özellikle et piyasasıyla ilgili alınmakta olan tedbirler de değerlendirilmiş, önlemlerin etkileri ve et fiyatlarının piyasada makul seviyeye çekilebilmesi amacıyla kısa ve orta vadede alınacak önlemler değerlendirilmişti.

Bu çerçevede ESK’nın almakta olduğu tedbirler görüşülerek, alım için gerekli pazar araştırmalarının vatandaşların tüketim hassasiyetleri dikkate alınarak yapılması vurgulanmıştı.

ESK Genel Müdürlüğü de  kırmızı et fiyatlarını düzenlemeye yönelik tedbir alacaklarını, piyasa fiyatlarının gevşemesi için adım adım müdahale edeceklerini ifade etmiş, kurumun dana parça paket et fiyatları ile piyasa fiyatları arasında, yüzde 27 daha ucuz et satıldığını belirtmişti.

Karabük ve bölgenin de bu imkanlardan yararlanmasını isteyen Vatandaşlar konunun Karabük Milletvekillerince çözümleneceğini düşünürlerken, Karabük’te TBMM grubu bulunan siyasi parti temsilcilerininde konuyu gündemde tutmasını istiyorlar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.