Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

FABRİKALAR KURAN FABRİKA-BÖLÜM 15 PORTEKİZ’E TEKNİK GEZİ – 300 Ton/73 M GANTRY KREYN

-MUSTAFA HATİNOĞLU (MAK.MÜH-TEV.MONT.PENDİK ŞANT.ŞEFİ)

-MUSTAFA HATİNOĞLU (MAK.MÜH-TEV.MONT.PENDİK ŞANT.ŞEFİ)

KIZAK ve MOTOR FABRİKASI KREYNLERİ

 PORTEKİZ-MAGUE’ye TEKNİK GEZİ

       300Ton/73m GANTRY KREYN ( Kızak Kreyni) , 150 Ton/28,50m  KÖPRÜ  KREYN            ve 2×10 Ton GEZER  KONSOL KREYN ( Motor Fabrikası)  proje ihalesini PORTEKİZ –MAGUE Firması almıştı.

Her üç vincin imalat ve  montaji ile igili Teknik  konuları  görüşmek üzere Portekize 1 haftalık ziyarette bulundum. MAGUE firması Teknik elemanlarıyla  bir çok teknik ayrıntıyı tartışma imkanı bulduk. Çok verimli bir seyahat olmuştu.

MAGUE  Projesiyle yapılan iki  gantry kreyni görme gezisi planlanmıştı fakat LİSNAVE Tersanesinde  grev olduğu için sadece SETENAVE Tersanesine gidebildik. Ziyaret günü  çok kuvvetli bir fırtına vardı ve vinç kullanılamıyordu. Tersane Yetkilileri  vinci çalıştırmadan   gezmemize  müsaade ettiler. Asansörle en üst noktaya kadar çıktık.

İlk  defa 500 ton kaldırma kapasiteli  ve 150 m ayak açıklığında büyük bir vincin üzerine çıkmıştım. Çok kuvvetli esen rüzgar nedeniyle  vinçte meydana gelen  sallantı ve uğultunun da etkisiyle  adeta dizlerimin bağı çözülmüş gibi hissetmiş ve biraz da korkmuştum. O gün işimizin ne kadar  zor olacağını   daha iyi anlamıştım.

 

PENDİK-SULZER MOTOR FABRİKASINDA YAPILAN İLK İMALAT:

MOTOR MU, VİNÇ Mİ?

1985 senesi Ocak ayında Pendik-Sulzer Motor Fabrikası üstyapı montaji, duvar ,çatı kaplamaları tamamlanmıştı. Aynı dönemde 300 Tonluk Gantry Kreyn imalatlarına da başlamıştık. Ayak ve ana kiriş bloklarını boyut ve ağırlıkları nedeniyle Karabük’te imal ederek sevk etmemiz mümkün değildi. O nedenle bir kısım imalatları Tersane atölyelerinde yapmamız gerekiyordu. Karabük Çelik Yapı ve Ağır Teçhizat Fabrikaları Müdürlüğü başmühendisi Bahrı Uğur yönetiminde 40 kişilik bir imalat ekibi şantiyeye gelmişti. İlk imalatlara blok-montaj atölyesi içinde başlandı  fakat bize tahsis edilen alan yeterli değildi.

Bir gün rahmetli Bahrı Uğur Beyle birlikte Tersane Müdürü Emrettin ATİK beyi ziyaret ederek atölye içinde bize ilave yer tahsis edilmesini talep ettik. Emrettin bey 13 yıl süren şantiye hayatımızda bir çok işin Karabük Demir Çelik’ verilmesinde önemli rol oynamış ve karşılaştığımız bütün meselelerde bize çok yardımcı olmuştu. Çok zeki ve problemler karşısında seri ve pratik çözümler üretmekte mahir olan Emrettin bey bizi şaşırtan bir öneri getirmişti. Dostça ikimizin elinden tutarak ,

Mustafa Bey kardeşim, Bahrı Bey kardeşim ben blok atölyesinde gemi inşa edeceğim. Siz gidin vincinizin imalatını kendi kurduğunuz fabrikada yapın” demişti.      Doğrusu ilk anda neyi kastettiğini ikimiz de anlamamıştık. Sonradan kendisi üstyapı montaji, çatı ve duvar kaplamaları yeni tamamlanan ve içi henüz tamamen boş olan MOTOR Fabrikasını kullanabileceğimizi söyledi. Henüz camlar takılmamıştı ve içinde tavan vinçleri hazır değildi fakat kapalı alan olarak bizim için tek çare oraya gitmekti. Nitekim birkaç gün içinde mobil vinçler yardımıyla araç ,gereç ve çelik malzemeleri Motor fabrikasına taşıyarak zor şartlar altında imalatlara başladık.

Bir hafta sonra hava aniden bozdu ve bir gece şiddetli kar yağışı oldu. Sabah Motor fabrikasına gittiğimizde içerideki tüm malzemelerin üzerinin 10 cm karla kaplanmış olduğunu gördük. Tekrar Emrettin Beye giderek durumu arz ettik. Pencere camlarının takılmasının çok zaman alacağını ve bizim çalışma bölgesindeki camların boşluğunu şeffaf naylon türü malzeme ile kapatarak devam etmemizi önerdi. Yine pratik bir çözüm getirmişti. Böylece MOTOR imalatı için kurduğumuz fabrikada ilk olarak Motor yerine 300 Tonluk Gantry kreyn panel ve bloklarını imal etmeye başlamıştık.

Yarı Havuz tipi Kızak üzerinde hizmet verecek olan 300 tonluk Gantry Kreyn imalat ve montaji Pendik Tersanesi’nde üstlendiğimiz en zor projelerden biriydi. Büyük zorluklara rağmen 1987 senesi içinde başarıyla tamamlayarak teslim ettik.

300 Ton Gantry Kreyn Sabit Ayak(Rigid Leg) ve Mafsallı Ayak (Pendular Leg) bloklarının montaji için kullanılacak teçhizat sözleşme gereği PORTEKİZ’li Proje firması tarafından temin edildi.

Bir mobil vincin kafes bomu yeni bir konfigürasyonla ayak bloklarının montaji için  kullanılacaktı. Söz konusu kafes bomun  60 ton  yük testinde  hafıf  bir burkulma yaşandı ve 45 ton üstünde yükler için 300 Tonluk Lastik tekerlekli ve kafes bomlu başka bir vinç kiralandı. Sabit ayak montajinda son blok kaldırılırken bir sorun yaşadık.

Son blok kaldırılmadan önce bu  blokun üzerine yerleştirilecek kiriş kaldırma aparatını da diğer sabit kafes bomla kaldırdık. Sabit kafesli bomla döndürme hareketi yaptıramadığımız için  kiriş   kaldırma aparatını (Lifting frame)  önceden kaldırmak gerekiyordu .Çünkü son blok kaldırıldıktan sonra bu işlemi yapmak mümkün değildi.

85 m bomla 60 ton yükü kaldırdık ve kanca vira, bom mayna operasyonlarıyla 10 dakikada işi bitirebileceğimiz sırada bom mayna sisteminde bir arıza meydana geldi. Gece geç satlere kadar uğraştık fakat arıza giderilemedi. Son noktaya  kadar kaldırmışken arızayı giderebileceğimiz düşüncesiyle yükü indirmeden ayağa bağlamak suretiyle emniyete aldık ve gece 12:00 de paydos ettik.Fakat yüksekte ve askıda iki yük olduğu için biraz  endişeliydik.

Sabah erkenden vinci kiraladığımız firma mühendislerine haber verdik ve acilen bir toplantı yaparak durumu değerlendirdik. Firma Türkiyedeki bakım merkezleri ile temasa geçerek bu tür vinçlerin bakım ve arızasında en ehliyetli bir tamirciyi başka bir vilayetten getirtti.2 Günlük çaba bir sonuç vermedi. Sert bir hava ve fırtına gelmeden arızayı gidererek montaji tamamlamayı arzuluyorduk.

Vinci Kiraladığımız firma Almanya’daki  üretici firmayla temasa geçip acilen en iyi tamircilerinden birini göndermelerini rica etti. Gelen Alman tamirciye önce mümkünse  yükü indirmeden problemi halletmesini rica ettik.İlk gün bazı kontrol ve düzeltmeler yaptı fakat sorun giderilemedi.İkinci gün bir deneme sırasında kancada askıdaki  yükten dolayı tehlikeli bir sallantı oldu.

Bu olay üzerine Almanya’dan gelen  tamirci yük indirilmeden arıza için  başka bir müdahale yapamayacağını  kesin dille bildirdi. Vincin döndürme ve kanca indirme sistemleri normal çalışıyordu.Hiç istemediğimiz halde Alman tamircinin bu kesin tavrı üzerine çok dikkatli bir şekilde yükü indirme operasyonuna başladık.Aslında güvenli bir tamir işlemi için yapılması gereken doğru hareket buydu fakat biz basit bir arıza  ise ve çabuk giderilirse  montaji hemen tamamlarız düşüncesiyle  yükü indirmekten kaçınmıştık.

Yük indirilerek bom yere yatırıldı ve arızayı gidermek için  her türlü denemeyi  emniyetle yapılabilecek duruma getirdik.

2 gün içinde arıza giderildi ve parçayı yerine kaldırmış olduk. Yükler askıdayken geçen bir haftalık sürede uykusuz ve korkulu günler yaşadık.

Eğer arıza yaşanmasaydı 10 dakikada bitirebileceğimiz işlem basit bir arıza  nedeniyle 1 hafta gecikmeye yol açmış oldu.

Şantiyecilikte  zaman zaman bu tür olaylarla karşılaşma ihtimali vardır. Bu nedenle iş programında bu tür aksiliklerin de dikkate alınması ve gecikmeyi telafi edecek şekilde  alternatif çözüm yolları ve  ilave tedbirlerin düşünülmesi gerekir.

Bu kaldırma işlemlerini yaptığımız dönem ülkemizde  bulabileceğimiz en yüksek kapasiteli teleskopik bomlu vinçler 250 Ton kaldırma kapasiteliydi. Şimdi 1000 ton kaldırma kapasitesinde  vinçleri kolaylıkla bulmak mümkün.