HAVUZLAR TEHLİKE SAÇIYOR,

Son Güncelleme : 30 Ekim 2018 - 14:53

Son dönemlerde gelişen fitness spor merkezlerinde bulunan havuzlar halk sağlığını tehdit eder duruma geldi.

 

Türkiye de son dönemlerde yapılan bir çok spor tesisi ve yüzme havuzları bir bir çoğalırken, havuzların hijyenik ve sağlık koşullarına uygunluğu da tartışılır oldu.

Sağlık koşulları yanı sıra havuzlarda ki eğitimlerin uzman/antrenörlerce verilmediği yine mutlak bulundurulması zorunlu olan Cankurtaranların çoğu havuzda bulunmaması tehlike saçıyor. İl Sağlık Müdürlüklerinin Halk Sağlığı birimleri ile Belediyelerin kontrollerinde olan denetimlerin de çok sağlıklı yapılmadığına dikkat çeken konuya yakın kaynaklar, bunlara Hamam, SPA merkezi gibi birimlerin de hijyenik ve sağlığa uygun kişiler tarafından yapılması eklenmeli diyorlar.

Öte yandan KARABÜK ilin de açılacak olan AURA Spor Kompleksinde görev alacak Cankurtaranların eğitimi için KARABÜK ‘e gelen Eğitmen Murat Nezir ENSARİ tüm Türkiye genelin de derinliği ne olursa olsun , tüm havuzlar , Aquparklar , Su Oyun Parkları ve Sahil işletmeleri için Cankurtaran bulundurma zorunluluğu olduğunu belirtti. Yasal zorunluluk olan Cankurtaran Personel bulundurma konusun da tüm işletmecilere uyarıda bulunan Ensari, bu konuda gerekli yasal prosedürleri takip edildiğini, gerektiği takdirde her türlü eğitim ve danışmanlık hizmetlerinde de bulunduklarını kaydetti.

Senelik 1000 in üzerinde boğulma olayının yaşandığı Türkiye genelinde bu önleyici hizmetin önemi daha net anlaşılacaktır diye konuşan Eğitmen Murat Nezir ENSARİ konu ile ilgili kişilerin kendilerine ulaşmasını beklediklerini belirterek “ASLA CANKURTARANSIZ   HAVUZ VE SAHİLLERDE SU İÇİ AKTİVİTELERDE BULUNMAYINIZ “ uyarısında bulundu.

 

Kışın havuza girenler dikkat!

İyi temizlenmemiş kapalı havuzlar birçok hastalığı içinde barındırıyor diyen konu uzmanları kışın havuza girenleri uyarıyor.

Yaşam komplekslerine havuz bakım hizmeti sunan uzmanlar, kışın da havuz keyfi yapmak isteyenleri uyararak, “halka açık havuz tesislerinde, devamlı filtre ve anti enfeksiyon suyu bulaşıcı mikrop risklerini azaltabilir.” diyorlar.

Klorun mikropları öldürmesi zaman aldığına dikkat çeken uzmanlar , “kimi mikroplara maruz kalınabilinir  (bazı mikropları öldürmek daha uzun sürer). Çoğu tesis  havuz için tek filtre sistemi kullanabilir, bu pek çok havuzdan çeşitli suyun gelmesine ve potansiyel mikrobun bağlantılı havuzlara kısa süreli de olsa sıçramasına sebep olur. Bu demektir ki tek bir ishal hastalığını bile bir kişiden geniş bir havuz sistemine ya da su parkına aktarılabilir” uyarısında bulunuyorlar.

 

Yine konuya yakın kaynalar;  “Pratik ve ucuz olması nedeniyle yaygın olarak kullanılan klorun aktif dezenfekte yapabilmesi için Ph ve serbest klor seviyesinin sürekli ölçülmesi gerekmektedir. Günümüzde yaygın olarak yapılan ölçüm serbest klor Ph ölçümüdür. Bu ölçüm için sıvı veya tablet içeren test kitleri mevcuttur. Havuzun türü, kullanıcı sayısı, kimyasal kullanım şekli vb. durumlar göz önünde bulundurularak ölçme planı oluşturulur. Bu anlamda  havuz sularından sık sık  örnek alınarak suyun değerleri test edilmeli ve aynı zamanda su içerisinde herhangi bir bakteri ve mikroorganizma oluşumu olup olmadığı kontrol edilmeli  Halk Sağlığı birimleri bu konuda zaman zaman örnekler almakta ancak işletme sahipleri de bu konuda sorumlu olup bu testleri yapabilmeli ” uyarılarında bulunuyorlar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.