DİL DEVRİMİ

HABER MERKEZİ

Fakültenin İnşaatı Hızla Devam Ediyor

Son Güncelleme : 12 Kasım 2014 - 11:41

Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

Tamamlanıyor..

Resim 889

 

Safranbolu mimari değerleri yansıtılarak yapılan Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Safranbolu Turizm Fakültesi binası inşaatına tüm hızı ile devam ediliyor.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Safranbolu Meslek Yüksek Okulu Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürbüz, AK Parti Safranbolu Merkez İlçe Başkanı Ahmet Güneş, Hayırsever İşadamı Şefik Dizdar ve şantiye şefleri ile inşaatı hızla devam eden Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Safranbolu Turizm Fakültesi binasında incelemelerde bulundular.

Resim 557Safranbolu’da bir üniversite binası yapılması ile ilgili sürekli fikir alışverişinde bulunulduğunu belirten Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “Dönemin TSO Başkanı, Safranbolu’nun ileri gelenleri Safranbolu’da bir üniversite binası yapılması hususunda değerli Rektör Hocamızın görüşleri doğrultusunda bir fikir alış verişinde bulunduk. Nihayetinde şuan çalışmaların yapıldığı yerde karar kıldık. Öncesinde burada Belediyemize ait Mehmet Akif Ersoy Parkı bulunmaktaydı. O parkı başka bir tarafa taşıyarak bu alanı kamu arazisi alanına dönüştürdük. Sonucunda 7 bin metre kareye yaklaşan bir alan meydana gelmiş oldu. Tam kentin merkezine yakın bir noktada. Böyle bir alanı başka şehirlerde bulmak hakikaten çok zor; ama Safranbolu’da böyle alanları halk ile belediye ve üniversitemiz ile iş birliği içerisinde bulmak mümkün hale geldi. Arkasından binanın temelleri atıldı. Şimdide çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor” dedi.

Aksoy; “Bu Bina Bittiğinde Safranbolu’da Kongre Turizmi de Gelişecek”

Safranbolu’nun bir kongre binasına da ihtiyacı olduğunu ve buna bittiğinde de bu ihtiyacın giderileceğini ifade eden Aksoy; “ Safranbolu’nun gerçekte bir kongre ihtiyacı var. Bu kongre merkezini yaptığımızda, kentte büyük kongrelerin en az 3-4 bin kişilik kongrelerin yapılması mümkün hale gelecek. Bu olduğunda Safranbolu’nun kültür turizminin yanında birde kongre turizmi başlayacak. İşte bu kültür merkezi ihtiyacını da giderecek olan proje nihayetinde ortaya çıktı. Hem üniversitedeki öğretim üyelerimizin hemde teknik bölümde bulunan görevlilerin çok yoğun gayretleri ile teknolojinin son imkanları kullanılarak böyle bir projeyi ortaya çıkarttılar. Şuanda da en üst aşamasına çıkılmış durumdadır. Nihayete kavuşmuş olması sonucunda Safranbolu adına çok büyük bir kazanç olacak. Hem üniversitemizin Safranbolu’da büyük bir binası ve içerisinde 4-5 bin öğrenci okuyabileceği bir binası olacak, hemde Safranbolu büyük bir kongre merkezine kavuşmuş oluyor. Ben böyle bir hayırlı yatırımın gerçekleştirilmesi hususunda yoğun gayret gösteren herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

3.Uysal; “ Bu Bina Ortak Aklın Ürünüdür”

Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi ile Safranbolu Turizm Fakültesi binası inşaatında herkesin emeğinin olduğunu ve binanın ortak aklın ürünü olduğunu kaydeden Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Burhanettin Uysal ise; “Ben göreve başladığım 1997 yılında Safranbolu’da kültür turizmi, kongre turizmi nasıl geliştiril diye hep mücadeleler veriliyordu; ama hep bir yer sıkıntımız vardı. Tabi geçen zaman süresinde çok beyin jimnastikleri yapıldı; ama bir sonuca ulaşılamadı. Karabük Üniversitesi’nin kurulması ile birlikte Safranbolu’da Fethi Toker Güzel Sanatlar Fakültesi ve bunun yanında turizm fakültesini kazandırdık. Birde üniversitemizin çekirdeğini oluşturan Safranbolu Meslek Yüksek Okulu vardı. Bugün itibari ile Safranbolu Meslek Yüksek Okulu’nda ve Güzel Sanatlarda 4 bini aşan öğrencimiz eğitim-öğretim faaliyetini sürdürmektedir. Tabiî ki bu bina ne tek rektörün kararı ile ne belediye başkanın ne de büyüklerimizin kararı ile yapılmadı. Bu bir ortak aklın ürünüdür. Şehir ileri taşımak, şehri rekabet ettirmek amacı ile bu bina inşa edildi ve her tuğlasında her Safranbolulunun emeği, fikri var. Ben burada herkese şükranlarımı sunuyorum. Biz bir araya geldiğimiz zaman çok güzel eserler ortaya koyabileceğimizin en somut örneği olarak bunu göstermek istiyorum. Bu tüm üniversitemize hizmet edebileceği gibi aynı zamanda şehrimizin resmi gün haftalarının kutlanacağı bir mekan olacak. Bunun yanında kongre turizmlerinin gerçekleştirileceği, Safranbolu’nun ve Üniversitemizin rekabet gücüne güç katacak bir bina olacak. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

640x60-kucuk-manset-alt_reklam

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.