Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASASININ TARİHİ UZATILDI

Bu haberin fotoğrafı yok

Yılbaşında yürürlüğe giren İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, işletmelere pek çok yükümlülük getirrken yasanın kısa süreli ertelenmesi gündeme geldi.

İSSAGLIĞI

 

Firmaların İş Güvenli Uzmanlarına erişememsi ve yasal işlemlerin uzaması nedeni ile sürenin uzatılması gündeme gelsede marka firmalar İş Güvenliği yasası hükümleri için ellerini çabuk tutmaya özen gösteriyorlar.

İş güvenliği uzmanı ile işyeri hekimi çalıştırılması. Peyderpey yürürlüğe giren yasa ile 30 Haziran’da 50’den az çalışanı olan işyerleri için hekim ile güvenlik uzmanı bulundurulması zorunluydu.

Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ise her ay için 5 bin 390 TL ceza ödeyecekti.

Bir çok firmanın İş Güvenli konusunda yeterli bilgi alamayışı yanı sıra son güne bırakması bir takım sıkışıklara neden olduğu için sürenin kısa süreli uzatılması gündeme geldi.

Türkiye genelinde gelen yoğun şikâyetleri dikkate alan Hükümet, yasanın uygulamaya konulacağı tarihle ilgili düzenlemeye gidecek.

Meclis’teki torba yasaya eklenen bir madde ile 600 bin işletme için 30 Haziran’da başlayacak olan uygulama, bir yıl ertelenecek.

Bu işletmeler 30 Haziran 2014’ten itibaren iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırmak zorunda olacak. Yükümlülüğü Haziran 2014’te başlayacak işletmeler içinse erteleme süresi 2 yıl oldu. Bu işletmeler de Temmuz 2016’da uzman çalıştırmaya başlayacaklar.

Ancak uzmanlar İş Güvenli yasası hükümlerinin firma ve kurumlarca dikkate alınmasını belirtiyorlar ve sayılı gün çabuk geleir geçer işlemlerinizi şimdiden bitirin diyorlar.

 

Web Tasarım & SEO: Best4SEO