DOLAR 27,5702 0.48%
EURO 28,9951 0.74%
ALTIN 1.615,600,24
BITCOIN 7594700,05%
Karabük
16°

AÇIK

16:17

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KARABÜK HAVA LİMANI İŞİ BİTTİ…!

KARABÜK HAVA LİMANI İŞİ BİTTİ…!

ABONE OL
9 Ağustos 2015 18:35
KARABÜK HAVA LİMANI İŞİ BİTTİ…!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
HAYALDİ

https://karabukgundem.com/kbude-adim-adim-hava-alanina-dogru.html

Karabük AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar ile birlikte gazetecilere Agustos/2014 ayı içinde (geçen sene bu dönemde)  açıklamalarda bulunan Milletvekili Osman Kahveci, “Biliyorsunuz üniversitemizin Havacılık Yüksek Okulu kurulmasının paralelinde bunun önemli unsurlarından bir tanesi de hava alanları önemli bir tesis ve  Karabük’e kazandırmak istiyoruz” diyerek hava limanı ile ilgili şu açıklamaları yapmıştı…

akpbasintop

https://karabukgundem.com/havaalani-mi-karamanda-tamam.html

 “ Yüksek okulu kurma paralelinde havaalanı için uygun bir yer arayışına girildi. Bunu kamuoyu biliyor, bizim de yakinen takibimizdeydi. En uygun yerinde hemen üniversitenin üstünde bir alanda olduğu çünkü ilgili Bakanlığın uzmanları mahalline geldiler ve orada küçük çapta da olsa bir hava alanı kurulabileceğine karar verdiler. Biliyorsunuz havaalanlarına yer bulunması oldukça sıkıntılı. Rüzgar olacak, uçuş mesafesinin önü açılacak. Bulunan bu yerde de küçük uçakların ufak pist ile burada iniş kalkış yapabilecekleri ve öncelikle de ambulans uçakların, yangın uçaklarının kalkabileceği bir yer tespiti yapıldı. Bu aslında çok önemli bir tespittir. Karabük’e hava alanı kurulabilir anlamındadır. Uygun yeri de tespit ettiler. İkinci aşama ise bu yerler kimlere ait ve bu yerler tahsis edilebilir mi? Bunların tespiti de yapıldı. Yerlerin birçoğu Kardemir’e ait durumdadır. Bir kısmının da orman olduğu tespit edildi ve bu yerlerin tahsisi ile ilgili işlemler başlatıldı. Şuanda da işlemlerin bir kısmı sonuçlandı. Bir kısmı da olumlu bir şekilde ilerliyor. İkinci bir süreç başlatıldı. Başlangıçta havaalanı ile ilgili talep üniversitenin talebiydi. Böyle bir havaalanı ilgili Ulaştırma Bakanlığı alt yapılar ile ilgili bizlere izin verirse ve teknik destek anigifde verirse, üniversite fırsatları ile bu havaalanı yapılabilir şeklindeki üniversitemizin ilk müracaatı bu çerçevede oldu. Bu müracaata Ulaştırma Bakanlığı sıcak baktı. Sonuçta Ulaştırma Bakanlığı ve Üniversite bir yol haritası çizdi. Daha sonra şöyle bir fikir ortaya çıktı. Ulaştırma Bakanlığı bu havaalanın yapımını da üstlenebilir mi? Yani şuanda konuştuğumuz konu havaalanının yapılmayacağı konusu değil. Şuanda biz bunu Ulaştırma Bakanlığı’nın yatırım programına aldırarak, Ulaştırma Bakanlığı’na mı yaptırabiliriz ki, bizim ve üniversitemizin birinci yol haritası budur. Veya Bakanlık bu işi yatırım programına alamazsa üniversiteye bu işi kendi imkanları ile nasıl yapabiliriz, üniversiteye finans desteğini nasıl bulabiliriz. Eğer bu iş üniversite de kalırsa yerel kurumların desteğini nasıl alabiliriz konusunda bugüne kadar yapılan yazışmaların bir çalışmasını yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda gerekirse Ulaştırma Bakanımız ile görüşmek için çalışacağız. Eğer Ulaştırma Bakanlığı tarafında bir şey yapılamazsa, Üniversitemize yerel kurumlar ile işbirliği içerisinde nasıl bir çalışma yapabiliriz şeklinde iki tane yol haritamız mevcut. Şunu da unutmayın bu yol haritamız içerisinde Karabük’e havaalanı kurulmayacak diye bir şey yoktur” 

AK Parti İl Başkanı Timurçin Saylar ise yine o tarihlerde  Karabük’e havaalanın gerekli olduğunu ve ilk ihtiyaç olduğunu her zaman söylediklerini de belirterek, “ Şehrimizin büyüdüğünü her bir uçtan geliştiğini her seferinde dile getiriyoruz. Baktığımız da Üniversitemiz büyüyor, Karabükspor’umuz gelişiyor. Karabükspor olunca bakıyoruz, Süper Ligdesin. Böyle olunca da havaalanı şart. Bizde bu anlamda hızlı bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirmekteyiz. Bu işlemi de çözeceğimize inanıyorum. Bunun içinde elimizden gelen gayreti göstereceğiz” demişti..

cats4

https://karabukgundem.com/tag/karabuk-havalimani

Yine dönemin KBÜ Rektörü Prof Dr Burhanettin Uysal, 2015 senesinde hava alanının yapımı için kazmanın vurulacağını ortaya koyarak ‘Biz Karabük Üniversitesi olarak Sivil Havacılık Yüksek Okulumuzu açtık ve daha akabinde Karabük’te bir havaalanı yapılması projesini başlattık. Ulaştırma Bakanlığı ile yapmış olduğumuz bir protokolümüz var. Bu protokolde bize verilmekte olan görevler var. Bunlardan bir tanesi hava alanın yapılacağı yerin arazi sorununu çözülmesi, ikincisi zemin etütlerinin yapılması üçüncüsü bunların belediye imar programında işletilmesi idi. Biz gün içerisinde itibari ile zemin etütlerini yaptırdık. Belediye imar programlarında bunları işlettik.” diye belirtmişti..

KBİ-TSO

https://karabukgundem.com/is-adamlari-havalimani-diyor.html

Karabük’te STK ve İş adamları da havalimanı konusunda kararlı açıklamalarda bulunulmuş yine o dönem içinde TSO Başkanı olan sonra Ak parti milletvekili adayı olan  Sedat Namal;  ” Biz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin İşadamları Konseyinde, yurt dışından gelen yatırımcı iş adamlarımızla beraber yapılan toplantıda yörelere, illere yapılan yatırımlarda öncelikli aranan özelliklerin arasında enerji, yer tahsisi, ulaşım ve liman geldiğini gördük. Karabük’le ilgili limanla ve yer tahsisleriyle ilgili herhangi bir sıkıntımız yok ama ulaşım noktasında bu yurt dışı yatımcıları öncelikle hava yolu ulaşımı yok. Biraz daha objektif olmamız lazım.Hepimizin bildiği kadarıyla da Karabük Üniversitesinin Sivil Havacılık Yüksek Okulu açılıyor ve orada da bir havaalanı çalışmaları yapıldı. Son aşamaya geldi ve zaten bu projeyi daha iyileştirilerek, ekonomik ve teknik destekleri vererek, projenin devam etmesini sağlamak gerek, bu proje Karabük’e artı değer kazandıracaktır. Hem bunu sportif alanlarda, hem turizm alanlarında ama biz özellikle işadamlarımızın ziyareti yani diyelim ki Kars, Edirne,Şanlıurfa, İzmir Oda Başkanlarıyla ilgili bir toplantı yapacak olsak Karabük’e ulaşımı hesap edin. Yani Ankara’ya, Ankara’dan buraya, veya Kastamonu’ya.Şimdi biz organizasyonları yaparken hava yoluyla gelinebilir olduğunu da belirterek buraya bir katma değer, güç katarız diye düşünüyorum. Bu anlamda KBÜ de yapılacak havalimanı için herkesin ortak paydası burası olmalı ve hayata bir an önce uygulanabilirliği için destek sağlamalıyız” demişti..

karbk gndem

ANCAK; KARABÜK İÇİN HAVA ALANI HAYAL OLDU ..! 

Karabük son 2 yılını ha oldu,  ha olacak, bugün yarın  diyerek beklediği HAVA LİMANINI Unutabilir artık..

HAVALİMANI İÇİN ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜDEN TAHSİS EDİLMESİ GEREKEN ALANIN DEVRİ RED EDİLDİ… BÖYLELİKLE YAPILMASI HALEN DÜŞÜNÜLEN HAVAALANI PROJESİNE BİR DARBE DAHA VURULMUŞ OLDU….

KBÜ REKTÖRLÜĞÜNÜN DE İLGİSİZ KALDIĞINI,  HER İŞİ KENDİ HALİNE  BIRAKTIĞI, BU TİP YAZIŞMALARINDA TAKİP EDİLMEDİĞİNİ, SİYASİLERİNDE  OLAYLARI SONRADAN BASIN KANALI İLE DUYDUKLARINDA ŞOK OLDUKLARINI BELİRTEN, KONUYA YAKIN KAYNAKLAR KARABÜK HAVA LİMANI PROJESİ İÇİNDE ARTIK BİTMİŞTİR, BUNDAN SONRA ÇIKMAZ SOKAKTIR,  DİYORLAR..

Onca Siyasinin,bürokratın,STK başkanlarının Karabük için şart olmalı gibi ifadeleri de böylelikle bir kez daha boşa çıktı görüşünü dile getiren konu uzmanları Filyos limanı da bu sonucu görebilir diyerek dikkat çekiyorlar..

haber ile ilgili diğer linkler

https://karabukgundem.com/kbude-adim-adim-hava-alanina-dogru.html

https://karabukgundem.com/karabuk-havalimani-ne-oldu.html

https://karabukgundem.com/havaalani-mi-karamanda-tamam.html

https://karabukgundem.com/karabuk-havalimani-ne-oldu.html

https://karabukgundem.com/kbude-adim-adim-hava-alanina-dogru.html

https://karabukgundem.com/tag/karabuk-havalimani

https://karabukgundem.com/semih-gulen-penceresinden.html

 

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • karabüklü

    Burhanettin uysalı neden vekil yapmadılar bunun için işte. vizyon sahibi kişilerden vekil olmaz sa daha çok yatırım hayal olur,baraj yapacaklarmış ,gölet yapacaklarmış bırakın kardeşi gelişim açısından bunlarmı öncelikli havaalanımı çıkıp insanları da kandırıyorlar karabüke yatırım geliyor diye. dünya miras listesinde olan bir yerde havaalanı nasıl olmaz kardeşim akıl alır gibi diiil.

    Cevapla
    +0
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.