Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARDEMİR ARTIK SADECE EREN LİMANINI KULLANABİLECEK.

KARDEMİR ARTIK SADECE EREN

KARDEMİR ARTIK SADECE EREN LİMANINI KULLANABİLECEK.

 

KARDEMİR ZONGULDAK LİMANI KAPANINCA DÖKME YÜKÜNÜN TAMAMINI  ÇATALAĞZI EREN  LİMANINA KAYDIRMAK ZORUNDA KALACAK  VE YAKLAŞIK YILLIK 1,5 MİLYON TON YÜKÜNÜN 2 MİLYONUNUDA BU NOKTADAN KARABÜK’E TAŞIYARAK SORUNU ÇÖZECEK.

 

TÜRKİYE Denizcilik İşletmelerinin ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yaptıkları çalışmalar neticesinde şehir içinde kalan limanlarda dökme yük indirimi-yüklenmesi yasaklanmıştı.

 

Bu arada uzunca bir süre açık bırakılan  , Zonguldak limanı için de artık dökme yük indirme-boşaltma işlemlerine kapatılacak olması,  Karabük’ü etkileteceği ve olumsuzluklar yaratacağı belirtildi.

energy-liman
EREN ÇATALAĞZI LİMANI

 

Konuya yakın kaynaklar ise Karabük/Kardemir AŞ nin  şimdilik büyük sıkıntılara düşmeyeceğini zira KARDEMİR üzerinden yılda 2 milyon tona yakın dökme yükünün yaklaşık 500 bin tonu Zonguldak şehir içi limanından karşılandığını ,asıl büyük yükün  yaklaşık  1,5- ila 2 milyon ton dökme yükünün ise Çatalağzı Eren limanından karşılandığını belirtmeleri dikkat çekti.

 

Şehir merkezlerinde bulunan limanlarda 2001 yılında çıkan karar ve yönetmeliklerle dökme yük indirme-yükleme işlemlerinin yasaklandığını ve bunun en son halkası olarak Zonguldak limanın da bu uygulamanın başlatılacağını belirten aynı kaynaklar KARDEMİR bu limandan 400-500 bin ton dökme yük alıyor ve Karabük’e sevk ediyordu ancak asıl yükü Eren Limanından indiriyor, tabiî ki bir takım sıkıntılar yaşanacaktır ancak KARDEMİR’İ aman aman etkileyecek bir durum yaşanmayacaktır diyorlar.