Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MARZİNC “STOP”

  Karabük OSB de

MARZİNC STOP

 

Karabük OSB de faaliyetlerini sürdüren Marzınc  (Geri Kazanım) AŞ  hakkında;  ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ekiplerinin,  130 a yakın  çalışanının  sağlık şikayetleri sonrası  hastanelere yatması ve  işçiler de tespit edilen veriler neticesinde üretim çalışmalarının  2. Bir emre kadar durdurduğunu belirtti.

 

 

MARZİNC  “STOP”

 

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR’ın   talimatı  sonrası harekete geçen  ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü ekipleri MARZİNC AŞ nin  gerekli olan önlemleri almadığı sonucuna vardığı ve  yapılan ilk incelemelerde;  43 çalışanının, başta kurşun olmak üzere çeşitli ağır metallere maruz kaldığı tespit edildiği bildirildi..

 

Ankara Meslek hastalıkları hastanesine  başvuran 37 işçide de kurşun metaline rastlandığı ve incelemeler sonrası elde edilen bulguların  Marzınc  Geri Kazanım firmasının faaliyetlerin ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ   “süre kaydı olmaksızın” iş yeri çalışmalarını durdurduğu açıklandı.

 

Bakan ERDOĞAN  BAYRAKTAR’IN “Sanayicimiz de artık şunu çok iyi anlamalıdır ki; çevreyi dikkate almadan sürdürülebilir bir üretim yapma dönemi bitmiştir. Konu çevre ve insan olunca kimsenin gözünün yaşına bakmayız. Çünkü başka TÜRKİYE başka İnsanımız, Başka Dünya  yok Arkadaşlarımız araştırmalarını yaptılar incelemeler devam edecek ancak şu aşamada  çocuklarımız ve geleceğimiz için çevreye zarar vermeden işlerimizi sürdürmeli bu arada kalkınmayı başarmalıyız” şeklinde ki açıklamaları dikkat çekti.

 

 

Uzunca bir süredir merakla takip edilen konu bakanlık tarafından denetlenirken MARZİNC AŞ faaliyetlerinin durdurulmasında en büyük etkinin zamanında yapılan uyarılara firmanın idarecilerinin dikkate almayışı ve proje hatalarından kaynaklanan depolama olduğu ifade edilirken konuya CHP Karabük İl yönetimi ve milletvekilleri ardından Karabük AK Parti Milletvekili Osman KAHVECİ’nin bakanlık nezdinde yaptığı çalışmalar ve Karabük çevre Derneği Başkanı Bünyamin ÇOŞKUN’UN etkili oldukları ifade edildi.

 

Öte yandan KARABÜK KENT KONSEYİ BAŞKANI Özcan BÜYÜKGENÇ’TE bir basın duyurusu yayımladı ve “Son günlerde özellikle ilimizde kurulu bulunan bir firmaya yönelik insan sağlığını tehdit eden çalışmalar içinde olduğuna dair değişik sosyal paylaşım sitelerinde ve yerel basınımızda haberler ve iddialar ortaya çıkmaktadır. Orada çalışan işçilerimizin yaptığı açıklamalar akla, hayale durgunluk verecek boyuttadır.Bahse konu olan firma Avrupa Birliği standartlarında üretim yapacağı taahhüdünde bulunmuş ve sonuçları dijital ortamda her gün kamuoyu ile paylaşacağını belirtmiştir. Malzemelerin silolarla gelmesi ve kapalı mekânlarda stoklanması veya silo içinde gelen malzemenin direk olarak fırına verileceği, işçilerin özel kıyafetleri ile çalışacağı ve isçi sağlığının ön planda tutulacağına dair açıklamaları olmuştur. Bu açıklamalara itibar edilmiş olup bu açıklamaların dışında her hangi bir şekilde işçi sağlığını ve Karabükümüz de yaşayan halkın sağlığını tehdit edecek bir üretim yöntemini kabul etmemiz mümkün değildir.” dedi.

 

özcan bey

Web Tasarım & SEO: Best4SEO