Ruhsatsız Yurtlara Kim Dur Diyecek !

Son Güncelleme : 16 Ağustos 2017 - 15:56

 

KBÜ’ne Yeni kayıt yaptıracak öğrenciler 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında e-devlet üzerinden kayıtlarını yaparlarken, e-devlet üzerinden kayıt yapamayanlar ise 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında şahsen başvurarak yapabilecek duyuruları sonrası Karabük’te faaliyet gösteren resmi MEB yurtlar ve KYK Müdürlüğü konu ile ilgili çalışmalara başladılar.

 

Bu dönem MEB tarafından yeniden hazırlanan ve tüm Valiliklere gönderilen yönetmelik gereği “Öğrenci Barındırma Merkezleri” olarak adlandırılacak, Yurt-Pansiyon-Yerleşke-Öğrenci evi vb apart gibi  yeni yönetmelikte aranan şartlara uyması gerekiyor.

Son dönemde FETÖ/PDY ile farklı cemaat yada PKK gibi terör örgütlerinin yurt adı altında açtığı öğrenci merkezlerinin zarar boyutunun tartışıldığına dikkat çeken konuya yakın kaynaklar, bugün önlem alınmazsa yarın geç kalınmış olacak ve bir çok Öğrenci mağdur durumuna düşecektir diyorlar.

MEB bağlı yönetmeliklere göre ruhsat almış öğrenci barındırma yerleri (Yurtlar) yanı sıra Karabük’te Eylül ayında kapanacağı kesin gözüyle bakılan bir çok pansiyon ve yerleşkenin de kayıt alabilmek için KBÜ çevresinde, 100. Yıl ve Üniversite mahallesi yanı sıra Safranbolu Fakülte çevrelerinde broşür dağıttığı, belli merkezlere stantlar kurduğu görüldü.

Tam bir panayır yerine andıran görüntüler ve Karabük’e kayıt için gelen öğrenciler ile velileri yanıltıcı reklamlar yaparak, haksız rekabet uygulayan, ruhsatsız ve yönetmeliklere uymayan ( MEB nın izin vermediği) yurt-pansiyon yada apart modeli öğrenci evlerinin açtıkları standlar ve dağıtıkları broşürlerin yasa dışı olduğu kaydedilirken, Safranbolu Kaymakamlığı durumun ciddiyetine binaen resmi olmayan stantlarına müdahale edildi.  MEB izin belgesi olmayan yurt vb yerleşkelerin stantlarına izin verilmedi.

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih Ürkmezer’in MEB yönetmeliklerine ve Valiliklere gelen yönetmeliklere göre hareket edilmesi ile Karabük/Safranbolu’ya gelecek öğrencilerin 2-3 ay sonrasında mağdur olmaması için stantlara ve dağıtılan broşürlere müdahil olması sonrası gözler Karabük’te 100.yıl ve Üniversite mahallesinde panayır yerine dönen merkeze çevrildi.

Karabük Belediye zabıtasının ve kolluk görevlilerinin, MEB (İl Müdürlüğünden) dan ruhsat almamış ve yönetmeliklere uygun olmadığı halde stant açan ve öğrenci kayıtları yapan  Yurt-Pansiyon vb gibi merkezlerin açtığı stantları kaldırılması bekleniyor..

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.