Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Safran Festivali Başladı, Hasat İleri Bir Tarihe Ertelendi

Safranbolu ilçemizle özdeşleşen, boya,

Safranbolu ilçemizle özdeşleşen, boya, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda sektörü gibi birçok alanda kullanıldığı için “Mucize Bitki” ve “Kırmızı Altın” olarak adlandırılan ve ilçeye adını veren safran bitkisi için düzenlenen 7. Safran Festivali başladı.

Ancak Festival yıl içinde yaşanan yoğun hava muhalefetleri dolayısıyla hasat yapılacak safran tarlasında çiçek açma gecikmesi nedeni ile, safran hasadımız ileri bir tarihe ertelendi.

Safranbolu Kaymakamlığı, Safranbolu Belediye Başkanlığı ve Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı tarafından düzenlenen, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Safranbolu’da bu yıl 7’incisi düzenlenen ‘’Safran Festivali’’ kortej yürüyüşü ile başladı.

Kortej yürüyüşünün ardından festival açılış programı Eski Çarşı Kazdağlıoğlu Meydanında devam etti.

Açılış törenine Vali Mustafa Yavuz Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Safranbolu Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, il ve ilçe protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri,  Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı İş İnsanı Şefik Dizdar ile vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan festival protokol konuşmaları ile devam etti.

Festivalin Safranbolu’muzun bu nadide bitkisinin tanıtımına ve ilçemizin turizmine katkıda bulunmasını temenni eden Vali Mustafa Yavuz “UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Safranbolu; tarihi evleri, sokakları, camileri, köprüleri, hamamları, müzeleri ve dünyaca tescilli “Milli Bitki” ünvanını alan safranıyla, âdeta zamanın durduğu, bir açık hava müzesi gibi karşımıza çıkmaktadır.

Antik çağlardan bu yana binlerce yıldır insanlar için, hem lezzet kaynağı hem de ilaç olarak kullanılan, dünyanın en kıymetli baharatları listesindeki altın renkli Safranın üretiminin yapıldığı ilçemiz, aynı zamanda tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirilmesi konusunda da uzmanlaşmıştır.

Dünya mirası ilçemizin, bir başka zenginliği de kültürel kimliğini ortaya koymada önemli parçalardan birini oluşturan, geleneksel el sanatlarıdır.

Yemenicilik, bez dokuma, deri işlemeciliği, ağaç oymacılığı, demircilik ve bakır işlemeciliği günümüze kadar gelmiş ve günümüzde de yapılmakta olan zanaat gruplarındandır.

Zanaatkârlarımızın emekleri, ilçenin özgün dokusunu yansıtmada oldukça kıymetlidir.

Bu emeğin itinayla korunması ve yaygınlaştırılması, Safranbolu’nun kültürel mirasının zenginleşmesini ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacaktır.

Bu mirasın yanı sıra Safranbolu, çevresindeki doğal güzelliklerle de büyüleyici bir destinasyon sunmaktadır.

Bir ucu Tokatlı Köyü’ne diğer ucu ise Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne kadar uzanan Tokatlı Kanyonu, 9 km uzunluğundaki yürüyüş yolları, yol boyu eşlik eden şelaleleri, çeşitli sportif aktiviteler yapılabilecek alanlarıyla, doğa tutkunu ziyaretçilerine unutulmaz anılar biriktirmeleri için fırsatlar sunmaktadır.

Muhteşem doğa manzaraları sunan birçok tepenin ve vadilerin etrafında yer alan Safranbolu, yakınlarındaki ilginç kireç taşı oluşumları ve yeraltı gölüyle Bulak Mağarası’na da ev sahipliği yapmaktadır.

Bütün bu tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri bir arada sunarken, unutulmaz bir tat deneyimi de yaşatan, geleneksel mutfağıyla Safranbolu, kentimiz ve ülkemiz açısından turizm potansiyeli oldukça yüksek bir ilçemizdir.

Safranbolu’nun mistik atmosferini ve misafirperverliğini yaşamak için ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler, tarihi; canlı bir şekilde yerinde görme fırsatı bulacaklardır.

Bu şehre gönül veren tüm hemşehrilerimizin, Safranbolu’nun tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerini koruma, tanıtma misyonunu üstlenerek, bu zenginliğimizin, daha geniş kitlelere, korunarak ulaşmasına katkı sağlamaları büyük önem arz etmektedir.

Bizler de, “Türkiye Yüzyılı” vizyonuna hizmet edecek şekilde, ecdadımızın bize bıraktığı emaneti canlı tutarak, gelecek nesillere aktarmak için tüm gücümüz ve heyecanımızla çalışacağız.

“Tıbbi Aromatik Bitkiler Projesi” ile safranın yanı sıra katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi, “Unutulmaya Yüz Tutmuş Geleneksel El Sanatlarının Geliştirilmesi Projesi” ile el sanatları ve zanaatlarının yeniden hatırlanması, “Tarihi Safranbolu Projesi” ile Safranbolu’nun tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkılarak yaşatılması hedeflenmektedir.

7. Safran Festivali’nin düzenlenmesinde emeği geçen, Kaymakamlığımıza, Belediye Başkanlığımıza, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfına, Safranbolu Esnaf ve Sanatkârlar Odasına, Safranbolu Turizm İşletmeleri Derneğine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Kanuni Ortaokulu Kız Halk Oyunları ekibinin Folklor gösterilerinin ardından, 1640-1648 yıllarında “Kazasker” (askeri hakim) olan Safranbolulu Cinci Hoca’nın yaptırdığı hamamın çatısında temsili “Cinci Hoca” tarafından safranlı macun dağıtımı yapılan festival açılış programı Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneğinin Safranlı Zerde tatlısı ikramı ile sona erdi.