Tarihi Kentler Farkı..

Son Güncelleme : 21 Mart 2017 - 15:38

 

Karabük Valisi Mehmet Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, il ve ilçe belediye başkanları katıldığı ve Safranbolu’da, belediye başkanlığının bu sene organizesini gerçekleştirdiği, Tarihi Kentler Birliği toplantısı tamamlandı

 

Tarihi Kentler Birliği  toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı  (Safranbolu Eski belediye Başkanı) Mehmet Ceylan ;  Onursal Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen’in “Safranbolu olarak sen de bu birlik içinde olmalısın” dediğini ve kendisinin TKB’nin kuruluşunda imzası olduğunu anlatarak  başladığı konuşmasında , “Tarihi Kentler Birliğini kurduğumuz zaman temel bir misyonu vardı. Tarihimize, kimliğimize sahip çıkmak, kültürel mirası korumak, kollamak, onları gelecek kuşaklara aktarmak. Bu güzel ülkemizde anlamlı bir mesafe katedildi, bilinç oluşturuldu. Bütün şehirlerde, belediyelerde tarihi, kültürel dokunun korunması ve onların restore edilerek gelecek kuşaklara aktarılması, turizme kazandırılması hemen her belediyenin, her başkanın, her valinin önemli bir arzusu, isteği, o doğrultuda da projeler gerçekleştiriliyor. Bu anlamda da Tarihi Kentler Birliğinin bu misyonu gerçekten çok değerli, çok anlamlı.” dedi

Safranbolu’nun bu anlamda şanslı olduğunu vurgulayan Ceylan, şöyle konuştu:”1970’li yıllardan beri Safranbolu’da bilinçli bir korumacılık hareketi sürdürülüyor. Değerli Hocam Metin Sözen’in de asistanlık yıllarında onu hatırlıyoruz, Safranbolu’nun bugünlere gelmesinde onun ve ekibinin de çok büyük emekleri var. Safranbolu bir marka oldu, çok şükür büyük şehir değil ama küçük bir kasaba olmasına rağmen bu anlamda Türkiye’de ismi duyulan bir şehir haline geldi. UNESCO’nun da 1994 yılında haklı olarak Dünya Miras Listesi’ne girmeyi hak etmiş bir şehrimiz.”

İki gün sürecek toplantının korumacılık bilincinin yerleşmesine ve geleceğe yönelik projelere ışık tutacağı inancı içinde olduğunu belirten Ceylan, “Türkiye’de ilk defa bir şehircilik şurasını topladık. Şehircilik Şurasının da temel amacı da Tarihi Kentler Birliğinin misyonu, vizyonu doğrultusunda Türkiye’de kimlikli, kişilikli şehirleri oluşturmak. Bu çerçevede 4 komisyonumuz çalışıyor, Türkiye’de kimlikli, kişilikli şehirlerin oluşması, bu anlamda şehircilik politikasının yerleşmesi konusunda çalışmayı hocalarımız, akademisyenlerimiz, bürokratlarımız sürdürmektedir. Dört ay sürecek bir çalışmanın sonunda bunları kamuoyuyla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

TKB Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ise Safranbolu’da bulunmanın çok güzel bir duygu olduğunu söyledi.

Safranbolu’yu seçmelerini, TKB’nin bir enstitü, okul olmasını doğrulayan bir karar şeklinde açıklayan Yılmaz, “Safranbolu kendisi bir okul, korumanın okulu, korumanın başkenti, korumanın başkenti olmasının yanında aslında korumacılığı öğrenmek isteyenin Safranbolu’dan geçmesi lazım, bir süre de kalması lazım. Korumanın ne kadar güzel bir şey olduğunu bu şehirde yudum yudum hissetmek mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Safranbolu Belediyesi Halk Oyunları ekibi gösteri sundu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.