Birinci Down Akademi Çalıştayı Başladı

AİLE-SAĞLIK, EĞİTİM, FLAŞ HABER

VALİLİK YURTLAR MESELESİNİ ÇÖZECEK

Son Güncelleme : 22 Mayıs 2016 - 16:44

 

KARABÜK VALİLİĞİ

 

 

AHMET Ö

Karabük Üniversitesinin (KBÜ)  gelişimi ile birlikte kontrolsüz açılan ve merdiven altı pansiyonlar olarak nitelendirilen,  sadece öğrenci kabul eden ve sözleşme yapan yada senet alarak öğrencileri zor durumlarda bırakan, bu arada yasal olmadığı halde  adlarını  Yurt olarak tanımlayan,  Pansiyon yada  yaşam merkezi gibi birimlerin resmi statüleri olmamasına karşın öğrenci kabul etmelerini  Karabük Valiliği bir komisyon kurarak  incelemeye almıştı..

Milli Eğitim Müdürlüğü, Karabük Belediyesi,İl Özel İdaresi gibi kurumlardan gelen temsilcilerin oluşturduğu kurul;  Karabük merkezde MEB Bağlı özel Yurtlar haricinde ki, Yurt kapsamında olmadığı halde, adını Yurt olarak tanıtan  yada  MEB logolarını kullanan  hatta iddialara göre ruhsatı dahi olmayan Öğrenci yerleşim merkezlerini tespit etti.

Karabük merkezinde yaklaşık 82 Pansiyon ve yaşam merkezi adı altında öğrenci kabul eden ve bazılarında MEB Yurdu gibi sahte isimler olduğunu tespit eden kurul, Karabük Valiliğine bu iş yerlerin uyarılması ve uyarıları yerine getirmeyenler işletmelerin kapatılması konusunda resmi tespitini bildirdi.

YETKİ VALİLİKTE

Karabük Valiliği ilk etapta  Karabük merkez de  ikinci etapta Safranbolu merkez de Özel Yurtlar Yönetmeliğine uymayan ve MEB logosu kullanan yada Pansiyonculuğu sadece öğrenci yurdu olarak kullanan yerleri kapatma yetkisine sahip.

Valilik bu yetkiyi Özel yurtlar Yönetmeliğinin  :  “Yurt açma izin belgesi olmadan yurda öğrenci kaydı yapılmaz. izinsiz açılan yurtlar, 14/7/2005 tarihli ve 2005/9207 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı aldığı hâlde sadece öğrenci barındıran ve öğrenci yurdu gibi çalıştırılan yerler ile öğrenci evi, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartı gibi isimlerle tabela bulunduran ve faaliyetlerini bu şekilde sürdüren yerler hakkında, il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak tespitten sonra düzenlenecek rapor esas alınarak valilikçe kapatma işlemi yapılır.”  Maddesinden alıyor.

öğrenciBu arada  Karabük ve Safranbolu’da bulunan MEB bağlı Resmi Yurtlar da bu uygulamadan son derece memnun olduklarını belirterek  “önüne gelen bir apartman binasına kanunen yazamayacağı halde bilmem ne yurdu” diyerek kaos yaratıyor, bunların kapatılması çok doğru, Burada Öğrencileri yürüyen cüzdan gibi görenler ve haksız rekabet yaratanlar cezalandırılmalı” diyorlar.

Buralarda yaşanan sıkıntılar resmi yurtlara fatura ediliyor sonra diyerek resmi makamların harekete geçmesini istiyen  MEB e bağlı gerçek Özel Yurtlar, Örnek olarak da Türkiye genelinde başlatılan merdiven altı yerleşkeler gösterip, “ Bizler   Milli Eğitim Müdürlüğünü uhdesinde  gerçekleşen  denetimlerden geçiyoruz, Belediyeler  yurt iskanı vermeden, Milli Eğitim evet burası Yurt olmaya müsaitdir demeden Yurt İsmini kullanan ve haksız rekabet yaratarak çocuklarımızı da tehlikeye atan bu anlayışın Karabük ve Safranbolu’da düzeltilmesi gerekir “ görüşlerini dile getiriyorlar.

 

SAFRANBOLU’DA MERCEK ALTINA ALINIYOR

 

Uzun süredir gündem de olan ve Türkiye’de bir çok İlde bu sorun çözülürken, Karabük merkezde tamamlanan ve Safranbolu’da başlatılması beklenen  incelemenin neticesinde Karabük Valiliğinin sıkı tedbirler alarak bu konuda bağlayıcı hükümleri uygulayacağı belirtiliyor.

Tüm bu ön çalışmaların Öğrencilerin Karabük’te rahatlı/Güvenliği için olduğunu bildiren yetkililer, ilk etapta her türlü konaklama birimine ihtiyaç vardı ister istemez göz ardı edilmişti bazı hususlar ancak artık KBÜ gelişti, Karabük ve Safranbolu’da bu gelişime ayak uydurmalı, Yönetmelikler, Kanunlar çerçevesinde güvenliği belirlenmiş Öğrencinin korunması için gerekli hamlelerin yapılması gerekir görüşlerini dile getiriyorlar.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.