Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

YİNE BİR NUMARA..!

SAFRANBOLU, 21.Yılında da Korumacılıkta

10422940_333545093520632_5609872113135131180_n

SAFRANBOLU, 21.Yılında da

Korumacılıkta Bir  Numara..

 

Safranbolu, 17 Aralık 2015 Perşembe Günü UNESCO Dünya Miras Listesine Girişinin 21. Yılını Kutluyor.

17 Aralık 1994 Yılında Dünya Miras Listesine giren Safranbolu bu sürede gerçekleştirilen restorasyonlar ve bilinçli korumacılık ile hem geçmişi günümüze taşıdı hemde en iyi korunan şehir unvanını almayı başardı.

1970 li yıllarda başlayan korumacılık sürecinde özellikle 2009 yılından itibaren büyük aşama kat edildi.

Safranbolu’da Belediye olarak korumacılık anlayışıyla çalışmalarını ve restorasyonların sürdürüldüğünü kaydeden Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “ 1800’lü yıllarda Anadolu’da neredeyse her şehir yaşam tarzı ve mimarisiyle Safranbolu gibiydi. 1950’lere gelindiğinde modernleşme, şehir dokusundan kültürel yaşama kadar birçok alanda savaşı kazandı. Safranbolu, bunların arasında istikrarlı bir şekilde tarihini ve kültürünü koruyan kent oldu ” diye konuştu.

Göreve geldikten sonra Safranbolu’nun dünya çapında kent olması için her alanda çalışmalara başladıklarını anlatan Aksoy, “2009 yılından itibaren ilçede restorasyona çok büyük önem verdik. Ecdadımızın bizlere bıraktığı bu muazzam kenti, gelecek nesillere miras bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 21 yıl önce UNESCO’ya giren Safranbolu, korumacılıkta çok önemli başarı sağlamış, Osmanlı döneminden kalan birçok eser restore edilmiştir. Bu restorasyonlar durmaksızın devam etmektedir” ifadesini kullandı.

20.yılın kutlandığı 2014 yılında geniş kapsamlı bir programın gerçekleştirildiğini kaydeden Başkan Aksoy, “Bilindiği üzere Safranbolu’muzda tarihi evler birbirinin ışığını engellemez. Bu sebeple UNESCO’nun bu yılı “IŞIK YILI” olarak kabul etmesi, bizimde Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivalimizde alt temayı “MİMARİDE IŞIK” olarak belirlememiz daha da anlam kazandırırken bu temanın Safranbolu’ya ayrıca yakıştığını düşünüyorum” dedi.

1500’ün üzerinde kültür ve tabiat varlığının günümüze büyük bir başarı ve özveri ile taşındığını ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy; “Sahip olduğu zengin kültürel mirası kent ölçeğinde korumadaki başarısı Safranbolu’yu “Dünya kenti” yapmış, sivil Osmanlı mimarisini taşıyan geleneksel Türk evleriyle, doğal güzellikleriyle ve tarihi boyutuyla da ün kazanmış nitelikli bir kenttir.”

Bu vesile ile UNESCO Dünya Miras Listesine girişimizin 21. Yılı münasebeti ile gelecek nesillere çok daha güzel, daha yaşanılabilir ama tarihini çok daha fazla sahiplenmiş bir kent bırakmayı dilediğimi ifade ederek, geçmişten günümüze bilinçli korumacılık, restorasyon, Safranbolu’nun bir “Dünya Kenti” olmasında emeği geçen tüm Devlet Erkanımıza, Vali, Kaymakam, ve Belediye Başkanlarımıza, çok daha önemlisi Safranbolu halkına teşekkür ediyorum” dedi.