Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

KARDEMİR KARABÜKSPOR TARİHİ

1938 yılında Gazi Mustafa

1938 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün emirleri doğrultusunda tüm ülkede spor adına yeniden yapılanma süreci başlamış ve özellikle Karabük’te ülkenin ilk ağır sanayi hamlesinin başladığı yerde bunun öncülüğünü yapacak kulüplerin kurulması çalışmaları hız kazanmıştı.

Dönemin Demir-Çelik İşletmelerinde Montaj ünitesinde görevli Mr.Lain  D.Ç. Spor Kulübü’nü gri-mavi renkleri yanı sıra D.Ç. arması altında kurmuş ardından kentin o dönem spora gönül vermiş Yorgancı Selehattin, Maroton Hamdi gibi isimlerde Karabük Gençlik sporu kırmızı beyaz renkleri ile kurarak kentte futbol karşılaşmalarını başlatmışlardı..

Futbol takımı antrenörlüğünü de o tarihlerde işletme montajında görevli İngiliz mühendis Mr.Lain,
Atletizm takımı antrenörlüğünü Millî atlet Faik Önen,
Güreş takımı antrenörlüğünü, Mersinli Ahmet ve Yaşar Doğu görev yapmışlardır.

Boks ve atıcılık dallarında sporcu bulunduran kulüp, yine o yıllarda Müessese Müdürü Fatin İsfendiyar’ın başkanlığında Bisiklet-Basketbol-Voleybol branşları kurmuş ve yörede sürekli amatör branşlarda ödüller kazanarak dönem içinde ses veren kulüp haline gelmiştir.

1940’lı Yıllarda Zonguldak Amatör Kümelerde başarılı bir grafik çizen DÇ Karabükspor ülkede bisiklet, tenis ve güreş gibi spor dallarında sembolleşme ye başlamış, 1950’li yıllar içinde Karabük Gençlik Spor ile bir renk daha kazanan Kardemir Karabükspor tarihi 1969 yılında Karabük Gençlik Spor’un kırmızı rengi ile Demir Çelik Gençlik Spor’un mavi rengini alıp  kırmızı mavili Demir Çelik logolu amblemi içinde 1969-70 sezonunda Türkiye 3. Ligi Beyaz Grubunda profesyonel liglerine ilk adımını atmıştır.

1982-1983 sezonunda 2.ig’den düşmüş,3. Lig de kaldırıldığı için amatör kümeye düşen ancak 1983-1984 sezonunda Zonguldak Amatör Küme 1.si ve sonra Bölge maçları sonucunda tam 34 maç hiç yenilmeden Karabüklü gençlerden oluşan kadro ile son maçta Çorluspor’la Çorlu’da 0-0 berabere kalarak şampiyon olmuş ve profesyonel liglerdeki yerini tekrar almıştır..

1992-1993 sezonunda DÇ Karabük sporun tarihinin en anlamlı değişim süreci başlamıştır.

Kulüp tesisleri olmayan, idman sahası bulunmayan, stadyumu yeterli olmayan DÇ Karabükspor tesisler hamlesi başlatmış, öte yandan  play-off Yükselme Grubundan Anadolu’da ilk kez bir ilçe takımı olarak  Türkiye 1. Ligi’ne (Süper lige)  yükselmiştir..

1993-94 sezonunda  Süper Lig’de  talihsiz bir  son maç sendromu ile  Zeytinburnuspor’a uzatma dakikası golü sonrası 2-1 yenilerek küme düşen DÇ Karabükspor 1993-1994, 1997-1999, 2010-2015, 2016-2018 sezonlarında Süper ligde 10 sezon mücadele etmiştir

2015 sezonuna kadar tarihinde başarılı grafik çizen ve 1995 de  TDÇİ özelleşmesi ile KARDEMİR adını alan işletmelerin ünvanını da alan Kardemir Karabükspor Avrupa kupalarında Rosenborg’u ilk turda elemiş 2. turda Fransa’nın güçlü ekiplerinden St.Etienne ekibine penaltılar sonucu mağlup olmuştur.

2015 Sezonundan sonra maddi-manevi çöküntüler ve halen devam eden mahkeme süreçlerine giren Kardemir Karabükspor HFT döneminde 190 milyarlık borç sonrası sahipsizliğe mahkum olmuştur.

2017-2020 sezonlarında önce 1.lige sonra, 2.lig ve 3.lige düşen Kardemir Karabükspor 2021 sezonunda Bal liginden Amtör kümelere düşmüş, 2022 sezonunda ise Amatör kümelerden de maçlara çıkmadığı için men edilmiştir.