Yerel Seçimler Öncesi Anket Şirketleri Açıklamalara Başladılar

Son Güncelleme : 08 Kasım 2018 - 0:21

Yerel seçim sürecine girilirken Araştırma şirketleri de  yaptığı saha çalışmasını bir bir açıklamaya başladılar.

 

Türkiye genelinde ki Anketler, 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AK Parti’ye oy veren seçmenin yüzde 17.88’i yerel seçimde tekrar AK Parti’ye oy vermeyeceği yönünde bilgiler verirlerken yine Kendisini ‘Milliyetçi’ olarak niteleyen seçmen, önümüzdeki Pazar günü yerel seçim olsa AKP’ye oy vereceğini belirtiyorlar

Mediar Araştırma şirketi, yerel seçimler öncesinde ilk anket çalışmasının sonuçlarına göre, anketler de kamuoyunun yüzde 77.86’sı Türkiye’nin ekonomik bir kriz içinde olduğunu düşünüyor. Krizin en büyük gerekçesi olarak yanlış ekonomi yönetimi olduğunu savunanların oranı ise yüzde 57.89 olarak gösteriliyor. Seçmenin yüzde 46.48’i kriz nedenleri arasında dış güçlerin müdahalesini görürken, araştırmaya katılanların yüzde 33.42’si ise ülke içindeki ekonomik güçlerin spekülasyonunu kriz gerekçesi olarak görüyor.

 

DAHA ÖNCE AK PARTİ’YE OY VERMİŞ YÜZDE 17’LİK BİR SEÇMEN GRUBU, TEKRAR AK PARTİ’YE OY VERMEYECEĞİNİ SÖYLÜYOR

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 17.88’i yerel seçimde tekrar AKP’ye oy vermeyeceğini söylüyor.

 

CHP’Lİ SEÇMENİN YÜZDE 13’Ü YENİ ARAYIŞTA

CHP’li seçmenin yüzde 13.13’ü de yeni parti arayışına gireceğini belirtiyor. Seçmen sadakati bakımından siyasi partiler İyi Parti yüzde 87.30, CHP yüzde 86.87, HDP yüzde 86.41, MHP yüzde 82.47, AKP yüzde 82.12 şeklinde sıralanıyor.

 

MİLLİYETÇİ SEÇMEN AK PARTİ’DE

Kendisini ‘Milliyetçi’ olarak niteleyen seçmen, önümüzdeki Pazar günü yerel seçim olsa AKP’ye oy vereceğini belirtiyor. ‘Milliyetçi’ seçmenlerden yüzde 38.83’ü AK Parti’ye, yüzde 25.99’u MHP’ye, yüzde 10.78’i İYİ Parti’ye, yüzde 5.86’sı CHP’ye, yüzde 2.06’sı da HDP’ye oy vereceğini söylüyor. Muhafazakarların yüzde 80.26’sı ise AKP’ye oy vereceğini belirtiyor. MHP’ye oy vereceğini söyleyen muhafazakarlar yüzde 3.16’da kalıyor.

 

‘ATATÜRKÇÜ’ SEÇMENİN TERCİHİ CHP

Kendisini ‘Atatürkçü’ olarak niteleyen seçmenlerin yüzde 79.54’ü CHP’ye oy vereceğini söylüyor. İYİ Parti’ye oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 4.43, AK Parti’ye yüzde 3.80, MHP’ye yüzde 1.90. Adaylara bağlı diyenlerin oranı ise yüzde 7.17.

 

EĞİTİM DURUMU ARTTIKÇA SEÇMEN CHP’YE YÖNELİYOR

Eğitim durumlarına bakıldığında lisans ve lisansüstü seçmenler CHP’ye oy veriyor. Lise, ortaokul, ilkokul mezunu, okur yazar olan ve okur yazar olmayan seçmen de AK Parti’yi tercih ediyor.

 

Öte yandan OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir ve Andy-Ar araştırma ve anket şirketinin sahibi Faruk Acar yerel seçim öncesi ellerindeki son anketi açıkladılar.

OPTİMAR’ın yaptığı son çalışmaya göre İstanbul’da AKP ile CHP arasındaki fark kapanırken, Andy-Ar’a göre ise AKP bazı bölgelerde oy oranıyla ‘şaşırtabilir.’

OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Taşdemir, Ağustos sonu, Eylül başında 1787 kişiyle yüz yüze yaptırdıkları araştırmayı Star’dan Fadime Özkan’a açıkladı. Taşdemir, ‘yerelde partimin adayına oy veririm’ diyenlerin oranının yüzde 49.5 olduğunu söyledi. ‘Araştırmaya göre, “yerelde partimin adayına oy veririm” diyenlerin oranı yüzde 49.5 oranında. En beğendiğim adaya veririm, diyenler yüzde 40.6.

Desteklediğim partinin adayına oy veririm diyenlerde dağılım AK Parti yüzde 61.5, CHP yüzde 56.5, MHP yüzde 44.8, HDP yüzde 32.6, İYİ Parti yüzde 42.2, SP yüzde yüzde 19. Parti aidiyetleri, oy oranları yüksek olan AK Parti ve CHP’de yüksek, SP, İYİ Parti ve MHP’de düşük gösteriliyor.

 

Kaynak anket şirketleri

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.